14. 10. 2008 23:49
Milý Greene, doufám, že si ještě přečteš můj příspěvek
Takhle - pokud vím, tak na začátku novověku bylo tepleji, tedy před Mauderovym minimem.
O kolik stupňů poklesla přesně tehdy teplota země? Rozuměj mně - teď jsme na opačném konci extrému - minulá desetíletí byla sluneční aktivita dokonce silnější, než na konci středověkého klimatického optima - warm medieval period a vzrostla průměrně poměrně výrazným způsobem
za posledních sto let - tedy teď stagnuje, ale je stále výše než prakticky během celé první poloviny 20-tého století a údajně tak teplo není, jak ve středním věku, stačilo jedno sluneční minimum a teplota stagnuje- ne li klesá - není to důvod převažujícího sluníčka, coby hlavního hybatele klimatu?
Psalo se tu o ledovcích - budu trochu polemizovat. Takhle - ledovců ubývá především proto, že vysýchají, jinými slovy to platí především o ledovcích v Africe na Kilimandžáru, které je prakticky na rovníku. Je méně oblačnosti i srážek, tudíž i vyšší teploty. Toto platí i o Himalájích, kde lze těžko předpokládat, že v 6000 metrech budou teploty nadnulové. Vypařují se, sublimace, dole tání - je to tedy důsledek většího CO2 nebo jednoduše méně sněží a je více slunka.
V podstatě toto měřítko lze nastavit na všechny ledovce ve středním klimatickém pásmu - tedy i v Alpách. Když je dostatek srážek, ledovec je schopen růstu i tehdy, když je dole teplo. Prý tak začala doba ledová.
Těch ledovců, kde se oteplilo i nahoře, tudíž sněží málo nebo rovnou prší a ledovec taje ve všech polohách - je opravdu minimum.
Pokud vím, letos je situace krapet lepší. Dále z různých zdrojů jsem četl, že celková váha ledovců celosvětově roste. Takže když roste, musí ledu přibývat, jinými slovy situace, která tu byla do loňského roku, čili ledovce dole tály a nahoře údajně ledu přibývalo, díky větším srážkám v polárním pásmu - čili ne v Himalájí např. - je hodně nestabilní, tudíž jsou možné jen dva scenáře - buď začne ledu přibývat i dole, anebo se zastaví růst hmoty nahoře a ledové hmoty bude ubývat.
Ledovce se pohybují rychleji na mokrém podkladu, když je dole voda, led je pod velkým tlakem plastický a voda mu v pohybu pomáhá.
zajímavý článek vyšel dnes:
http://www.lidovky.cz/nejhorsi-ze-vsech ... s=081014_0Co se týče vývoje finanční krize opravdu se obávám toho, že budou přiškrceny zdroje na onu praktickou ekologii, která pomáhá čistit vzduch i vodu, činí životní prostředí snesitelnějším už z toho důvodu, že zelená politika se sdiskreditovala bojem za lepší CO2.
Osobně nevím, komu tato situace hraje do karet, spíše si myslím, že právě za zelenými stojí olejařské, resp. uhelné, těžební firmy - důvod je nasnadě.
- zelení podporují OZE jsou nestabilní, tudíž potřebují adekvátní záložní výkon v klasických zdrojích, tedy uhelky či elektrárny plynové.
- nezmíňuji jaderky, neboť právě proti něm jsou zelení nejvíce vysazení. Proč asi? (nepotřebují uhli ani olej, resp. plyn)
- Staví se tedy nové uhelné elektrárny, resp. plynové nebo na mazut. Připouším, že mají větší účinnost, než ty stávající, nicméně produktem spalování je stále CO2, resp. voda, plus sířičitany, dusičňany atd... Ekologie jak vyšitá. Stávající se nezavřou.
- Emisní povolenky nesníží výrazně spotřebu a náklady na ně budou promítnuty do cen, čili celý cirkus zaplatí obyčejní lidé a šéf ČEZU si vydělá další miliardu, chudáček
jeden
Je zajímavé, že nejvíce aut na alternativní pohon, včetně nových jaderek se staví v USA, z prosté politické úvahy - snížit závislost na dovážené ropě, resp. na tenčících se zdrojích uhlí.
USA - velký to strašák všech pravověrných.
V posledních dvou, třech dnech mé město chytilo přesně kouřovou vlečku z Mittalu, věřte mně, absolutní maras,
Prach někde na trojnásobku, je zajímavé, že relevantní údaje o prachu byly na stránkách ostravské pobočky ČHMÚ, na základní stránce imisní situace jsou jakési stará a neaktuální data, přičemž čas se tam mění. Nerozumím tomu. Rovněž stanice Orlová nějakou dobu neměří SO2 ani NOx, porucha? Vzduch čpěl dost, onen nakyslý pach z ocelárny a s příměsi smradu koxovny důvěrně znám, dělal jsem v tomto podniku léta. V novinách se pak dočtu, že za tento xindl prý mohou domkaři. k smíchu.
doporučuji k přečtení -
http://www.sdruzenisenov.cz/zpr-vy/vliv ... -a-dal.php ToHLE OVLIVŇUJE KLIMA a TOTO JE EKOLOGICKÝ PROBLÉM.
Zaprášený vzduch se lépe ohřívá, špiní sníh, který pak rychleji taje, zamořený vzduch zhoršuje vlastnosti půdy, tudíž i její odtokové vlastnosti, pomáhá zjednodušeně řešeno vysušování. TO je podstatné, nikoliv CO2. Lidé nemohou pěstovat zeleninu, mohou, ale je patřičně obohacena, v podstatě ano ovoce ne
Podívejte se na této stránce na mapky, převzaté z ČHMÚ.
Dýchám, dýcháš, dýcháme..... CO2?, he he, ten je v těch souvislostech absolutně k smíchu.
Můžete se podepsat i pod petici
Nic, končím a necham zde taky prostor pro pomazanější hlavy. Hlavně se nežerte a buďte slušní. Možná vás občas příjdu také zkontrolovat
Mějte se hezky a buďte s Pánem Bohem