Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera5
  • Celkem příspěvků98482
  • Celkem témat1126
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Blíží se doba ledová

Globální oteplování je novodobý fenomén naší Země. Existuje vůbec?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod krab » 28. 01. 2016 23:09

Dík za postřeh "Sporadical" a taky za ten odkaz na článek posledně.

Ta aktuální zima v SV Asii je opravdu pozoruhodná anomálie. Například jižní oblasti Číny , Kanton, Shenzen, aglomerace jako Wuhan a celá provincie Hubei se ocitla v mrazech a na mnoha místech viděli sníh prakticky poprvé v historii měření. Něco jako u nás "stoletá povodeň" na stupnici vzácnosti výskytu.

Je to patrně způsobeno rozbitím polárního vortexu a domnívám se že také velmi vysokou a rozměrově mohutnou ( až 1048Hpa) TV nad východní částí sibiře.

S "blížící se dobou ledovou" to ale souviset nebude. Aktuální počasí vykazuje známky hodně hlubokých anomálií. Jakoby nechtělo být "průměrně". Zvláštně snadno se prudce ochladí na mnoha místech a na mnoha místech se opět se stejnou razancí prudce oteplí. Do toho zatím letos například plocha mořského ledu ( na cryosphere se dá sledovat např.) není nijak neobvykle vysoko, spíš naopak. A i ta Antarktida už je pod průměrem, ačkoli rozhlohy ledu v Antaktidě loni vykazovaly rekordy.

Nejvíc mi tedy aktuálně vrtají hlavou 2 jevy :
1) teplotní anomálie v západním až SZ Altlantiku
2) výskyt teplotních i srážkových extrémů během ledna + ten hurikán Alex

Tohle bude indikovat něco o počasí v budoucnu, ale co ? to je otázka :)
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod sporadical » 29. 01. 2016 08:39

jj, vím že to s případnou blížící se malou DL nesouvisí, jenom jsem nenašel lepší sekci, než tuto....
sporadical
Nový člen
 
Příspěvky: 95
Registrace: 10. 11. 2015 18:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod krab » 29. 01. 2016 19:10

Jo, vím, je to hůř zařaditelné téma.

Možná by to sedlo pod "extrémní počasí ve světě".....

No to je jedno, ještě tedy doplním tímto videem které se tou mrazivou anomálií v JV Asii zabývá.
https://www.youtube.com/watch?v=Lynj2ydQNqk

Pro mě osobně zajímavé video, protože na Taiwan občas cestuji, takže ty místa docela poznávám. Autor videa tam žije.
To je tropický ostrov kde je vlhké a teplé klima celoročně. Taiwanci nasazují péřovky a čepice když teplota klesne pod 15°C a mrholí. To je pro ně jejich typický studený lednový den.
Že přijde počasí kdy budou stavět sněhuláky... to by je fakt nenapadlo ani ve snu

Video neberte doslovně ve smyslu dogmaticky toho co se dál bude dít. Já to beru z rezervou.
Ale to opakování slabého slunečního cyklu, dalšího překlopení do silné La Niňa situace v 2017/2018 , od 2017 velmi nízký výskyt slunečních skvrn atd.... tomu všemu věřím že bude dost realistický scénář.

V tom ohledu bych si právě opět i vsadil na pokračování výskytu situací s neobvyklým extrémním počasím způsobujícím chaos a bulvárními plátky komentujícími to jako blížím se koncem světa, návratu doby ledové se samozřejmým úvodem či závěrem ......že je to způsobeno globálním oteplováním a nárůstem CO2 v ovzduší. A že strýček Al Gore nás varoval....
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod kebull » 30. 01. 2016 03:24

Taky diky za zdroje! Je to rozhodne zajimavost, jak uz jsem psal pred cca 2 tydny, Sibir se dostala v Asii dost hluboko na jih, a to jeste hloubeji nez slibovala puvodni predpoved (na tyden dopredu). Kamoska ze Soulu psala, ze jim tam zamrzala voda (neco jako se deje u nas) a meli kolem -18 po ranu cca tyden v kuse, coz ale pry bylo nic v porovnani s jinama mistama.

