Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Globální oteplování je novodobý fenomén naší Země. Existuje vůbec?
Odeslat odpověď

Jaké důsledky budou mít podle Vás změny klimatu na podnebí v Evropě?

Žádné
8
6%
Oteplení až o 2°C
12
9%
Oteplení až o 4°C
13
10%
Ochlazení v důsledku kolapsu Golfského proudu
30
23%
Nová doba ledová
17
13%
Častější ničivé bouře a povodně
35
27%
Častější sucha
14
11%
 
Celkem hlasů : 129

Re: Jaké změny můžeme čekat?

04. 05. 2022 12:54

Ad bod 2:
Ehm --- mírumílovné Česko se vykašlalo na své lesní bohatství a rozumné hospodaření s půdou. Nejen oteplení může za to, že lesy hynou a dřevo donedávna bylo či stále ještě je za hubičku vyprodávano do zahraničí s tím, že přetížené kamióny s dřevem ničí naše silnice a luft kolem. Mám železnici hned kousek od domu, rovněž poměrně rušnou cestu. Dřevo se vozí skoro denně. myslím nahrubo opracované kmeny pryč.
Totéž platí ve velkém ohledně zemědělství. Nepříznivé trendy nastartované za komunistů dále pokračovaly a pokračují. Eroze, monokultury atd.... s hrozbou, že nebude v podstatě čím hnojit, neboť plyn.
Těžba černého uhlí končí. Za stávající situace je možné prodloužit těžbu maximálně do roku 25. Ono zásob je více, akorát doly byly zasypány, chodby jsou zapískovány a zatopeny, zbyl jen jeden fungující s výše uvedenou dobou těžby, kde její rozšíření do býávalých dobývacích prostor by za těchto okolností přinášelo astronomické náklady. Info mám od jednoho známého, který na šachtu jezdí a prodává náhradní díly a ložiska pro jejich technická zařízení. Podotýkám, že zde zůstala po těžbě splundrovaná země, desítky kilometrů čtverečních náletů, odvalů a hald či propadlišť, kde stojí spodní voda. Nebylo by rozumnější v nějaké rozumné míře v těžbě pokračovat a aspoň částečně sanovat důlní škody, které tu vznikly? Proč se u nás dělá vše v politické rovině a v té nejhloupější možné? O to více zde jezdí vlaky s polským uhlím ....
Takže taky nám dobře tak? Jsme rovněž pologramotný barbarský národ, že tohle připouštíme? Podotýkám, že nemáme tak obrovské území, jako Rusové.
k tématu interview docela i sedí:
https://cnn.iprima.cz/evropa-ma-obri-zasoby-plynu-staci-jej-zacit-tezit-rika-dansky-ekonom-bjorn-lomborg-106597
A ještě jedno interview - k Ukrajině, když to téma je na stole: - z mého pohledu velmi rozumný a fundovaný názor:
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/05/04/sachs-na-ukrajine-joe-biden-nechce-delat-kompromisy/#more-982575

Přeji pěkný den

A.

Re: Jaké změny můžeme čekat?

04. 05. 2022 15:55

[quote="Adi"]A ještě jedno interview - k Ukrajině, když to téma je na stole: - z mého pohledu velmi rozumný a fundovaný názor:
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/05/04/sachs-na-ukrajine-joe-biden-nechce-delat-kompromisy/#more-982575.[/quote]

Sachs zní jako užitečný idiot pro Kreml. O čem chce vyjednávat? Rusko nemá co diktovat, kdo může být v NATO a chtít něčí zdroje. A to, že vlétli na území suverénního státu a páchají tam zvěrstva na civilním obyvatelstvu, za to opravdu USA nemůže. A věta, že by NATO Rusko neporazilo mě velmi pobavila. Myslím, že Rusko za poslední týdny jasně ukázalo, jak na tom jejich slavná armáda je.

Re: Jaké změny můžeme čekat?

