DJ Kimmi, díky za komentář. Rozhodně budu rád, když prozradíte vice ohledně poznatků z vašeho oboru či hobby!
Myslím že stabilita atlantického tepelného výměníku soustavou proudů je pro Evropské klima skutečně klíčová. A myslím že jsem to i zmínil.
Nemám žádný zdroj kde by byla vidět nějaká modelace změny cirkulace nebo něco podobného, ale můžeme se podívat co se děje s teplotami na povrchu atlantiku.
Faktem je, že od roku 1979 kdy započalo plošné a posléze satelitní měření rozhlohy ledové plochy hemisfér ( nevím přesně jak se měřící technika vyvíjela..) vidíme pokles této plochy.
Posledních pár let tento pokles vidíme pouze na některých místech, především Barentsovo more a Beringovo moře. Tyto lokality jsou proti sobě a od sebe velmi vzdáleny. Co se týká Evropy , zajímá nás především anomálně teplé a studené oblasti mořské vody v Barentsově moří + nízká , ubývající plocha zalednění.
Na druhé straně Atlantiku, při ústí a místech vzniku Labradorského studeného proudu vidíme opačný efekt. Po letech oteplování oblasti naopak vidíme zvětšující se ledovou plochu v oblasti Baffinova ostrova a zálivu Sv. Vavřince.
Místo fotek dám odkaz na data :
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/Celkový obrázek povrchové teploty v Atlantiku ukazuje poměrně výrazné anomálie. Ve zmiňované lokalitě okolo zálivu Sv. Vavřince vidíme výraznou ca. 4°C negativní odchylku a Labradorský proud určitě tyto studené ponořující se vody nese dál na jih podél východního pobřeží USA.
Pak vidíme zajímavý teplý pás, kde se vynořuje velmi teplá voda původně pocházející z oblasti Floridy a karibiku nesená Golfským proudem na severovýchod.
Vidíme tedy, že letos nesou extrémy oba proudy, jak studený , který je o 4°C studenější než obvykle , tak Golfský teplý, přináší teplotu o 4°C teplejší než obvykle na sever.
To znamená, že termohaliní cirkulace v atlantiku musí být i dynamičtější než by bylo obvyklé. ( jenom moje konstrukce)
Nyní aktuálně například vidíme i zajímavost v podobně prvního hurikánu "Alex" příliš brzy v sezoně, údajně způsobeným velkým rozdílem teplot povrchu v místě vzniku (teplo) a setkání se studeným vzduchem ze severu který přinesl v minulých dnech jet stream.
Uvidíme co se bude dít nadále. Pokud bude chladné léto v obllasti Baffinova ostrova a odtávání ledu bude menší, logicky by asi měl slábnout i labradorský proud, protože nebude krmen ledovou vodou s tajícího ledovce.
Rovněž uvidíme, jak se bude vyvíjet teplota rovníkového pacifiku a zda poklesne prudce a rychle budeme moci začít predikovat anomaly La Niňa ještě tento rok. Mimochodem La Niňa statisticky propojuje výskyt vyššího počtu Hurikánů v karibiku / Atlantiku a nyní už jeden máme. A to při stále teplých pacifických rovníkových vodách.
Já bych to shrnul asi tak, že na klimatické změny ( středně a dlouhodobé) má zásadní vliv naše Slunce a jeho fyzikální stav, aktuální stav , zrovna asi jako žárovka umístěná v teráriu. Když se zhasne bude Zima, když se rozvítí bude teplo. Kdybychom na žárovku přimontovali reostat schopný velmi jemných změn, uvidíme, že teplota v teráriu bude na ty změny reagovat přímo úměrně ale pomalu a pozvolna.
Naopak vliv na aktuální počasí nebo sezoní počasí má mnoho dalších faktorů a jedním z hlavních přiznávám jsou oceánské proudy a teploty oceánských vod.
Je to jakobychom v tom teráriu měli ještě potůček a s rybníkem například dole na nejnížším bode a z něj čerpadlem byla voda hnaná zpět nahoru na nějakou umělou horu. A občas bychom k té cirkulující vodě nechali přitéct troche studené a někdy naopak zase trochu teplé.
Mělo by to ( si myslím) rychlý efekt na teplotu a vlhkost vzduchu v tom teráriu.
Otázka je, co se bude dít co se týká toho střednědobého a dlouhodobého si myslím že jsou pravdivé ty signály co jsme popsali v předchozích příspěvcích, zkráka na reostatu té žárovky někdo pomaloučku ubírá proud.
aktuální anomálie teplot oceánů :