Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Globální oteplování je novodobý fenomén naší Země. Existuje vůbec?
Odeslat odpověď

Re: Blíží se doba ledová

10. 01. 2016 11:51

Krab,to že máme na věc prakticky stejný názor.To už dávno vím.
Ale takhle pěkně nezaujatě stylově,by to nenapsal žádnej "pisálek".
Měli by,ti to takhle rovnou otisknout.Dalo by to široké veřejnosti rozhodně víc.

Re: Blíží se doba ledová

10. 01. 2016 22:23

Díky moc za kladné ohlasy !

Jak by řekl klasik: "To víte, doba ledová je doba ledová" ( myslím z jednoho známého večerníčku..)

Přidám pár kontextů a odkazy na zajímavý serial který není lacinný nesmysl a výplod chorého mozku ačkoliv to tak na první pohled může lehce působit. Podívejte se na serial nyní na youtube od Kanadského (původem z Lipska) : Rolfa Witscheho : https://www.youtube.com/watch?v=9s63WUwwTVc
Přiznám se že zatím jsem všechny epizody neviděl ale najdu na to postupně čas.

Realita je taková, že z velkou pravděpodobností ( pokud připustíme že solární energie a její intenzita funguje v poměrně spolehlivých cyklech jak bylo dokázáno) , že skutečně další sluneční cykly budou slabší.
prognóza pro cyklus 25:
Livingston-Penn-25.png


Hodnoty Total solar irradiance , tzn solární vyzařování :
TIM-TSI-Reconstruction1-1024x788.jpg


A docela zajímavé grafické zpracování historických období slunečních cyklů.
Vidíte že ty základní 11leté cyckly mají ještě svou další úroveň a jejich intenzita sílí a slábne v pravidelných ca. 200letých cyklech. (to je mimochodem I část toho výzkumu Valentiny Zharkove a kol.)
grandminima.png


Další zajímavostí je, že byly na základě hlubiných vrtů v Grónsku a na Antarktidě zjištěny další pravidelné událostí související z fungováním naší hvězdy Slunce a to důkaz tzv. Dansgaard-Oeschgerova jevu či události.
V podstatě to vypadá, že za určitých okolností nebo opět v nějaké pravidelné fázi může to dlouhodobé minimum ca. 200letého slunečního cyklu přejít do hlubokého glaciálního období. Ta Dansgaard-Oeschgerova událost ve skutečnosti této situaci zabrání a nastartuje opět Slunce do aktivnější faze takže k době ledové fakticky nedojde.
Moc tomu nerozumím, ale někteří vědci věří, že tato událost umožnila oteplení po období Maunderova minima a umožnila naší aktuální moderní epizodu klimatického optima. V čem je nyní obava je v hypotéze, že v rámci příchodu moderního velkého minima , viděl jsem název " New Dalton minimum" nemusí oteplení přijít a můžeme se dostat do nové doby ledové.
Upřímě tomu nevěřím a hlavně doufám že se to nestane, ale názor si udělejte každý sám.

Co se týká čistě toho novodobého "Daltonova minima" tak stejně věřím že Evropskému klimatu vyloženě dominuje Atlantský tepelný výměník, soustava proudů včetně Golfského, který zkrátka Evropě brání v zamrznutí v zimě.
Stačí se podívat na libovolný zimní obrázek severní polokoule se zaměřením na sněhové a ledové pokrytí a je to jasné.

Tím pádem I toto solární minimum může mít menší vliv, kromě inklinace k častejším krátkodobým projevům chladných extremů na Evropu. V Asii, Americe a na jižní polokouli to naopak vůbec platit nemusí a můžou se tam stat zajímavé negativní věci.
A to nepočítám nepředvídatelnost sopečné activity, kdy pokud by vybuchla velká sopka a to zvlášť explozivním způsobem, můžeme zažít nečekané změny plošně.

Skoro by se I v této souvislosti dalo říct, že už asi tušíme proč před pár lety doktrína Globální oteplování změnila svůj ofiko název na Globální změna klimatu..... "oni" ty informace mají a navíc přesnější než my....