10. 05. 2022 14:57

Daz - Není to tak jednoduché.
https://thehill.com/opinion/international/3473500-why-sanctions-against-russia-may-not-work/
https://www.konzervativninoviny.cz/cina-sabotuje-sankce-proti-rusku-proc-za-to-nenese-nasledky/

Rusku to do jisté míry pomáhá a ... s tím nato bys si nebyl tak jist

A.

K tématu - https://www.konzervativninoviny.cz/skopecek-s-green-dealem-je-to-jako-s-blbosti/

Re: Jaké změny můžeme čekat?

16. 05. 2022 13:25

Rusové jsou barbaři, na Ukrajině bojují vesměs lidé z chudších částí Ruska za Uralem a tam třeba ještě ve spoustě vesnic nemají splachovací záchod a elektřinu. Pak tihle barbaři vezou na tankách z Ukrajiny pračky a mikrovlnky. Kdyby u toho nezabíjeli a neničili tak bych se tomu musel jenom smát. Komentovat úroveň jejich armády a jak by obstála proti NATO sem nepatří, ale já mám jasno na 100% vzhledem k tomu co zatím předvádějí na Ukrajině.

Samozřejmě u nás to s ochranou přírody není nejlepší, ale s Ruskem je to nesrovnatelné. Města jako Norilsk atd. to si vůbec u nás neumíme představit jak to tam vypadá... Rusové mají jenom prostě to štestí, že ta země je tak obrovská, že se to ničení přírody u nich ztratí. Jediné co umí je těžit suroviny a ty prodávat do světa.

U nás jako v malé hustě osídlené zemi je prostě každý kousek zničené přírody vidět. Sice ještě to není zdaleka dokonalé, ale nějaký ten progres vůči dobám před 1989 zde jistě je. S vývozem dřeva taky nesouhlasím, ale na druhou stranu byla tu kůrovcová kalamita a to dřevo by český průmysl asi nezvládl zpracovat... nevím možná se pletu. Každopádně musíme naši přírodu důsledně chránit a těžba uhlí teda prospěšná není.

Abych svůj příspěvek více přiblížil k tématu. Tak OZE budou do budoucna hrát větší roli to je jasně daný trend. Hodně se věnuji fotovoltaice v poslední době a na YouTube je třeba pán co je s rodinou energeticky víceméně soběstačný od března do října a to včetně ježdění autem (2x elektromobil) a to má pokryto třeba jen 30% své střechy panely. Je fascinující kolik energie sem ze slunce putuje a proč jí nedokážeme lépe využít a musíme pálit fosil. Samozřejmě v tom období listopad-únor to bude v naší kotlině se slunce problém, ale myslím že změna je možná. Budeme holt muset naše životy více přizpůsobit počasí a když bude svítit budeme vyrábět a když nebude tak holt pojedeme jen v omezeném režimu. Samozřejmě zde musí být nějaký základní zdroj a tím by mělo být jádro, které by teoreticky mohlo být škálováno tak aby jeho výkon kolísal mezi ročními obdobími. Je mi jasné, že jadernou elektrárnu nejde ze dne na den vypnout, ale určitě tam lze nějak škálovat mezi létem a zimou. V takovém jižním Španělsku svítí slunce 300 dní v roce tam by mohli podíl OZE ještě mnohem vyšší a posílat to do sítě a to samé větrná energie v přímořských oblastech má obrovský potenciál. Bohužel geopoliticky to vyšlo tak že ropu a plyn mají vesměs samé nedemokratické režimy (není to jen o Rusku), takže já nevidím pro demokratickou EU jinou možnost než OZE + jádro.

Re: Jaké změny můžeme čekat?