V Osace udajne hrozil rekord v noci na pondeli, ale nepadl. Na mnoha mistech vsak ano, hlavne pokud jde o snih. Vetsinou to nebyla prvni pokryvka v historii, ale po nekolika desetiletich ano (Okinawa).

http://www.shanghaidaily.com/article/ar ... ?id=317737

Kamarad, co pracuje v Honkongu, psal, ze takhle nizkou teplotu (cca 5C) tam cca 20 let nemeli. Thajsko hovori samo za sebe...

http://www.scmp.com/news/china/article/ ... -chaos-and

A v tu samou dobu blizzard Jonas prepisoval rekordy v mnozstvi snehu pro Washington, Baltimore a Philadelphii. I u nas -35C, sice v mrazove kotline, ale stejne... Evropa byla nekolik dni zpet celkove taky dost prochlazena.

I kdyz se tedka vsude oteplilo (nekde i brutalne, priklad s kruzitkem viz sporadical je hodne nazorny), byla to pozoruhodna zalezitost a muzeme se jen nechat prekvapit nejakou dalsi, treba jeste tuto zimu. :jojo:
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod Rumburak » 01. 02. 2016 14:12

Krab a sporadical,prosím Vás o čem tu pořád diskutujete? Vidíte co se děje venku prakticky v celé Evropě?Vidíte jaké je zalednění v Arktidě a Antarktidě?Vnímáte vůbec dnešní svět?To Vaše tvrzení o slunečním minimu nějak nevychází spíš naopak a to že tvrdíte že se to začne měnit od zimy 2017/18 je lež.Ochlazení,natož pak malá doba ledová není na pořadu dne.Naopak v těch letech se GO ještě zrychlí.Koukněte jak je silný Golfský proud,jak se mohutně zařezává u Nové Země do zamrzlého moře.Vím že máte rádi zimu a normální léto(i já) ale pořád si nic nenamlouvejte že se to otočí.Mimochodem vědci před tímto druhem změny v Evropě(vlny veder,sucha)varovali už před 15 lety.PS a léto 2015 bylo bohužel jen začátkem,příjdou mnohem teplejší léta a možná ještě sušší :jojo: :ahoj:
Rumburak
Nový člen
 
Příspěvky: 96
Registrace: 04. 12. 2014 21:32
Bydliště:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod Václav » 01. 02. 2016 16:16

Globální oteplování nebo dokonce doba ledová je nesmysl. Já nevím co se tady řeší každá zima je jiná to že je třetí teplá zima neznamená že je nějaké globální oteplení. stačí se podívát do historie jaké byly zimy dříve třeba před 200 lety. Dokonce se vyskytnul rok kdy bylo celou zima teplo bez dne s celodenním mrazem, ale také se objevily silné zimy. Které se zase objeví. Jen to chce čas! Např zima před třemi lety potvrdila že globální oteplování je nesmysl.
Václav
Nový člen
 
Příspěvky: 1
Registrace: 01. 02. 2016 16:06
Bydliště:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod krab » 01. 02. 2016 22:06

Rumburak :
Pokud se bavíme o klimatu a jeho změnách, cyklech atd. musíme od toho trochu oddělit aktuální počasí co je nyní za oknem. Tím myslím to, že ani dlouhá řada nadnormálně teplých zim v určité lokalitě ( střední evropa) a horkých letních vln vůbec nemusí znamenat, že se globálně otepluje a ten že trend bude pokračovat.

Já jsem se tu snažil popsat názor + dát odkazy na nějaká média která se zabývají klimatem, výzkumem slunce atd... Já vám nikomu neumím říct jak to doopravdy bude.....

Myslím že jsem snad ani nikde nepsal, že bude Zima 2017/18 mrazivá, vlivem příchodu malé doby ledové. Naznačuju určitý názor a možnost že by se tak stát mohlo a snažil jsem se tu tezi podpořit nějakými fakty. A jiní tu udělali to samé.

Podívejte se ale na současné počasí. Na různých místech zeměkoule vidíme jednu pozoruhodnost v počasí za druhou. Vidíme extrémy v obou směrech. Neříkám že takové extrémy tu jsou poprvé, svým způsobem pokud si přečteme něco o tom jak se měnilo klima na zemi v minulosti je jasné, že ty extremy v daleké minulosti byly i daleko větší, prakticky pro nás nepředstavitelné, pro civilizaci v které žijeme likvidační.