Re: Blíží se doba ledová

10. 01. 2016 23:19

ahoj všem,

díky za zajímavé informace. Líbil se mi krabe koncem roku jeden z tvých příspěvků v jiné sekci, kde mimo jiné píšeš, že možná lidi na fóru ale i jiní budou jednou v dobrém vzpomínat na rekordně teplý prosinec 2015. Ono totiž těch indicií pro chladnější budoucí klima není zase tak málo. Tenkrát jsem si říkal, že pod ten článek bych se podepsal. Taky se mi chce napsat, že to je tak trochu symbolické, jak jsme vkročili do roku 2016 - mrazově a celkem zimně, což by nikdo v prosinci 2015 asi nečekal. K těm indiciím:

- extrémně slabé maximum 24 slunečního cyklu a očekávaný slabý 25.cyklus
- po extrémně silném /zatím to tak vypadá, že jde o Gozilla EN/ bude s velkou pravděpodobností následovat stejně silná
anomálie La Nina
- PDO má našlápnuto po cca 100 letech k výrazné záporné fázi
- v jakémsi cca tisíciletém /1050 let/ cyklu vrcholů klimatických optim Holocénu bychom se někdy kolem let 2000 -
2020 měli dostat právě k dalšímu vrcholu/

Jinak k tomu slunci: ono nejde jen o čistý efekt TSI, ale také o slabší magnetické pole slunce, které nebude schopno odklánět kosmické záření, které se dostane do strato/vrchní troposféry Země a mělo by způsobit větší tvorbu mraků, které přirozeně ochlazují klima.

Taky souhlasím, že další menší doba ledová, jak ji rádi nazývají nemusí znamenat pro střední evropu žádnou zásadní změnu v klimatu, možná více extrémních projevů zimy... Na druhou stranu bych to úplně nepodceňoval....v Daltonovu i Maunderovu minimu zamrzala Temže, což na britské ostrovy i s golfským proudem musel být celkem třeskutý mráz a co teprve u nás :-)

možná také jsme někde poblíž konci klimatického optima, které zapříčinilo rozvoj civilizace jako takové /vlastně v porovnání meziledových dob už Holocén trochu přesluhuje..../.

Zakončím tím, že uvidíme.....a že vlastně víme, že toho moc nevíme. Ono to vždycky dopadne trochu jinak, než jak to valí main stream. Ale jsem moc rád, že se pomalu mění klimatické paradigma od globálního oteplování ke globální změně klimatu, další krok čekám posun k přirozeně přírodně zapříčiněné změně klimatu..../to by mi udělalo velkou radost/. Pocitově si myslím, že se v následujících letech dostaneme spíše do chladnější fáze globálního klimatu.

Re: Blíží se doba ledová

11. 01. 2016 13:44

Tak, ze by zlomovy byl az tento rok? :D Jsou to kazdopadne zajimave teze a myslenky, rad si je ctu a Velka kniha o klimatu Zemi koruny ceske je vzdy pres Vanoce, kdy je venku jaro, jakousi vzpruhou.

Ja uz jsem cekani na avizovane ochlazeni vzdal po lonskem roce, psalo se, jak vzhledem k nizke slunecni aktivite budou chladnejsi roky atd. atd. Realita je vsak takova, ze rok 2015 byl nejteplejsi, a to jak globalne, tak i lokalne. Roky predtim take trhaly rekordy, nikoliv ty zaporne, ale v drtive vetsine pripady kladne. Vyjimkou byl snad jen rok 2010. A uz se to tahne snad skoro 30 let.

Moc tomu nerozumim a nemam to ani nicim podlozene, jde jen ciste o muj nazor, ale myslim si, ze globalne se oteplovat bude stale, protoze je proste na Zemi vic a vic lidi, mest, aut, letadel atd. Lokalne tomu muze byt jinak a rad bych se mylil a opet zmenil nazor. Treba me presvedci hned tento rok plus dalsi, jako to zvladly ty minule. Mozna jde o prirozeny cyklus, ktery jsme jen dokazali tak zmutovat, ze za "normalnich" okolnosti by bylo mnohem chladneji a tedka se to jen tak kompenzuje, mozna chladnejsi roky teprv prijdou, mozna naopak bude pokracovat trend poslednich 2 let.

Je ale pravda, ze ve zminovane knize o historickem klimatu uzemi CR byla napr. pred "Malou dobou ledovou" v 17. stoleti rada velice teplych roku, mozna jeste teplejsich nez jsme meli my. A pak to prislo vicemene naraz. Reakce na slunecni aktivitu ma evidentne jistou setrvacnost. Uz ale cekame pomerne dlouho...

