12. 01. 2009 10:36
Ahoj,
Greene
Výpočty změny globální teploty o půl stupně znám. Osobně soudím, že pokles může být daleko výraznější, nezávisle na této diskusi. Více v posledním odstavci tobě určeném.
K zde diskutovanému závěru mně k tomu jednoduchá dedukce - bavili jsme se o nějakém průměru, čili já beru průměr dlouhodobý, čili dejme tomu do 1961 po 1991, 30-tiletý za bernou minci, nikoliv průměr teplot za posledních dejme tomu 10 let, které byly většinou nadprůměrné oproti dlouhodobému normálu. (mimochodem i ten začal stagnovat, ba klesat, sice z vysokých hodnot, ale přece) Všude slyším zejména od klimaalarmistů, že teplota je vyšší oproti jakémusi průměru o půl stupně, zřejmě je myšlen onen průměr 30-ti let, nebo dokonce delší časové řady, záleží dle daného místa a zvoleného časového období. Najednou mně řekne někdo, že když to proti (stejnému) průměru klesne o stupně půl, je něco špatně.
Jasně, pokud jsi myslel (nový) průměr posledního desetíletí a pokles oproti němu o půl stupně .... na hodnoty průměru starého, tak jsem špatně četl, mea culpa. Jenže ono to nebylo tak nějak konkrétně řečeno o jakém průměru se bavíme. Vypadá to jako hra se slovy, ale zde je to myslím důležité. Navíc dnes to vypadá tak, že to padne více, jestli se nepletu, takže můj stupeň má reálne opodstatnění.
Takže stačí takto?
Navíc znám variabilitu našeho podnebí a rozdíl jednotlivých typů zim i teplejších pololetí rok od roku bývá propastný. Stačí se pohrabat trochu ve statistice. Takže nevím, kdo je tady nakonec za pitomce.
Stačí, když se přehodí díky slunku vyhýbka v prospěch chladnějších povětrnostních situací a... máme aspoň v naších šířkách průměr za sezónu třeba o 2-3 stupně níže, někdy i více, za rok to třeba udělá větší rozdíl, než námi diskutovaný jeden stupeň, za předpokladu, že další měsíce roku budou v zásadě normální nebo lehce podnormální.
Jasně pokud se bavíme o teplotě globální, tak situace je jiná, přesto čekám, že onen rozdíl může být větší, než diskutovaný rozdíl 0,5 stupně.
Nejde jenom o výkon slunce, nýbř přisun kosmického záření, tvoření oblaků, celkový součet srážek, především v polárním pásmu apod... Oněch vlivů je dost. Už to zde bylo diskutováno a nevím, jestli má smysl vše opět zeširoka rozebírat stále dokola.
Pane Lapine
Stran solární aktivity - je mně jasné, že jde o celkový "zářivý" výkon slunce, nejde jen o skvrny, ty jsou signifikantním znakem sluneční aktivity, ale neznamenají všechno, důležitá je taky rychlost slunečního větru atd.... Touto tématikou se sice amatérský, ale přece nějakou dobu zabývám, jasně není to nic extra, nemohu konkurovat svou erudicí slunečním fyzikům ani vysokoškolsky vzdělaným lidem v oboru ... Ostatně u ve vaších grafech je vidět nárůst solar irradiance v podstatě od roku 1921, kdy překročila hodnoty maxim běžných v 19-tém století a teprve teď se dá říci, že nějakým způsobem začíná klesat - pokud mám ovšem věřit všem diskusním fórům a stránkám věnujícím se sluníčku. Dokonce tuším v roce 2003 či 2004 se psalo, že zářivost slunce je největší za posledních 8000 let. I onen pokles, který nedávno začal se stačil projevit na globálních průměrech záporným trendem. Neklesne to nakonec opravdu více, než oněch -0,5 stupně oproti stávajícímu stavu?
Nečekám nové Mauderovo či Daltonovo minimum, ale rozhodně to dnes vypadá tak, že bude nejníže od začátku 20-tého století, není vyloučeno, že klesne ještě hlouběji. Podívejte se, za rok či dva bude jasné, kdo z nás má pravdu, nejpozději v široce diskutovaném roce 2012, kdy je očekáváno nové sluneční maximum, tedy nástup nejvyšších hodnot solárního cyklu 24. Docela uvažuji i nad Vaší sázkou. Nevím, nakolik globální hodnoty se změní za dva roky, pokud však slunce bude i nadále dole, budou v nejhorším případě stagnovat, jinak očekávám jejich mírný pokles, nic dramatického. Pakliže nastane opak, budete mít pravdu vy. jednoduché, přehledné a já si obléknu zelený kabát
Mějte se hezky