13. 06. 2022 12:17

Ahoj,

Stran klimašílenství má Cejn bohužel pravdu. Racionální řešení typu posílení jaderné energetiky jsou házeny do stoupy a preferovaná jsou řešení, jak bych to ehm ... označil. Rozpačitá? Nepomohou přírodě ani po píď, naopak jí poškodí s rostoucí závislosti na nevyzpytatelné Číně. O ekologií ve skutečnosti vůbec nejde. Ostatně velká část klimaalarmistů ve skutečnosti chce měnit systém, tedy nastolit něco podobného jako komunismus ne-blahé paměti. Wokisté.Green deal, ono šílenství na Ukrajině a uměle vyvolaná panika na trzích způsobuje nárůsty cen a umělý nedostatek, což jde paradoxně na mlýn zeleným voke magorům. Není tedy pravda, že GD je mrtev, jak optimisticky hlásala některá média. Zelení khmérové.
https://neviditelnypes.lidovky.cz/cirkus/neco-pro-zasmani.A220612_214141_p_cirkus_nef
Nejde jen o auta, ale o celkový princip a způsob smýšlení, který je .... na hlavu. Je děsivé, kolik lidí tomuto naslouchá ať z přesvědčení, nebo kvůli vlastnímu prospěchu.

A.

Ps stran invaze - ono to bylo s US vojáky i ve Vietnamu. Taky tam bylo mnoho lidí z chudých poměrů, kde angažmá v armádě pomohlo rodinným/osobním rozpočtům. Není to jen o Rusku, řekl bych, že je to obecnější jev.
Stran kůrovce - určitě by šlo zpracovat větší objemy, akorát by k tomu musela být politická (z)vůle. V neposlední řadě i větší snaha s tímlectím ěnco dělat,ne jít místním oligarchům na ruku. Ono se tomu říká ukrainizace ekonomiky a když vezmu v potaz to, co se děje s nesmyslnými přeprodeji alektřiny přes bursu v Lipsku, resp. - nemáme smysluplný kontrakt na plyn, tak musím tomuto označení dát za pravdu.

Re: Jaké změny můžeme čekat?

22. 06. 2022 12:17

https://www.academia.cz/klimaticka-zmena-priciny-dopady-a-adaptace--marek-michal-v--academia--2022

vyšla nová kniha o Změně klimatu, jsou tam prý historická, současná i budoucí data o klimatu. Jako plus vidím, že se věnuje primárně Česku...

Re: Jaké změny můžeme čekat?

22. 06. 2022 16:19

Nyní jsem dočetl ukázku.
A musím říct, že ta kniha jako celek bude nejšpíš peckózní. Objednávám!
Každopádně vyvolává víc otázek, než odpovědí, což je samozřejmě dobře. Jak dlouho ale bude trvat, než si toty otázky, co byly napsány, řeknou všichni lidé, uvědomí si to, a budou se tím řídit. Tyto problémy, o kterých píšou, jsou stále i problémy Evropy. Evropy, kterou považujeme za vyspělou, Evropy, která jde příkladem všem ostatním. A stejně ani tady v Evropě, velká část Evropanů, to nechápe a ani chápat nechce, neřídí se tím a ani to nemají v plánu. Tak jak dlouho bude trvat, než si tyto otázky položí i v rozvojových zemích, kde jsou lidé ekonomicky i sociálně zhruba 50 let pozadu oproti vyspělým západním zemím.
Toto bude ještě běh na dlouhou trať.
Jen těžko říct, jestli stihneme doběhnout do konce, aniž by nám vypršel čas.
Nechci znít tragicky, ale bagetelizováním situace, se ledy taky moc nepohnou, a nebo právě naopak. :D

Re: Jaké změny můžeme čekat?

13. 10. 2022 04:24

Ahoj,

Něco k věci.
Klimašílenstvím k vyšším emisím.
https://www.konzervativninoviny.cz/jsme-civilizaci-stroju-vitezime-diky-technologiim-kdyz-to-zapad-nepochopi-ocitne-se-na-periferii-globalniho-vyvoje/
BTW zmíňovaná kniha viz výše, může být opravdu dobrá

A.

Re: Jaké změny můžeme čekat?

