Globální oteplování je novodobý fenomén naší Země. Existuje vůbec?
23. 03. 2013 19:54
V poslední době se hodně mluví o slábnoucí sluneční aktivitě. Může být letošní chladný březen následkem tohoto jevu?
http://www.novinky.cz/veda-skoly/295719 ... -nasa.htmlZajímavé stránky:
http://www.globalni-ochlazovani.cz/slun ... tivita.php
- Jaký vliv bude mít pokles sluneční intenzity???
- Slábnoucí počet slunečních skvrn, aneb blíží se zimy roku 1900?
- mean-132.png (5.01 KiB) Zobrazeno 28149 krát
Ono když vidíte, že 23.března leží již pátým dnem souvislá sněhová pokrývka v lese i v polohách 300 m.n.m. a i v poledne mrzne při jasné obloze, tak vás napadá mnohé
23. 03. 2013 20:00
Téma to je zajímavé, nyní jsme v době meziledové a každopádně se den ode dne blíží nová doba ledová ale určit kdy nastane je velmi obtížné. Může to být brzy nebo až třeba za 10000 let.
23. 03. 2013 21:52
No nejsem zase expert přes počasí, ale udělat z chladného března blížící se dobu ledovou- nezlobte se na mě přátelé, ale to je trochu silné kafe ne?
Když padaly loni teplotní rekordy, třeba ten nejvyšší- tak proč hned nezaložit téma; Blíží se doba teplá
.
Ještě malý detail, při změně klimatu nepoznáme rozdíl za týdny- ale během desítek let. A jestli si dobře vzpomínám loni touhle dobou jsem chodil v žabkách kolem bazénu. Tak tu asi něco nehraje. Typnu si, že by jen dočasná anomálie
?
24. 03. 2013 17:23
Přesně takových názorů jsem se obával a už je to tady... První rybička se chytila na háček... Ano, víme, že klima se musí sledovat déle a z jedné zimy nejde vyvozovat závěr. Nicméně pokud sluneční aktivita poklesne o 2%, tak jak to vypadá na předchozích grafech, tak to znamená, že nás čeká globální pokles teploty o 1 až 2 °C. Výsledkem by bylo, že počasí ve vaší vesnici by se začalo podobat místu, které dnes leží o 200-300 m výše. Jinými slovy počasí na jižní Moravě by se blížilo polohám kolem 500m, tedy zhruba počasí na Českomoravské vysočině. V polohách nad 500m je několikadenní sněhová perioda v březnu naprosto běžnou záležitostí.
A jistěže k této změně nedojde hned, je tu určitá setrvačnost, ale troufnu si tvrdit, že pokud jsou domněnky pravdivé, tak kolem roku 2020 bude průměrná teplota v ČR o 1-1,5°C nižší, než je tomu nyní. Tento pokles teploty by znamenal častější výskyt sněhu a i v nížinách na Hodonínsku by sníh ležel větší část zima. Průměrná zima by se tak podobala dnešním velmi vydařeným zimám. Nicméně i tak může být klidně zima, kdy se sníh prakticky nevyskytuje. Třeba leden 2007 byl prakticky 5°C nad průměrem... Nyní by byl např. 3,5°C nad průměrem, to znamená stále teplo...
Takže spíše mě zajímá Váš názor, zda věříte tomu, že skutečně slunce přechází do klidové fáze a čeká nás několik let, možná desetiletí s průměrnou, opakuji průměrnou nižší teplotou?
24. 03. 2013 20:05
ja si myslim,ze nic take nam urcite nehrozi. neverim,ze sa klima dokaze ochladit o tolko stupnov za kratky cas. skor verim tomu,ze to globalne oteplovanie,ktore sa asi neda popriet,ale tiez sa to neda zvalit len na CO2,sa urcite spomali. ak by sa malo ochladit o tolko stupnov,o kolko pises,tak to by musel prijst nejaky mohutny vybuch sopky,ktora by do hornych vrstiev atmosfery vyvrhla obrovske mnozstvo popola,ktore by trosku stazili prechod slnecnych lucov az k zemi. no ale uvidime,aka bude realita
24. 03. 2013 20:11
Kdyby přišla opravdu doba ledová tak je většina severní polokoule tzv. v pytli. Ovšem malá doba ledová je možná už klidně během tohoto století. Jedno je zřejmě jisté a to, že ty zprávy o globálním oteplování jsou velký podvod.