Budu moc rad za jakekoliv dalsi odkazy a prognozy k procteni :thx:

Re: Blíží se doba ledová

11. 01. 2016 21:32

Zdravím,

Díky všem za podnětné příspěvky. Dobrá diskuse.

Osobně soudím, že nynější teplé roky mohou velmi rychle vzít za své. Stále více vědců se přiklání k názoru, že k podobným změnám dochází celkem skokově. Tím nemyslím, že nastanou hned studená léta, spíše naopak - teplá zustanou zachována, ale zimy budou chladnější. Pak se postupně vrátíme i do stavu, kdy sem tam léto bude chladnější, než jsme zvyklí. Ale to předbíhám. Osobně ochlazení v následujících desetíletích beru v podstatě jako fakt. Z kronik je zřejmé, že právě před určitým zlomem přibývalo extrémů především na jednu stranu.
Dále pokud je pravdou to, že ještě před 12 - 13 léty jsme měli nejvyšší TSI za posledních 8000 let, tak se to na klimatu musí zákonitě projevit i s jistou dávkou setrvačnosti.
Na TSI se poslední, byť slabý cyklus moc nepodepsal. Uvidíme, jak dopadne ten další. Mohu vzít jed, že TSI půjde více dolů a pak to bude teprve zajímavé.
U slabé aktivity a ostatně zde postovaná diplomka to potvrzuje - přibývá sopečných erupcí - další záporná zpětná vazba. Zde ovšem hodně záleží na tom, kde sopky bouchnou - Pokud v severních oblastech, tak to má statisticky významný dopad na zimu u nás ve smyslu zimy silnější. Pokud v tropech - je tomu naopak.
Mimochodem stran sopky Laki - ve skutečnosti jde o eskupení více sopek, pokud to dobře chápu - bouchá přibližně něco málo přes 200 let. Naposledy Před revolucí ve Francii. Pokud by bouchla nyní - už má takříkajíc po termínu - nechci vidět vliv na počasí a vůbec dění v Evropě. Elyftjajajokull - snad to píšu dobře - měl mnohem menší dopad a přesto díky nepříznivým větrům způsobil docela slušný poprask.
- Svenssmarkova theorie - tedy více kosmického záření a tvorby oblaků - opět ochlazující faktor.

Nicméně TSI je vyšší, než ve středověku a více úřaduje člověk - ochlazení nebude tak významné, jako tehdy. Možná něco na způsob let 70-tých, jak jsem zde před časem psal? Nevím. Pokládám takřka za vyloučené opakování malé doby ledové v podobě před 200 a více léty

Přeji pěkný večer

Ps.

Stran výhledů na další rok - nemyslím, že bude chladný. Naopak i další léto bude dost teplé, byť ne tak horké, jako to loňské. Pokud by vyšla moje predikce na základě pozorování počasí třeba z let 83-85 nebo 97-00, tak po zimě s silným el-niniem přicházelo léto mírně nadprůměrné stran teplot a taky nadprůměrné ohledně srážek s následnou zimou chladnější oproti normálu a mírně delší.

Uvidíme.

Re: Blíží se doba ledová

11. 01. 2016 22:02

Díky Sporadical za výstižný komentář. A současně Adi za tento aktuální nový!
Opravdu to nyní vypadá, že existuje vice a vice reálnější možnost, že vlivem chování cyklické sluneční aktivitě dojde dřív nebo později k ochlazování.

K tomu co říká Kebull. Myslím že vystihnul podstatu toho, jak běžně změny počasí a klimatu chápeme.
Včetně mě, často ty informace chápeme moc "doslovně" a pak si na základě nějaké klimatické studie či hypotézy představujeme, že nastane už letos a když ne letos tak rozhodně další rok...
A navíc si to vztahujeme hlavně ke svému okolí kde žijeme.

Je možné, že ke změnám dojde velice brzy, některé zdroje ukazují, že ke změnám už dochází nyní, ale zrovna tak se může stat že skutečné změny přijdou až za 10 let.
Vlastně 10let není pro klima prakticky žádný časový úsek, je to velmi krátká doba.
Ale je to hodně dlouhá doba pro lidský život.

