Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Globální oteplování je novodobý fenomén naší Země. Existuje vůbec?
Odeslat odpověď

Re: Blíží se doba ledová

12. 09. 2014 19:50

Adi:
To máš pravdu s těmi hurikány, ale schema letošního léta bylo úplně jiné než loni! 2013 bylo věčně horko a sucho, letos v létě bylo "o něco chladněji" a hlavně moc vlhko. Podzimní měsíce ještě ukážou, jak se bude povětrnost vyvíjet, od které se budou moci vytvářet první nástřely možné cirkulace na nadcházející zimu. Ještě je brzo...,ale kopie loňské zimy by bylo fiasko, které by zamotalo hlavu nejednomu klimatologovi.

Re: Blíží se doba ledová

13. 09. 2014 09:58

To bude zamotaných hlav klimatologů :D :D

Re: Blíží se doba ledová

15. 09. 2014 14:04

Tak aktuálně nám řádí nad Atlantikem hurikán Edouard 2. kategorie. Minulý rok bylo +- průměrně tropických bouří ale velmi málo hurikánů, letos je teprve 5. tropická bouře a z toho 4. hurikán což je na tu bídu dobrá bilance. Chtěl bych slyšet nějaké názory. :D :D

Re: Blíží se doba ledová

19. 09. 2014 15:43

Jakožto správný klimatolog předpovídám, že jižní polokoule bude do deseti let komplet zamrzlá 8-)

Obrázek

Re: Blíží se doba ledová

19. 09. 2014 16:30

I na té severní je sice hluboký podprůměr, nicméně je více ledu, než v letech předchozích.

Ještě nakonec něco bude na pojmu global cooling :)

A.

Re: Blíží se doba ledová

13. 12. 2014 14:03

Sice už je to rok staré,ale nedá mi to tu sem dát http://cz.opinionspost.com/zemi-ceka-mala-doba-ledova/
To už mělo nastat letos a jak to nakonec dopadlo(nejteplejší rok v historii) 8-) ,jo holt ten rusák musel mít asi pěknou dávku :D

Re: Blíží se doba ledová

13. 12. 2014 19:40

Tady prosím pěkně, rekordní sněhová pokrývka na severní polokouli. Důkaz, že klima neni to co máte zrovna vy za oknem
Obrázek

Re: Blíží se doba ledová

12. 02. 2015 11:50

V každé době měli lidé nějakou hrozbu, které se báli (konec světa apod.). Myslím, že ani s dobou ledovou to nebude tak "horké". Ale každý má svůj názor. A čas ukáže.

Hlavně jestli myslíme pod pojmem blíží se v řádu století. Tak to už je jiná než v řádu nejbližších desítek let.

Re: Blíží se doba ledová

15. 03. 2015 11:50

Taky mě téma "globální změny" klimatu docela zajímá a tak přispěju take z nějakým názorem.
První věc je, že to téma výrazně svádí k vytváření konspiračních teorií a taky je pěkně zneužitelné, částečně bych řekl že zneužité už je.
Zajímavá osoba aktivně se zabývající tímto tématem je John L. Casey s knihami "Cold Sun" a "Dark Winter". Podíval jsem se na jeho přednášku na youtube a je to zajímavé, ale zavání až moc konspiračními teoriemi.
Co se mi líbilo a přišlo působivé (ač konspirační) je vysvětlení proč vznikl pojem globální oteplování, kdo za tím stál atd. (najdete na youtube). I když se tomu směju, jednoznačně na "GO" v minulosti I současnosti vydělávají určité skupiny lidí obrovské peníze. Umělé nadhondnocení významu člověkem vytvořeného CO2 a jeho škodlivosti na životní prostředí je fantastický business a vědecky dosud neúplně podložený důkazy.
Nejsem si ale jistý jestli svět směřuje rychle do další doby ledové, nicméně teorie Caseyho a dalších vědců se mi nezdají liché. Nyní mluví o dalším období minima solární activity podobné jako bylo Daltonovo minimum (1793-1830) a tvrdí, že slunce každých 208 let upadá do hibernačního solárního stavu. Zatím si myslím že důkazy chybí, možná je tu nějaká statiskika četností chladnějších období (Maunderovo minimum, Daltonovo minimum atd..)