Naposledy upravil
hanz dne 24. 03. 2013 20:18, celkově upraveno 2
24. 03. 2013 20:14
Na stránkách, které uvádím výše se uvádí, že globální oteplování probíhalo pouze do roku 2006-2007. Od té doby se globální celoplanetární klima ochladilo o 0,2°C. Je to sice na hranici statistické odchlyky, ale o globálním oteplování v posledních 5 letech nemůže být ani řeč.
Takže Hanz má bod. Konečně to někdo řekl na rovinu, že globální klima je pouze nástroj ekoteroristů. Ve středověku bylo Gronsko zelené, proto greenland
24. 03. 2013 20:36
No s těmi závěry o tom, že globální oteplování je minulostí nebo fikcí a blíží se další malá doba ledová bych se tak neunáhloval. Pokud by v následujících letech globální teplota stagnovala, nebo slabě klesala, mohlo by se skutečně jednat patrně o důsledek minima v rámci nějakého delšího cyklu sluneční aktivity, o tom už psali klimatologové někdy po r. 2000. Pokud teplota za posledních cca 7 let poklesla o 0,2 st. pořád je nejméně 0,5 st. nad průměrem posledních cca 200 let. Navíc 7 let je zcela bezvýznamná perioda pro jakékoli závěry. Počkejme nejméně dalších 10 let a pak můžeme dělat první předběžná hodnocení. Osobně si myslím, že následujících cca 20-40 let bude skutečně ve znamení zpomalení vzestupu globální teploty, stagnace, či dokonce i přechodného nepatrného poklesu globální průměrné teploty, ta posléze ale vyletí vzhůru mnohem rychleji, než bychom si přáli (klidně i o 1 až 1,5 st. za deset let po dalších 30-40 let) a důsledky na lidstvo budou dost drastické. Nechci být přehnaným pesimistou ale obávám se, že my, kteří máme šanci se toho dožít, se opravdu nemáme ve stáří vůbec na co těšit (a nemyslím to zdaleka jen z pohledu toho, co předvádí naši politici).
24. 03. 2013 20:41
Pre blizzard86 » 24. 3. 2013 18:23
Tak to ste trochu prehnal s tým zníženmím slnečnej aktivity o 2% a poklesom globálnej teploty o 1 až 2 °C. V čase Maunderovho minima pokleslo TSI (prichádzajúce slnečné žiarenie k Zemi) po vynechaní niekoľkých cyklov slnečnej aktivity asi o 0,2%, čo znamenalo pokles globálnej teploty asi o 0,5 °C. Štvrtohorné ľadové doby vznikli hlavne z toho dôvodu, že vplyvom Milankovičových cyklov významne poklesla bilancia žiarenia v letnom období v zemepisnej šírke okolo 65° na severnej pologuli počas dlhšieho obdobia ako 20 tisíc rokov. V optimálnom prípade trvali takéto ľadové doby okolo 100 tisíc rokov. "Malá ľadová doba" v stredoveku mala celkom iné príčiny.
25. 03. 2013 11:37
Těžko říct, co bude za pár let, když i nedávné prognózy ne tak úplně vychází (viz "Globální oteplování" přejmenované na "Změny klimatu" apod.) Čistě z mého laického pohledu, trend vývoje průměrné globální teploty půjde pořád nahoru, už jen z toho důvodu, že počet lidí na planetě taky pořád vzrůstá a města jsou vždycky tepelnými ostrovy. Význam CO2 je navíc v tomto procesu, zdá se, stále neobjasněn. V otázce globální teploty navíc hraje roli i to, že ji jsme schopni měřit jen několik let, vše, co bylo dřív, jsou jen nepřímo získaná data, výpočty nechci v žádném případě zpochybňovat, ale změřené to zkrátka není.
Lokálně se ale může stát lecos, na S polokouli třeba několik chladných let za sebou a jinde ve světě abnormální teplo / sucho / deště. Z nedávné historie víme a bylo to tu několikrát připomenuto, že bylo jak daleko tepleji, tak samozřejmě chladněji - teď jsme sice v teplejší fázi, ale sluneční aktivita s ohledem právě do let minulých dává tušit spíš ochlazení. Opravdu se teď nedá podle mě nic předpovídat, možná jen, pokud bouchne nějaká sopka, bylo by to jasné, jinak ne.