Do hry dál vstupuje spousta dalších faktorů včetně zvyšujích se koncentracemi CO2 v ovzduší. (Ať už si o těch dostupných datech myslíme cokoli)

Leckdo včetně mainstreamových médií tím pádem oponuje, že zvýšené koncentrace CO2 (nebudu se pouštět do debaty jak způsobené) zabrání projevu těch výkyvů klimatu a ochlazení v rámci budoucího slunečního minima.
Na druhou stranu už nyní připouštějí eventualitu výskytu extrémů v obou amplitudách (teplo i Zima)

A můžou mít do jisté miry pravdu.
My bohužel nemáme ani zlomek údajů o tom jaké počasí panovalo v letech spadajících pod např. Maunderovo Minimum v porovnání s dneškem. Ovšem historici našli mnoho zajímavých záznamů o tom, že přicházely roky s krutými zimami , je zaznamenaný rok bez léta, je zobrazeno bruslení na Temži a na Holandských kanálech atd atd....

Fakt jen budoucnost ukáže a další vědecké poznatky !

Co mě přijde nelogické je fakt, že se jako lidstvo vůbec nepřipravujeme na budoucí eventualitu ( byť by přišla za 100 nebo 500 let), že skutečně nastane nová doba ledová.
Místo toho řeší emisní povolenky všeho druhu a vydává "zelené" nálepky a štítky.... za poplatek :)

Postupné oteplování, které novodobá historie zažívá od 50tých let má sice svá rizika pro civilizaci, ale to je nic proti eventualitě citelného ochlazení planety.
Máme sice chytré mobily, ale v evoluci jsme se zatím jako lidský druh vyvinuli z lovce a sběrače do "zemědělce". (ačkoli to z nás už málokdo dělá včetně mě) , zkrátka stále závisíme na tom co si vypěstujeme jako ve starověkém světě před XX tísíci lety....

Re: Blíží se doba ledová

12. 01. 2016 22:53

Dovolil bych si jednu poznámku, paleoklimatologii se věnuju více než počasí a jedna indicie (možná jen pro Evropu), vám uniká ... Kdykoliv dojde ke skokovemu roztati okrajovych mas u Arktidy a následnému vylití ledu do oceánu, dojde ke zpomaleni /odtazeni/ golfskeho proudu daleko jižněji a posunutí NAO cirkulace... Když je to pozvolné, tak se to "ztratí" ale skoky právě delaji to "peklo"... Zkuste to někdo prosím prověřit, dle mě cim dal víc opačných extremu zima/leto tim se to akumuluje a brzo bouchne... Jinak oceánské proudy jsou teplotně více než v extrému

Re: Blíží se doba ledová

13. 01. 2016 06:38

Ahojky

Tohle může být zajímavé:

http://wattsupwiththat.com/2015/11/19/a ... -cycle-25/

Diskuse níže pod článkem je rovněž podnětná

Re: Blíží se doba ledová

15. 01. 2016 17:48

DJ Kimmi, díky za komentář. Rozhodně budu rád, když prozradíte vice ohledně poznatků z vašeho oboru či hobby!

Myslím že stabilita atlantického tepelného výměníku soustavou proudů je pro Evropské klima skutečně klíčová. A myslím že jsem to i zmínil.

Nemám žádný zdroj kde by byla vidět nějaká modelace změny cirkulace nebo něco podobného, ale můžeme se podívat co se děje s teplotami na povrchu atlantiku.

Faktem je, že od roku 1979 kdy započalo plošné a posléze satelitní měření rozhlohy ledové plochy hemisfér ( nevím přesně jak se měřící technika vyvíjela..) vidíme pokles této plochy.
Posledních pár let tento pokles vidíme pouze na některých místech, především Barentsovo more a Beringovo moře. Tyto lokality jsou proti sobě a od sebe velmi vzdáleny. Co se týká Evropy , zajímá nás především anomálně teplé a studené oblasti mořské vody v Barentsově moří + nízká , ubývající plocha zalednění.
Na druhé straně Atlantiku, při ústí a místech vzniku Labradorského studeného proudu vidíme opačný efekt. Po letech oteplování oblasti naopak vidíme zvětšující se ledovou plochu v oblasti Baffinova ostrova a zálivu Sv. Vavřince.
Místo fotek dám odkaz na data : http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/

Celkový obrázek povrchové teploty v Atlantiku ukazuje poměrně výrazné anomálie. Ve zmiňované lokalitě okolo zálivu Sv. Vavřince vidíme výraznou ca. 4°C negativní odchylku a Labradorský proud určitě tyto studené ponořující se vody nese dál na jih podél východního pobřeží USA.
Pak vidíme zajímavý teplý pás, kde se vynořuje velmi teplá voda původně pocházející z oblasti Floridy a karibiku nesená Golfským proudem na severovýchod.
Vidíme tedy, že letos nesou extrémy oba proudy, jak studený , který je o 4°C studenější než obvykle , tak Golfský teplý, přináší teplotu o 4°C teplejší než obvykle na sever.
To znamená, že termohaliní cirkulace v atlantiku musí být i dynamičtější než by bylo obvyklé. ( jenom moje konstrukce)