13. 10. 2022 08:51

Adi:
Zajímavý to článek a rozhodně lze se spoustou věcí v něm zmíněných souhlasit. Namátkou zmíním to že jsme tu mohli mít 6 jaderných bloků místo podpory solárních baronů... to je smutné. Prostě Evropa nasekala v energetice mnoho chyb. A ten "přesun emisí" do Asie je taky pravda. Hrajeme si tady na svatoušky se snižováním CO2, ale to že se všechno vozí z Číny a výrobky zahazujeme sotva vyjde nový model mobilu/počítače/čehokoliv je prostě špatně a rozhodně Evropa žádný "eko" kontinent není. Pořád je stopa průměrného Evropana o řád výše než stopa průměrného Asiata. Mluvím nikoliv o uhlíkové stopě, ale o celkové ekologické stopě tedy o zátěži planety jako takové.

Jenomže jak z celé situace ven? Technologie na současné úrovni prostě nejsou řešením a snad každému kdo má trochu toho "selského rozumu" dochází, že dlouhodobě naše civilizace není udržitelná. Těch zdrojů spotřebováváme hrozně moc a větší industrializace není odpověď. Lidé se bojí jak čert kříže jakéhosi "snižování životní úrovně", ale co když je to naše jediná záchrana jak tu mít lidstvo i za dalších 200 let? Další industrializace a zvyšování počtu obyvatel prostě nemůže dopadnout dobře. Leda že přijdou zázračné technologie, které nás spasí. Nějaká čistá neomezená energie na kterou pojede všechno a bude levné všechno recyklovat. Zatím ale takové technologie nevidím a jsem prostě pesimista v současném směřování naší situace. Ropa nám jednoho dojde, drahé kovy nám dojdou, úrodná půda nám dojde, ryby v oceánech nám dojdou. Všechny zdroje spotřebováváme rychleji než se obnoví nebo je jich prostře omezené množství.

Prostě se ptám co když pokles životní úrovně, uskromnění se a pozvolné snižování lidské populace je jediná šance aby naši prapravnuci mohli žít a plodit další děti na téhle planetě? Bohužel lidská bytost je bytost vesměs sobecká a proč by někdo řešil co bude za 100-200 let když už tu nebude, že..

Re: Jaké změny můžeme čekat?

08. 04. 2023 14:41

Zpětně jsem objevil tohle téma. Myslím, že oteplování bude pokračovat, ale jak jsou pořád výkyvy, tak vlivem chladnějších období nemusí být oteplování až tak rychlé. Navíc některá roční období se (v ČR) téměř neoteplují - podzim a poslední dobou i jaro, takže to jde hodně nerovnoměrně různými směry. Konkrétní dopady můžou být tedy velmi rozmanité. Co se týče té údajné hlavní z nejhlavnějších příčin - lidská činnost, tak si někdy říkám, zda to není přeceněné. Ono totiž vždycky platilo, že hlavní faktor je slunce a s tím související cykly, na druhém místě jsou mořské proudy a tak to nebude celé jenom o vypouštění CO2, ale pořád se zdůrazňuje, že je to ta nejhlavnější příčina, která způsobuje oteplování asi z 90% minimálně.

V anketě jsem hlasoval: Oteplení až o 2°C

Jinak tady je ještě můj předchozí příspěvek v tématu jaký bude duben 2023. Charakterem se hodí spíše sem, proto jsem ho přesunul.

"Jsem zvědavý na léto. Co jsem četl, tak by mohlo být prý velmi teplé. Neberu to vážně, ale statisticky bude někde od průměru po horké téměř jistě. Je fajn, že oteplování klimatu neprobíhá rovnoměrně a nemáme nadprůměrné teploty po celý rok. Pokud si příroda zvykne na horká léta a teplé zimy, nemusely by být dopady v ČR dramatické. Navíc i během teplejšího léta je často místy hodně srážek. Uvidíme co dál. Já těm katastrofálním scénářům úplně nevěřím. Průměrná teplota roste, ale nikdo neví o kolik se posune za několik desítek let a jak konkrétně se to rozloží a projeví. Navíc se stejně budou vždy vyskytovat chladnější a srážkově bohatá období. Nejvíc nesmyslná představa změny klimatu je, že bude už jenom pořád sucho a teplo."