26. 03. 2013 12:46
To o té rybičce na háčku, mohu říct to samé i o tobě
, já za sebe obhajuji názor, že mi přijde divné, aby na počátku Maunderova minima padl v ČR absolutní teplotní rekord
.
A chladné březny i v první polovině dubna známe z let minulých - nikterak neobvyklá věc, aby v dubnu sněžilo a byla zima, no bóže
.
Ty grafy beru na lehkou váhu, ve středověku chodily kadit do hradních věží bez dna, a nikdo mi tak nenamluví, že dokázaly spočítat slunečné skvrny na slunci
.
Klima se mění, svět se mění, je chladný březen, loni byl skoro tropický, mě to stačí na obhájení názoru
.
Zápis s kroniky Mrchojed zimy 2012/13:
V prosinci napadl sníh, ale o vánocích teplota ve stájích stoupala na +13°C, a v sadech nakvétaly jabloně. V lednu napadl sníh, ale pak slezl a bylo mokro. V únoru sníh nenapadl a skoro ani nemrzlo, rodičky ve vesnici oslavovaly příchod jara. V březnu sníh zase napadl ale hned roztál, Jarmila ze vsi proskočila zrcadlem, ale vchod do Narnie nefungoval. V dubnu byla zima a občas sněžilo, nakvetlé jabloně z prosince, odešli do Itálie.
26. 03. 2013 22:32
http://www.novinky.cz/veda-skoly/297205 ... ogove.htmlCo na to říkáte?
se souslovím "přímo úměrné" bych byl opatrnější, ovšem na tomhle webu beru vše s rezervou. celkově ale soudit podle jedné sezony podle mě nemůžeme a svalovat všechno na úbytek ledu => globální oteplování taky ne.
26. 03. 2013 23:50
Určitě na tom něco být může, ale osobně si myslím, že množství ledu není o tolik jiné, než minulý rok. V každém případě klima se mění a vždycky se měnilo. Jenom ty změny jsou v posledních zhruba 200 letech prudší a rychlejší, než tomu bylo dříve. A ano, věřím tomu, že planeta má tendenci napravovat nerovnováhu a pokud se klima příliš oteplí, spustí se obranné mechanismy, jako je např, zastavení golfského proudu díky zvýšení hladiny může z tání ledovců a pod. Myslet si proto, že průměrná teplota půjde už jenom nahoru je podle mě hloupé. Žádný strom neroste do nebe.
27. 03. 2013 06:42
Ahojky,
Je to hloupost. Vždy mně nadzvedne ze židle tvrzení, že za vše může GO a samozřejmě člověk. Zima v roce 2007/2008 byla mizerná, snad jen v listopadu a kousku prosince a ledu předtím bylo rovněž velmi málo. Podobně jako tehdy i letos se led v zimě dostal na téměř normální hodnoty. Počasí je naprosto odlišné. Jenže se udály dvě věci - předně se přepnula NAO a PDO do studené fáze, právě někdy v roce 2008 a slunko je stále málo aktivní.
S oněmi extrémy - ona byla kladná fáze spojená s "peakem" moderního slunečního maxima. Nyní slunko "klesá" a oceánské fáze se "přepnuly" do studené fáze. (pro vysvětlenou - délka oceánkých oscilací přímo nesouvisí s délkou slunečních cyklů, tentokráte to vyšlo - ačkoliv tam nepřímé vlivy jsou) Proto podle mého soudu došlo k docela slušným extrémům - "forcing" slunce a oceánských oscilací dohromady a nyní, jak se zdá - naopak.
Navíc v letošní zimě je NAO a AO index nebývale v záporu a ještě nějakou dobu tam bude.
Vysvětlení bych hledal spíše ve výše uvedených příčinách.
přeji pěkný den
09. 09. 2013 14:33
Nastává GLOBÁLNÍ OCHLAZOVÁNÍ? co na toto říkáte? může to něco znamenat nebo ne?
http://mediafax.nova.cz/clanek/ostatni/ ... ovani.html