Doby ledové a meziledové mají svůj poměrně pravidelný cyklus, Slunce funguje v pravidelných cyklech, často to co považujeme za "chaos" a nepředvídatelné, má ve skutečnosti svojí jasnou příčinu, akorát my jí nevidíme.

Aktuální dlouhodobé teplé počasí v rozsáhlých částech evropy má taky svůj důvod. A bylo by zjednodušené a hodně zavádějící si myslet že nadprůměrně teplo je v posledních zimách všude. Naopak je mnoho mist kde je to právě úplně opačně.

Téma zní "Blíží se doba ledová" S tím co o klimatu už víme vlastně můžeme odpovědět hodně jednoduše :
Ano, k další době ledové nepochybně dojde.

Tím pádem se vlastně bavíme jenom o tom kdy k tomu dojde. :) Jestli za 10let nebo za 5000 let?
A jak se bude klima vyvíjet mezitím?

Tím jsem jen chtěl vyjádřit vlastní názor, respektuju jakýkoli jiný a rád se přitom dozvím nové informace.
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod dj.kimmi » 02. 02. 2016 11:41

Zdravím Vás

Souhlasím s tím, že bychom se mohli omezit na hledání náznaků změny přicházejícího chladnějšího období. Doby ledové zde v minulosti byly a taky budou. Dle Milankovičových cyklů lze vysledovat, že jsme nyní někde napůl cyklu odklonu zemské osy a minimum "by mělo být" okolo roku 10 000. V minulosti šlo oteplení vždy ruku v ruce s uvolněním CO2 z oceánů - čím teplejší voda, tím méně má schopnost CO2 do sebe absorbovat. Vypadá to jako zamotaný kruh - ještě když se tím zvýší výpar vody do atmosféry, kde pára přispěje k dalšímu oteplení. Pokud tedy narůstá koncentrace "skleníkových plynů" v atmosféře (neříkám že lidskou rukou), je to nerovnováha plusová a pokud se bude nadále planeta ohřívat, musí přece logicky roztávat ledovce, přibývat vodní plochy a to do té doby, než se začne zase čím dál více CO2 absorbovat do roztáté vody z polárních ledovců. Nehledě na to, že by se mělo tím také spustit blokování povrchových teplých mořských proudů a tím další ochlazování vodních mas nyní závislých na přísunu teplné vody z proudění... Čím dříve podle mě roztají zásoby (hlavně severního) ledu, tím dříve může dojít k nastartování kroků směřujících k ochlazení. Napadá mě otázka, co by se asi stalo, kdyby najednou neblokoval sever žádný led a oceánské proudy by volně přecházely severem - jaký asi významný dopad na klima by to mělo a jestli tohle právě není klíčem k další době ledové...
dj.kimmi
Nový člen

 
 
Příspěvky: 16
Registrace: 09. 12. 2015 15:09
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod sporadical » 02. 02. 2016 15:48

rumburak:

...1/ nevidíte, co se děje venku a téměř v celé Evropě. No, bohužel vidíme... Mrkni ale, co se děje v Thajsku, Turecku, východním pobřeží USA, Taiwanu, Okinawe atd. Bohužel jsme už třetí zimu v tom teplejším sektoru extrémních projevů počasí. Ale o trendu případně o důsledku údajného GO se myslím nedá mluvit.

...2/ led v Arktidě. http://nsidc.org/arcticseaicenews/ Ano, led odtává a mizí, nicméně stále se pohybujeme na spodní hranici dvojnásobku směrodatné odchylky průměru let 1981-2010.

...3/ led v Antarktidě. https://www.nasa.gov/feature/goddard/nasa-study-mass-gains-of-antarctic-ice-sheet-greater-than-losses Přírůstky ledu ve východní části Antarktidy jsou vyšší než úbytky v západní části a celkově ledu přibývá, stejně tak dochází k ochlazování kontinentu.

...4/ sluneční aktivita.http://solarscience.msfc.nasa.gov/SunspotCycle.shtml
sunspot count I.jpg
sunspot count.jpg


čeká se extrémně slabý 25.cyklus ne nepodobný tomu, který doprovázel Maundrovo minimum. Zda to tak bude a co to bude znamenat teprve uvidíme. Každopádně to zřejmě bude mít dopad s určitým zpožděním, kdy přesně..... 5-10 let. těžko říct.

