25. 01. 2009 22:53
Greene,
Nejsem utopista, ale beru v potaz tvrdá data. Pakliže fosily ne a to kvůli jejich omezenému množství a škodlivosti jejich dobývání přírodě, tak nám zbývá jen jádro. OZE kvůli jejich malému výkonu i nestabilitě raději vynechám. Za oněch několik desítek let další generace reaktorů bude na světě, mezitím budou postaveny další, z tím nic nenaděláš.
Dále, pokud bude nutno, uran se z mořské vody dostane, neboť nic jiného nám nezbyde.
Úspory vše nezachrání, to je čírá naivita. Zpátky do chýše nebo vybít lidstvo? Obojí je nesmysl.
O jaderné fúzi jsem se nebavil.
Stran přelidnění - vymírá naše civilizace, myslím tady v Evropě a obecně vzato v rozvinutém světě. I v zemích onoho takzvaného světa třetího růst populace začíná stagnovat. Nevěř tomu, že lidstva bude přibývat tak rychle, jako doposud, je to nereálný předpoklad, spíše se objevují dohady, že onen populační vrchol bude brzy dosažen, pakliže už tomu tak není. Takže nevím.
Podívej se např. na
http://www.myspace.com/whiteellaTakže by měl platit pravý opak - přinejmenším v Evropě musí porodnost růst, minimálně kvůli zachování prosté reprodukce! Imigrace to nezachrání, zejména v situaci dneška, kdy mnozí imigranti nejeví žádnou snahu se asimilovat a nějakým způsobem spolupracovat, spíše naopak.
Není to sobectví - obava o zachování svého druhu, to je přirozené, máme to v genech, právě proto se obávám oněch sebevražedných tendencí naších politiků i mnoha veřejně činných lidí. Je mně z toho zle, neboť Evropa rezignuje prakticky na vše, co činilo naší kulturu hodnotnou. Věř mi, muslimové se tě na nic nebudou ptát, to je tvrdá realita s kterou musíš počítat.
Para - já ti rozumím, nicméně nic jiného, krom jaderné energie nám v budoucnu v podstatě nezbyde. Navrhni krom úspor něco lepšího. Nic lepšího totíž bohužel není.
Přesto jsem v této věci optimista, ledy se začaly hýbat, otázkou je, jestli to bude i v budoucnu stačit. tedy, lépe řečeno, chci být optimista
Stran ČR už měly stát dva další bloky Temelína a měla se už stavět další JE - třeba i v oněch - tuším Blahutovicích.
Memento v podobě vypnutého plynu je výmluvné!
Spoléhat jen na úspory nelze. Osobně taky šetřím jak mohu, máme naštěstí zateplený dům, vyměněná okna, v bytě mám něco kolem 20 stupňů, stačí to, tam kde spím je i pod 18. Vím však, že to bude nepostačující, byť jde o dobře nastoupenou cestu. Poznávám to na účtech za teplo, žel zatím bydlím v paneláku.
Zmínil si Finsko, sice v jiných souvislostech, ale přece -
Mimochodem v tom Finsku jsem byl měsíc, budují nově tam zhusta dřevostavby - kolonie rodinných domků s trojitými okny, nebo bytové, zděné domy o max 4-5 patrech, vytápí se to většinou na dálku, tedy i rodinné domy. Topí se i v létě, byl jse tam v období slunnovratu a po něm, v noci vždy topení hřálo a bylo to i přes bílé noci - zapotřebí.
Helsinki mají dvě elektrárny a k tomu pár tepláren. Obě elektrárny jsou na uhlí a jsou vybudovány na ostrovech. nešpiní si pevninu a vše je důkladně odfiltrované. teplárny mají ve městě na plyn.
Současný trend je, že i v bytech se budují sauny, čili spotřeba takové domácí sauničky musí být úděsná... Bydlel jsem v takovém bytě, starém asi 3 roky,sauna byla velmi příjemná
pokud nemusíš myslet na účty za elektřinu.
Podobně to funguje i ve Stockholmu, rovněž jsem tam přebýval měsíc, akorát sídliště jsou blíže podobná těm naším, převládá však - aspoň mezi novou zástavbou - nízkopodlažní.
Rozdíl je hmatatelný oproti nám v rozšíření a stavu veřejné dopravy. Švédové to mají opravdu zmáknuté, Finové poněkud hůře, ale přece lépe, nežli u nás. Je to vidět i na využítí příměstské či městské dopravy a dopravních intervalech. Fantazie.
Překvapilo mně množství muslimů ve Stockholmu, regulérně zahalených žen, jednoduše mazec, v Helsinkách mezi cizinci převládali Rusové a pak teprve ti ostatní. Kupodivu tam bylo dost Italů i Španělů.
Zatím