Nyní aktuálně například vidíme i zajímavost v podobně prvního hurikánu "Alex" příliš brzy v sezoně, údajně způsobeným velkým rozdílem teplot povrchu v místě vzniku (teplo) a setkání se studeným vzduchem ze severu který přinesl v minulých dnech jet stream.

Uvidíme co se bude dít nadále. Pokud bude chladné léto v obllasti Baffinova ostrova a odtávání ledu bude menší, logicky by asi měl slábnout i labradorský proud, protože nebude krmen ledovou vodou s tajícího ledovce.
Rovněž uvidíme, jak se bude vyvíjet teplota rovníkového pacifiku a zda poklesne prudce a rychle budeme moci začít predikovat anomaly La Niňa ještě tento rok. Mimochodem La Niňa statisticky propojuje výskyt vyššího počtu Hurikánů v karibiku / Atlantiku a nyní už jeden máme. A to při stále teplých pacifických rovníkových vodách.

Já bych to shrnul asi tak, že na klimatické změny ( středně a dlouhodobé) má zásadní vliv naše Slunce a jeho fyzikální stav, aktuální stav , zrovna asi jako žárovka umístěná v teráriu. Když se zhasne bude Zima, když se rozvítí bude teplo. Kdybychom na žárovku přimontovali reostat schopný velmi jemných změn, uvidíme, že teplota v teráriu bude na ty změny reagovat přímo úměrně ale pomalu a pozvolna.

Naopak vliv na aktuální počasí nebo sezoní počasí má mnoho dalších faktorů a jedním z hlavních přiznávám jsou oceánské proudy a teploty oceánských vod.
Je to jakobychom v tom teráriu měli ještě potůček a s rybníkem například dole na nejnížším bode a z něj čerpadlem byla voda hnaná zpět nahoru na nějakou umělou horu. A občas bychom k té cirkulující vodě nechali přitéct troche studené a někdy naopak zase trochu teplé.
Mělo by to ( si myslím) rychlý efekt na teplotu a vlhkost vzduchu v tom teráriu.

Otázka je, co se bude dít co se týká toho střednědobého a dlouhodobého si myslím že jsou pravdivé ty signály co jsme popsali v předchozích příspěvcích, zkráka na reostatu té žárovky někdo pomaloučku ubírá proud. :)


aktuální anomálie teplot oceánů :
untitled.png

Re: Blíží se doba ledová

21. 01. 2016 06:17

Odkaz na clanek z Accuweather:

http://www.accuweather.com/en/weather-n ... a/54892807

2015 nejteplejsi rok v historii mereni, ano to uz vime a vtipna poznamka na konci, ze 2016 muze byt i teplejsi. No muze, nemusi, kdo vi zkraje ledna, ze.

V clanku je i odkaz na zajimave video mapujici vyvoj globalni teploty behem 20. stoleti. Slabsim povaham doporucuji vypnout v case cca 0:20, kdy se blizi 80. leta :) No, spis by me hodne zajimalo dat to do souvislosti s poctem obyvatel na Zemi. Nevidel jste nekdo nekde takove srovnani? Za odchylku neceleho jednoho stupne (ktera ostatne nemusi znamenat zadnou katastrofu) podle me muze z velke casti prave to.

A taky me zaujala modra barva v SZ Atlantiku. Co to podle vas muze znamenat?

Vsechno je to zkratka hodne diskutabilni, byt se prokazatelne rok od roku otepluje uz 30 let... Hrozbu bych ale videl spis v nasem chovani k prirode nez oteplovani, i kdyz samozrejme vse se vsim souvisi a spoustu veci stale nevime.

Re: Blíží se doba ledová

25. 01. 2016 13:52

Zajímavý článek na téma slábnutí golfského proudu.