Každopádně nelžeme, jen prezentujeme zdroje nám dostupné a polemizujeme nad tím, co by nás třeba mohlo čekat.

Jinak ještě poznámka k tomu GO: měřeno družicemi se teplota vzduchu od roku 1979-2015 zvýšila o cca 0,54 C a od roku 1999 se neotepluje /ale ani neochlazuje/ vůbec.

Z čeho vycházíš ty, když tvrdíš, že v následujících letech se GO ještě zvýší?
sporadical
Nový člen
 
Příspěvky: 95
Registrace: 10. 11. 2015 18:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Klima versus proroctví

Příspěvekod Prometeus » 02. 02. 2016 21:54

V súčasnosti žijeme v teplom období interglaciálu, v čase, keď zotrvačnosť mimoriadne vysokých aktivít slnečných cyklov (hlavne 23) sú ešte viac zotrvačnosťou predĺžené antropogénnou aktivitou, ako uvolňovaním metánu či už chovom hovädzieho dobytka (v masovom merítku), tak aj rozpúšťaním nezvyklých plôch permafrostu na Sibíri, čo v minulom storočí tiež pozorované nebolo. Takže predikcia budúcnosti môže byť najúspešnejšia kombináciou vedy a proroctiev. Dnešný interglaciál je zjavne už vo svojej pokročilej, druhej polovici. Za posledných 1 000 000 rokov, je jeho priemerná dĺžka trvania cca 20 000 rokov, holocén trvá okolo cca 10 500 rokov.Niektoré interglaciály sú prerušované stovky či i tisícročie trvajúcimi studenými výkyvmi, s intenzitou zrovnateľnou s ladovou dobou. Dlhú dobu geologie a klimatologie udávali dĺžku trvania posledného interglaciálu na vyše 10 tisíc rokov, ale novšie,kritické údaje, získané počítaním jednotlivých vrstvičiek v jazerných sedimentoch, predlžujú toto obdobie skoro na dvojnásobok. Tiež súčasný charakter Milinkovičových parametrov (vzájomné pozície Slnka a Zeme) ukazujú skôr na dlhý interglaciál. Zo zrovnania sedimentov jednotlivých interglaciálov získavame podobný vzorec sedimentácie. Na základe neho , pre našú prítomnosť usudzujeme, že momentálne vstupujeme do poslednej tretiny trvania súčasného interglaciálu, čiže Holocén sa nachádza už nejaké to storočie za svojím zenitom. Napriek tomu nepovažujeme v klimatológii za reálne, že by táto, alebo budúca generácia mohla zažiť príchod doby ľadovej. Závažnejším problémom skôr je, že sa zistilo, že pre druhú polovicu, hlavne v jej poslednej tretine je značná rozkolísanosť klimatického chodu. Čiže, pravdepodobnosť klimatickej oscilácie, hlavne náhlé prepady do chladných podmienok a opätovne rýchlych návratov do priemerného interglaciálneho podnebia vzrastá. Potiaľto vedecký výskum. Doplniť ho veľmi nie je čím, tak sa pozrime na proroctvá..
Je vážne na zamyslenie, keď rôzne zdroje, nezávisle v čase a priestore na sebe uvádzajú tú istú závažnú udalosť. Mám tu na mysli vikingskú ságu Ragnarök. Dovolím si z nej to klimaticky podstatné zacitovať: "Nejdříve přijde dlouhá zima - tři roky nebude žádné léto. Mezi lidmi propuknou globální líté boje. Slunce a Měsíc nebudou vidět, podle legendy proto, že je po dlouhém pronásledování uštvou vlci a spolknou je. Dnešním úhlem pohledu ale může být atmosféra například plná popílku po gigantickém výbuchu nebo dopadu meteoritu - a světlo tak nebude dopadat na povrch. Tomu by ostatně odpovídala i dlouhá zima a zmíněný koflikt mezi lidmi. To již děje vstupují nadpřirozené bytosti. Z oceánu se vyplazí gigantický had Jörmungandr, úhlavní nepřítel boha Thora. Z jihu se do bojů vrhne mečem ozbrojený ohnivý obr Surtr. Zpraží zemi na popel. Za velkého vytí na závěr začne zem plenit neustále rostoucí vlk Fenrir. V jeho osudu je psáno, že to bude právě on, kdo porazí a sežere nejvyššího z bohů, moudrého Odina. Ragnarök však nepřežije. Odinův syn mu roztrhá čelisti (podle jiných zdrojů jej probodne) a nechá ho vykrvácet." Nuž a druhým faktom je ono malé špinavé tajomstvo talianskych vulkanológov, ktorí samozrejme neoficiálne a anonymne priznávajú v kuloároch, že podľa meraní, mnohé nasvedčuje tomu, že len od vzniku zjednoteného Talianska sa zemský povrch v bezprostrednom okolí vulkano Laziale vyzdvihol o viac ako 1 meter, z toho od r. 1927 do r. 2013 o 52 cm. Problémom a nemalým bezpečnostným rizikom do budúcnosti je, že u tejto asi 7 500 rokov spiacej pleistocénnej sopky niet poznatkov z čoho vychádzať a posúdiť do akej miery by bola, alebo je hrozba reálna. Takže,aby som to sumarizoval, síce žijeme v teplej perióde, keď letá čoraz častejšie atakujú na dlhé týždne teploty nad 35°C, a zimy s dlhodobou snehovou pokrývkou sú už len spomienkami, stačí jediný mimoriadny sopečný výbuch (napr. ako bol Santorini cca okolo r. 1600 pred n.l.) a máme presne to čo veští vikingská sága - aj 3 roky vražednej zimy, bez leta a bez slnečného svitu. Koniec koncov, "ohnivý obor" je ideálny slovný opis pre stredovekého proroka eruptujúcej sopky, nie? Pre Vikingov bola dnešná Itália na juhu, nie? Skrátka, zima nie je na zábavu, ale pre ľudský rod bola vždy skôr hrozbou a trápením,hlavne dlhá a mimoriadne mrazivá. Užívajme teplo a mierne podmienky, lebo ak naraz dôjde k teplotnému zlomu o niekoľko desiatok stupňov, hladomor a sociálne nepokoje sa zo stránok dejepisných kníh môžu vrátiť do nášho reálneho života...najskôr už čoskoro. :zatazeno:
Prometeus
Nový člen
 