Co jsem si tak vygoogloval data rok 2015 přináši rozhodně zajímavá data. (otázka je jestli mají nějaké další pokračujcí následky, nebo jsou to náhodné události)
1) Zalednění v antarktidě: Nejvyšší v jejím měření a trend pokračuje z roku 2014
https://sunshinehours.files.wordpress.c ... 1-2010.png
2) Zalednění v aktidě je naopak na jednom z minimálních měření, nicméně led nezmizel jak tu někteří a některá media tvrdila v minulých letech
3) výskyt extrémního zimního počasí v místech kde to bylo velmi neočekávané
a) sněžení (blizzard) v minulý týden na hlavním Havajském ostrově ve výšce nad 3500m (sníh na Mauna Kea)
b) světový record, tuším 263cm sněhu napadlého za 24hodin min týden při TN nad střední itálií, Capracotta(1400m)
c) mnoho sněhových rekordů a nebo alespoň vysokých nadprůměrů letos na SV , V USA
d) Sníh ve Vietnamu na rýžových polích a svazích hor (myslím v únoru)
e) Extrémně vysoká sněhová vrstva vytvořená v Norsku v horských oblastech

4) Aktuální mapa výskytu solárních skvrn zaznamenává ústup skvrn a jde podle dlouhodobých předpovědí
jiné ukazatele solární activity mi nepřijdou nějak zvláštní, ale moc tomu nerozumím.

5) Globální teploty : Tady jsou asi teorie globálního ochlazování na tenkém ledě :) , ty teploty stale I za rok 2015 zůstavají nejvýše od průměru (1951-1980) , http://data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs_v3/Fig.A2.gif
ALe je fakt že nárůst teplot se zastavil vice méně.

6) Zajímavá mapa ukazující teplotní anomálie Feb 2015: všimněte si obrovské odchylky (kladné) od normalu prakticky celého území sibiře a východní asie a oproti tomu ostrá záporná odchylka od normalu ve východní části USA a Kanady.
http://data.giss.nasa.gov/cgi-bin/giste ... 00&pol=rob

Závěr : Američané mají tedy "globální ochlazování" a Evropa s Asií "globální oteplování" :)

Možná ale ta poslední mapa vysvětluje proč Zima 2014/2015 u nás byla opět dost nadprůměrná.
Proč se to tak stalo tedy nevím a nevím jestli by to nějaký "machr" přes počasí a klimatoligii dokázal vysvětlit

Re: Blíží se doba ledová

17. 03. 2015 15:03

Ahojky,

Slunce:

Skutečně existuje cca 200 letá perioda aktivity slunce, kde zpravidla 2 sluneční cykly jsou velmi slabé. Tyto změny způsobuje poloha velkých planet vůči slunci. Svou gravitací ovlivňují sluneční barycentrum (těžiště) a tím i jeho aktivitu. Je to jedna z příčín, nikoli jediná. Jsou ještě další cykly vedle známého 11-tiletého - tedy 22-letý - podle změny magnetické polarity slunce, pak 90-tiletý, který lze rozdělit na 2 poloviny - tedy cca 42-44 a druhý 44-46 let) I onen 180-200 letý cyklus je opět podskupinou cyklu "vyššího", ale to už zde nebudu zavádět a zbytečně komplikovat.
Nám stačí nyní vědět to, že první relativně slabý cyklus již máme za sebou, další nás čeká (dle některých solárních fyziků bude ještě méně výrazný). Jelikož slabé cykly jsou delší, takže čeká nás dobrých 20 let ve znamení slabého slunce. (Doběh stávajícího cyklu, plus cca 13-14 let cyklus další)
Jistý rozdíl tu však je. Zatímco předchozí minimum (Daltonovo) (Předtím Mauderovo) bylo svého druhu vyvrcholením Malé doby ledové, nyní lze maximálně hovořit o konci? (s velkou opatrností) moderního maxima.
Od roku 1918 jsme svědkem celkem významných slunečních cyklů (kromě posledního a jednoho méně významného v létech 70-tých) a hlavně vyššího TSI (Total Solar Irradiance) - čili celkového slunečního "výkonu", "zářivosti".

https://chartsgraphs.files.wordpress.co ... 1yr_ma.png
Je zde jasně vidět rozdíl ve "výkonu" slunce mezi Mauderem a Daltonem a nynějším stavem. (Nyní je sluníčko trochu výše, než na konci zmíněného grafu - ovšem se sestupnou tendencí)

Jinými slovy, pokud se budeme bavit o nějakém významnějším ochlazení stran zeměkoule, odehraje se až během dalšího desetiletí, kdy se naplno projeví menší sluneční energetický tok. Na straně druhé vzhledem k předchozímu poměrně dlouhému a významnému maximu rozhodně nepůjde o žádnou malou dobu ledovou ve významu, jaká je chápána z minulosti, pouze o mírné ochlazení maximálně na hodnoty poloviny 20-tého století. Celková TSI je prostě vyšší.


Co se týče počasí:
Mám vypozorováno, že po řadě mírných zim, většinou přichází 2-3 zimy tužší, minimálně však řada zim normálních.
Osobně čekám, že následující zimní období, bude jednoznačně příznivější, než poslední sezóny.