Re: Blíží se doba ledová

25. 01. 2016 21:02

O slábnutí golfského proudu jsem poprvé slyšel od pana Zákopčaníka /někdy v době, kdy v relaci o počasí na ČT končil/ - no, už to možná bude deset let... Pár článků se od té doby na internetu objevilo, ale pak to nějak zase uhaslo... Tak uvidíme, každopádně tu zápornou teplotní odchylku Atlantiku kolem Islandu-Irska bude zajímavé sledovat.

Vždycky jsem si říkal, že pokud by došlo k ochlazení tak, jak navrhují modely /cca 5-6 C/ a nebyla by tím výrazně změněna synoptika, pak valná většina vlhkého západního proudění z Atlantiku nad pevninu by byla zde ve střední Evropě ve sněhu.

Re: Blíží se doba ledová

25. 01. 2016 21:55

Vocko M : díky za zajímavý odkaz na článek ač z Března 2015, tak dost aktuální.

Bez ohledu na komentář týkající se dle mého názoru zpolitizované otázky globálního oteplení, jak bylo několikrát zmíněné v článku, je sledování změn termohalinní cirkulace velice důležitá.

Jak tam bylo jasně řečeno, změna proudění v atlantiku bude mít dramatické následky na počasí v Evropě.
Myslím si že důvodů proč by se tak mohlo stát bude i víc než tam bylo popsáno.

V Reálu by jistojistě pokles přenosu ohřátých tropických vod od pobřeží severního Karibiku a Floridy soustavou proudů až k Nové Zemi na dalekém severovýchodě Evropy způsobilo totální stabilní překopání synoptiky kterou dnes známe.
Čím víc by se kontinent ochlazoval, tím víc by ubývalo srážek až bychom se ocitli v poměrně drsném, převažujícím kontinentálním podnebí. Nad 70° SŠ by se vyskytovala prakticky ledová poušť a severská tundra by se výrazně rozšířila po větší části skandinávie a Ruska než je dnes.
U nás ( si představuji pouze) ve Střední Evropě by mohlo být počasí ne nepodobné dnešnímu Evropskému Rusku. ( řekněme okolí Moskvy). Alpy by zažily patrně velký každoroční přísun sněhu, že by některá údolí , hlavně v jižní části Alp přestala být kvůli výšce sněhu, hrozbě lavin a rozšiřováním ledovce kompletně obyvatelná.
Velká Británie, Irsko a země Beneluxu by pravděpodobně měli počasí podobné státům SV USA, z prudkými změnami teplot a zimy s výskytem sněhových bouří na způsob té co jsme nyní viděli v USA tento víkend.
Středomoří a sever Afriky by pravděpodobně byl daleko vlhčí se čtyřmi ročními obdobími jako v mírném pásu a to především v západní polovině.

Možná by to ale celé vypadalo taky úplně jinak! Rozhodně by to byl kolotoč co jsme nikdo nikdy nezažili.
Pravděpodobně tyto změny v mořském atlantském proudění probíhají natolik pozvolna, že v dohledné době na synoptiku vliv mít nebudou.
Myslím, že ale konec slunečního cyklu 24 s úbytkem slunečních skrvn nějaký vliv na budoucí počasí v horizontu 5 let mít bude. Já vím, opakuju se s tím....

Každopádně aktuální NOAA snímek teplotních anomálií, vykazuje u břehů Labradoru a při vých. pobřeží velmi zajímavou anomálii teplot a obrovský skok mezi teplotami povrchu oceánu.
Jak se to projeví bude teda záhada, ale nějaký vliv někde na něco to asi má :)

Mimochodem : existuje nějaký monitoring salinity oceánských vod? taková informace by taky měla hodně zajímavou vypovídající hodnotu!
anomnight_1_25_2016.gif

Re: Blíží se doba ledová

25. 01. 2016 23:26

moc pěkně napsané...

http://blog.heartland.org/2016/01/cosmi ... ol-climate

Re: Blíží se doba ledová

28. 01. 2016 20:36

Rekordně nízké teploty v Číně /odchylky od průměru i pod -10C/
14 lidí zemřelo v Thajsku poté, co zde poprvé v historii napadl sníh a mrzlo, to samé na ostrově Okinawa a dokonce i na Taiwanu napadl sníh.

no, až se odkloní ten GP, tak to bude celkem mazec /když zapíchnu kružítko na severní pól a objedu severní polokouli, tak je Evropa jediná o 20-30 C teplejší/

..... prostě už třetí zimu nám ta zimní cirkulace moc nefunguje, ale ono se to zlomí :-)
Přílohy
NHTemp.jpg
Odeslat odpověď