Re: Jaké změny můžeme čekat?

08. 04. 2023 17:41

Čemu věříme nebo ne je poměrně jedno. Fyzikální zákony jsou neúprosné a skleníkové plyny v atmosféře nadále rostou. Nadcházející dekáda bude pro mnohé odmítače krutým vystřízlivěním, i když věřím, že si určitě najdou spoustu zajímavých teorií, proč je tak teplo. :)

Jinak to, jak by se teplota vyvíjela bez lidského vlivu vědci simulovali -> https://pbs.twimg.com/media/FsVqljMaMAEu0n0?format=jpg&name=large

Btw. teploty oceány boří rekordy -> https://www.theguardian.com/environment/2023/apr/08/headed-off-the-charts-worlds-ocean-surface-temperature-hits-record-high

Re: Jaké změny můžeme čekat?

08. 04. 2023 20:49

daz_4: No OK jsem zvědavý. Jestli do roku 2040 nenastane nějaká eskalace, myšleno skokový nárůst teploty, tak bude něco špatně.

Bylo by vtipné, kdyby teď přišly zrovna třeba 2-3 mrazivější zimy po sobě. :D

Jinak si myslím, že s pokračujícím nárůstem teplot by mohlo dojít ke zlomu srážkové činnosti a průměrné srážky by mohly v ČR plošně narůstat. Zatím to není prokázané, ale počítají s tím některé klimatické modely.

Re: Jaké změny můžeme čekat?

08. 04. 2023 21:08

Už teď se otepluje extrémně rychle, takže žádný skok přijít nemusí. Stačí aby to pokračovalo stejným tempem.

Re: Jaké změny můžeme čekat?

08. 04. 2023 21:13

daz_4: Já to nechci popírat. Nicméně nyní jsme v chladnější fázi posledních několik let, proto jestli je pravda, že se otepluje pořád extrémně rychle, měl by brzy nastat nějaký skok typu 2018 a 2019, což byly v ČR extrémně teplé roky do té doby celkem nevídané. Stejně tak už poměrně dlouho nepadl absolutní rekord +40,4°C z 20.8.2012. Jinde v Evropě padlo hodně absolutních rekordů, ale u nás nechce a zatím se tento rekord drží a kdo ví, jestli se neudrží ještě delší řadu let.

Já to vnímám ve dvou rovinách.

1) Buď bude teplota extrémně rychle růst, což každý za několik let pozná.
2) Nebo se budeme točit v teplotách podobných jako za poslední roky ještě třeba dekádu nebo o dýl.

Co bude blíž realitě jestli 1) nebo 2) netuším.

Vnímám to hlavně z pohledu ČR. Těžko hodnotit a brát vážně extrémy jinde ve světě nebo mluvit za celosvětový průměr, pokud se to přímo v ČR příliš neprojeví.

Re: Jaké změny můžeme čekat?

09. 04. 2023 11:28

PS: Jinak s tím absolutním rekordem +40,4°C je to zajímavé v tom smyslu, že každý tak nějak čeká, že už dlouho nevydrží a padne, ale pořád nic. Z logiky věci by absolutní rekord neměl padat moc často, ale na západě Evropy v několika státech se tak dělo v posledních několika letech nezvykle často. Možná to není vůbec "náhoda", že ta nejextrémnější vlna veder šla několikrát mimo ČR (více na západ) a pravděpodobnost pokoření absolutního rekordu v ČR může být ve skutečnosti velmi nízká.

Největší ironií by bylo, kdyby dřív padnul ten absolutní minimální -42,2°C, než absolutní maximální +40,4°C. :D
Je to celkem možné, protože během zimy 1929 ještě neměřily mrazové kotliny, které mají vysoký potenciál při kombinaci vhodných podmínek hlavně vyjasnění a utišení větru po nasunutí výrazně-extrémně studené vzduchové hmoty.
Odeslat odpověď