Příspěvky: 4
Registrace: 20. 01. 2016 20:54
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod kamil » 03. 02. 2016 19:05

Gratuluji ke skvělém příspěvku Prometeusi.Akorát k tomu závěru chci dodat,že nejen dlouhé zimy a malé doby ledové plodili války a další nešvary s tím spojené,ale zrovna tak i období vedra a hlavně sucha,protože bez vody není nic ani život.A tato hrozba je momentálně mnohem aktuálnější než výbuch sopky i když je dokázáno,že v období poklesu sluneční aktivity je sopečná činnost daleko živější a aktuálnější než kdy jindy proto by jsem určitě ani tyto věci nepodcenoval.
kamil
Nováček
 
Příspěvky: 477
Registrace: 07. 02. 2014 07:41
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod Viki » 06. 02. 2016 17:07

Příčína - Následek
V ruce držim část nějakých "novin" a je na něm velká fotomontáž sluncem ozářených Hradčan a v pozadí těsně za nimy,je naimplantované rozpraskané čelo nějakého obrovského,patrně Gronského ledovce. "Ach jo"
a ještě,aby toho nebylo málo,nad tím výtvorem titulek "Nastane doba Ledová ?"
"hotový neštěstí..." Novináři všech bulvárních plátku,při honbě,aby upoutali pozornost,dělají pro klimatologii,tu nejhorší službu.
Tak takhle "umělecky" to tady vypadat určitě nebude.
Podle nejnovějších výzkumu z ledovcu,sedimentu pudy,nánosu říčních koryt,není jednoznačné kdy poslední Glacial opravdu skončil.Sumavská vrchoviště stáří 9 - 9500 let jinde v Evropě se počítá 10 500 - 12 000 Severní Amerika 30 - 40 000 let.Sibiř...? Zrovna pyl z východní Asie byl nalezen v ledovcích Gronska.Bylo proudění vzduchu z východní Asie přez Sibiř a zemský vrchlík k nám do Evropy? Byl tenkrát všechen studený vzduch z oblasti zeměpisného polu,tlačen do severní Evropy,se středem tehdejšího polárního zalednění v Botnickém zálivu?
V ruzných částech severní polokoule končil Glaciál,v ruznou dobu.Dokonce to vypadá,že se v některých místech oteplovalo,ale jinde se ještě pořád ochlazovalo.Co je doba Ledová, co dlouhodobá oceanská oscilace a co je zase následkem dlouhodobě se opakující synoptické situace.
Nakonec v jedné takové otravné,se náš Evropský poloostrov zrovna nachází.Vysoký tlak ze severní Afriky posiluje tlakové výše,nad středomořím a jihovýchodní evropou.Nepustí tam žádnou níži,aby to tam trochu rozvířila a my jsme zažili,na trochu delší dobu,nějaké zajímavější počasí.Snad jen s vyjímkou,prvních třech týdnu v Lednu.
Poslední kratší,chladnější opakující se synoptická situace,odezněla Březen,Duben 2013 .Měla za následky velmi nízkou uroven oslunění,chlad.Zvýšený výskyt vyrových onemocnění obyvatelstva,opožděné jaro.Nasycení pudy a následně špatná absorbce příčiných srážek Květen-Cerven,povodně 2013.Sečteno nás tato dvouměsíční o 2 -3 stupně chladnější "miniepizoda",stála mnohem víc prostředku,než o 2 - 3 stupně teplejší nudná,třílatá Saharská ohavnost.