No uvidíme.

Re: Blíží se doba ledová

03. 08. 2015 14:05

Zdravim.
Dovod oteplenia je v prilis starom slnku.slnko svojim vekom nabera na intenzite a vyzaruje stale viac energie.pred 4mld rokov ziarilo o 40percent nenej ako dnes.zijeme pravdepodobne pod starsou hviezdou ako sme si mysleli.dufam ze ma za moj nazor tu neukamenujete.

Re: Blíží se doba ledová

03. 08. 2015 19:36

https://www.youtube.com/watch?v=y3_srAl6k2o

Re: Blíží se doba ledová

03. 08. 2015 20:04

Zdravím.

Nemyslím si. Takhle - je to příliš krátký časový úsek.
Jinak díky za zajímavý odkaz na švindl :)

Vysvětlím: Ano, je to dáno slunečními cykly, nikoliv tím, že slunko je stará hvězda. Uveďme si to na příkladu středověkého klimatického optima, které bylo v průměru o 1.5 stupně teplejší, než současné klima. I v době bronzové bylo zde tepleji. Svědčí o tom nález Otziho nebo zavalené ledem alpské vesnice. Ostatně i v době římské ledovce byly výše, proto Hannibal se svými slony byl schopný přejít skrz Alpy.
Aby to nebylo tak zcela jednoznačné, člověk skutečně ovlivňuje místní počasí i klima v mnoha částech zeměkoule, přičemž je to jednoznačně měřitelné. Tím se nebavím o CO2, nýbř o tzv. globálním stmívání, což je jev daný vysokou úrovní aerosolů v atmosféře. Dále člověk působí na přírodu skrz odlesňování a masivní těžbu nerostů. Stran sodoffkového plynu CO2 jsem krajně skeptický, na mnoha fórech jsem četl názor, že je již vyčerpán limit, kde jeho vliv má měřitelný vliv na teplotu (tepelné vyzařování v daných spektrálních čárách - snad to píšu dobře :) ) Stejně jako Durkin a další klimaskeptici, ke kterém se aspoň v tom oboru kloní stále více alarmistů - tvrdím, že tzv. "boj" proti CO2 je chiméra, která slouží k naplnění kapes prodavačů odpustků za hříchy lidstva. Žádné z opatření (soláry, větrníky atd... nesníží koncentrace CO2, nýbř je naopak zvýšuje) ... a to se nebavím o Babišově byznysu s řepkou atd... .
Smysl mají tedy dvě věci:Praktická ekologie ve smyslu hospodaření v krajině (přiklon k větší diverzifikaci plodin, výsadba remízků a snaha o udržení vody v krajině.
Důsledné vyčišťování od průmyslových sajrajtů ovzduší i vody. S tím souvisí i změna energetického mixu ve smyslu odklou od dominantního uhli k jaderným elektrárnám a určitého podílu OZE - tyto z principu nezatracuji, avšak jsou rizikovým faktorem z ohledu na svou nestabilitu - musí být vyváženy adekvátní zálohou i stabilními zdroji)

Osobně soudím a na svém příspěvku, který jsem zde posledně postoval, nemám zatím moc co měnit. V nejbližších létech nás čeká poměrně hluboké solární minimum, kde skutečně globální teploty nejspíše půjdou dolů. Jelikož celková TSI je výše, než v minulosti, lze očekávat, že ochlazení bude mírné a nedosáhne parametrů Malé doby ledové.

Přeji pěkný večer

Re: Blíží se doba ledová

04. 08. 2015 11:38

Ahoj.sami pisete ze tsi je vyssie ako v minulosti aj napriek tomu ze slnko je vo faze pokoja.slnko zvysuje svoj vykon kazdych 100mil rokov o 1perc.ako presne dokazeme odhadnut vek slnka,co ak sme sa splietli?http://m.mojevideo.sk/1a16

Re: Blíží se doba ledová

06. 08. 2015 08:28

Zdravím,

Nyní však klesá, sice zvolna, ale jde důle. Slunko jako takové je velmi klidná hvězda s relativně stálým energetickým tokem. Přesto, jak vidno změna v řádu 1W/m2 je významná.
Ovšem hlavně a především tím, že skladba TSI během minima je poněkud jiná, než během maxim. Proto je tu Svenssmarkova teorie o vlivu kosmických částic na naše klima. Jinými slovy během slabšího slunka se k nám dostává více částic z hlubokého vesmíru a ty podporují vznik kondenzačních jader a mraků. To příspívá taky k ochlazení planety.

zatím
Odeslat odpověď