Nevhodně se opakující synoptické situace budou patrně tím co je myšleno rozkolísaností klimatu poslední třetiny interglaciálu.A pokud ne,tak to budou,zcela jistě,poněkud delší oceánské oscilace.
Ale podívejme se třeba na zalednění Gronska a jeho okolí.Na kladném trendu odchylky zalednění Baffinova moře se pozitivně podepsala serie čtyřech chladných zim,na východním pobřeží severní Ameriky.
zelená čára.
Zpomalení postupu hlubokých tlakových níží,kdy se dánná oblast uržovala v týlovém studeném vzduchovém prouděním TN,od ledu nad moře.TN končily na jihu Gronska,nebo pod Britanií,tu vydatně zalévaly a k nám pumpovaly teplý vzduch,po své přední straně.
A jsme zase u opakující se synoptické situace
Příčina podle mého názoru.Zpomalení oceánského meridiálního tepelného přenosu Golfského proudu.
Přílohy
západní gronsko.jpg
Viki
Nový člen

 
 
Příspěvky: 72
Registrace: 03. 11. 2014 20:27
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod Viki » 06. 02. 2016 18:09

Protože nevíme kdy přesně a jak skončila poslední doba Ledová.Nemužeme ani vědět kdy opravdu přijde ta další.Kdy to bude ta nešťastně opakující se chladná synoptická situace.A kdy,už to bude opravdu,ta doba ledová.S přesností to budeme moct určit až zpětně,ale to už budeme dávno v tom i se všema důsledkama a obrovskýma ztrátama.
Viki
Nový člen

 
 
Příspěvky: 72
Registrace: 03. 11. 2014 20:27
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod krab » 11. 02. 2016 23:23

Díky Viki za zajímavý příspěvek.

Abych navázal... Doba ledová, v pravém slova smyslu tak jak se opakuje ve vzahu k lidskému životu v dlouhodobých intervalech ( těch 10-20tisíc let) se nastartuje pravděpodobně jen vlivem shody vice vlivů.
Výzkum ukazuje, že ovšem ona "shoda" není náhodná shoda, ale pravidelně se opakující cyklus.

Co se do rovnice ovšem zamotává a to pořádně je člověk. Upřímně nedokážu říct kdo dovede opravdu určit zda člověk svou činností dokázal a v budoucnu dále dokáže buď urychlit nebo naopak zcela zamezit té shodě událostí které by běžně vedly planetu přechodu k období běžně označovaném jako "doba ledová".

Můj názor, kolikrát už tu vyslovený je, že asi nikoliv. Tak silnou proměnou v činitelech člověk není. Myslím si, že totiž historie kterou známe a máme o ní záznamy ukazuje, že naopak člověk byl vždy v minulosti přímo zaskočen a nepřipraven na veškeré klimatické změny které se v minulosti odehrály. V důsledku změny klimatu zaníkají a vznikají v průběhu historie lidská sidla I celé civilizace.
Byly zaznamenány "male doby ledové" i obdobé "klimatických optim" a to už v dobách kdy měl člověk poměrně výrazný destruktivní vliv na krajinu vypalováním lesů a přeměnou původní vegetace na zemědělskou půdu.

Když tedy půjdu zpět , z toho co jsem si v poslední době přečetl nebo jinak získal z různých veřejně dostupných médií, přijde mi, že na to aby opravdu přišla doba ledová musí být splněny především tyto podmínky a jejich vliv se současně násobil :
1) Slunce se dostalo ke svému elektrickému dlouhodobému cyklu mimima vyzařování energie, vlivem toho :
a) čelí Země intenzivnějšímu záření částic z kosmu, které dále způsobí větší kondenzaci a podpoří zvýšení oblačnosti
- pokud se nepletu ve velkém zjednodušní Svensmarkova teorie
b) tektonická, sopečná činost zintenzivní ve svých vnějších projevech
2) v rámci tzv. Milankovičových cyklů se planeta Země zrovna bude nacházet na delší oběžné dráze od slunce
3) celkové postavení ostatních planet sluneční soustavy v té danné době.

A nyní :
protože se stane toto vše současně, je velké riziko že pak už jen náhodná událost typu výbuchu supervuklánu a následnému dlouhodobému zahalení planety v sopečném prachu vrženém do atmosféry se celý proces dlouhodobého ochlazování nastartuje.

Doufejme, že tato situace je ještě mnoho tisíc let vzdálena...

Co ovšem vzdálené není a potvrdí se či bohudík vyvrátí během 10-15let je následující scénář.
( nebudu se radši bavit o % pravděpodobnosti, když neumím s dobrou % pravděpodobností a sledováním vymakaných modelů říct zda bude příští týden opravdu zimní epizoda se vším všudy nebo naopak nebude...)

Ale, v teorii:
1) čeká nás pokles sluneční activity 11 letého cyklu směrem k minimu. Cyklus 24 byl slabý, je pravděpodobnost, že se bude opakovat ca. 200letý cyklus velkého minima ( Grand solar minimum) počínaje cyklem 25. Uričitě to není fantasmagorie....
2) Vlivem (možná) předchozího většího úbytku a odtávání grónského a dalších přilehlých ledovců se bude dál oslabovat termohaliní přenos v atlantiku , Golfský proud, nebo najdete též výraz "AMOC" . Určité indikace oslabení už jsou patrné po cca 10let a dívejte na aktuální " sea surface anomaly" mapky. Ten atlantik je chladnější a to dlouhodobě a teplá voda se nedostává do tak vysokých zeměpisných šířek. Je to patrně tím, že odtátá voda z ledovců je příliš málo slaná a tím pádem se nedostane tak hluboko pod hladinu atlantského oceánu a nepřiživuje silné jižní proudění studené vody. S tím je spojený a bude spojený kolaps způsobený vysokým teplotním gradientem / rozdílem mezi rovníkovou částí atlantiku a severnějnějčí částí atlatiku. Zkrátka chybí onen "chladič", je nefunkční.

3) Nyní jsme byli ve fázi ENSO + , "EL Niňo" situaci. Pokud budeme předpokládat že budeme minimálně ve fázi ENSO neutral příští rok a možná mínusu ( někdo říká i výrazném) , bude to mít další vliv který zintenzivní projevy počasí v evropě a tentokrát ty chladné projevy.

Data se dají snadno nalézt, ale jen 3 obrázky :
1) rozdíl SST aktuální a situace před pouhými 2 měsíci
2) únor 2013, kdy vidíme ENSO neutral a jak současně podprůměrně chladné vody obklopovali Evropu.
( mimochodem část důvodu proč se domnívám, že v nové fázi ENSO neutral či LA NIŇA teprve pocítí Evropa důsledky celkové situace. Možná a je to jen moje konstrukce, jsme ony extrémně chladné projevy počasí letos nepocítili stejně jako severní amerika a východní asie právě kvůli ENSO + , EL Niňo situaci. Zkrátka napomohla všem možným převládajícím teplým synopsím tuto zimu pro Evropu.
anomnight_2_11_2016.gif

anomnight_12_3_2015.gif

anomnight_2_11_2013.gif
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod Viki » 12. 02. 2016 09:47

Krab.Dobrý pěkně shrnutý.Ostatně u tebe,jako vždy.
Viki
Nový člen

 
 
Příspěvky: 72
Registrace: 03. 11. 2014 20:27
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Zpět na Globální oteplování

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé