Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Globální oteplování je novodobý fenomén naší Země. Existuje vůbec?
Odeslat odpověď

Jaké důsledky budou mít podle Vás změny klimatu na podnebí v Evropě?

Žádné
8
6%
Oteplení až o 2°C
12
9%
Oteplení až o 4°C
13
10%
Ochlazení v důsledku kolapsu Golfského proudu
30
23%
Nová doba ledová
17
13%
Častější ničivé bouře a povodně
35
27%
Častější sucha
14
11%
 
Celkem hlasů : 129

Re: Jaké změny můžeme čekat?

20. 02. 2020 21:45

BTW, to tady na fóru běžně odebíráte body diskutujícím, kteří nesdílejí váš názor? Myslel jsem, že se to dělá, když někdo uráží, spamuje nebo je totálně off-topic. Ale co se třeba JohnBattlerovi nelíbí na mém předchozím příspěvku? (Označil ho za "blábol".) Něco je tam věcně zásadně špatně? Nebo někomu nadávám? Myslel jsem, že je to diskusní fórum, ne nějaké stranické hlasování.

Re: Jaké změny můžeme čekat?

21. 02. 2020 01:55

Protoze vkladate zmanipulovany graf s nesmyslnym komentarem.

Prilozil bych graf, ktery ukazuje aktualni teplotu a hlavne narust teploty za poslednich 10000 let, ale nefunguje upload..

Re: Jaké změny můžeme čekat?

21. 02. 2020 05:37

Ahoj,

Urazil můj předřečník někoho? Choval se nevhodně? Nevidím. Kvůli tomu je snad záporná karma. Nesouhlasím s ním třeba, že oteplení je fajn, ale budu ho kvůli tomu známkovat? Kde jsme? Karma se dává za vhodný/nevhodný názor??? Je tu snad místo k prezentování svých názorů a vzájemné diskusi. Kádrováním diskuse končí. Jaký zmanipulovaný graf? Proč? Relevantní zdroj?
Orangutan má recht. Místo relevantní diskuse si tady někdo hraje na školku. Černé puntíky by nebyly? Navíc tady čtu zcela nesmyslné označení skeptiků > "popírači", to je totéž, jako bych oponenty svého názoru nazval "oteplovači".
Přitom konkrétně nikdo nerozporuje aktuální oteplení, jen se různíme v hodnocení a rozsahu příčin - tedy přírodních vlivů versus lidské činnosti. Je mně z toho vývoje diskuse smutno. Takže vlastně ani nevím zda někdo zde vůbec něco "popírá" :D :mysl: Je navíc velmi úsměvné, že miliardové snahy zvrátit oteplení ... působí spíše pravý opak a ještě větší drancování přírodních zdrojů.

Přeji pěkný, nový den.

Ps. Jeden hezký članek o manipulaci, když už tady byla zmíněna:

Re: Jaké změny můžeme čekat?

21. 02. 2020 07:41

Orangutan nikoho neurazil, ale vadí mi že šíří bludy a proto je mým právem za dle mého názoru mylný komentář dát mínus. Mohl jsem mu to asi více rozvést, ale neměl jsem na to čas za což se omlouvám.

Že se na oteplování podílejí skleníkové plyny produkované lidmi je prostě fyzikální fakt a zkrátka nechápu proč je proti tomuto názoru v Česku takový odpor. Na druhou stranu neobhajuji ty "pseudozelená" ekoopatření, která nás mají jakože zachránit. Tam jde opravdu v prvé řadě o byznys.

Tenhle průšvih do kterého se lidstvo dostalo se prostě nevyřeší nějakou novou technologií. Musí přijít nějaká velká krize, která zredukuje počet obyvatel a také změní tenhle systém globálního kapitalismu, který je nastaven na drancování planety. Bohužel tahle planeta nemá na to, aby ji obývalo tolik miliard lidí s takto náročným životním stylem jaký nyní vedeme. Takže buď se něco změní nebo spějeme do záhuby. Dle mého názoru se do konce tohoto století oteplí na celkem +3°C od průměru pro 20. století a to už bude sakra znát. A házejte si tu grafy jaké chcete, ale já nevidím žádné reálné indicie, že by se mělo začít oteplování alespoň zpomalovat.

Re: Jaké změny můžeme čekat?

21. 02. 2020 08:47

Ahoj, neco jsem rychle nasel: https://www.irozhlas.cz/veda-technologi ... 251539_och

Samozrejme vzdycky bylo slozity, cemu vlastne verit, ale tohle maji byt 3 ruzne studie, snad se k nim da dostat i bliz a v pripade zajmu si je precist. Mimojine to znamena, ze autori se tematu opravdu venovali, dali si cas se sberem ruznych materialu a az pak dosli k zaveru, ktery je zminem v clanku. Clanek je na iRozhlasu, coz podle me stale neni nejaky pochybny bulvar (zatim, politici se snazi menit radu apod. ale to je vedlejsi). Nicmene, zavery jsou vicemene jasne... globalne se otepluje fest a nektere oblasti jsou uz ted daleko nad nejakym Rimskym optimem... takze asi tak.

Jde hlavne o to, ze driv kroniky pokryvaly jen zlomek globalniho klimatu. Takze i kdyz napr. v CR nebo Z Evrope bylo jeste mnohem tepleji nez nyni, jinde bylo treba zase chladneji. To se prave snazili, pokud jsem to dobre pochopil, vyzkoumat v tech studiich a vyslo jim, ze to tak bylo, kdezto nyni se otepluje (je teplo) prakticky uplne vsude (myslim, ze je v clanku uvedeno nejakych 99% zkoumanych oblasti nebo tak neco). Samozrejme porad neni mozne merit uplne vsude na planete, ale rozhodne mnohem lepe nez za Rimanu. A vysledky jsou jasne, mne to jako celkem pragmatickemu cloveku prijde logicke.

Pokud si ale nekdo mysli neco jineho, tak to beru a jen mu/ji preju at zmena neprinese nejakou tragedii, coz se muze bohuzel lehce stat. :ahoj:
Naposledy upravil kebull dne 21. 02. 2020 13:46, celkově upraveno 1

Re: Jaké změny můžeme čekat?

21. 02. 2020 12:14

Adi: Ptáte se, proč je graf zmanipulovaný? Proč si sám neověříte, co na grafu vidíte?

1. Ukazuje teplotu v Grónsku, nikoliv globální teplotu
2. Graf končí po malé době ledové rokem 1855
3. Je v malém rozlišení a nejde tak vidět rychlost oteplování.

Samotný graf by byl ok, kdyby ho lidi nepoužívali špatným způsobem. Konec grafu vyznačují jako současnou teplotu, ve skutečnosti je to konec malé doby ledové. Viz https://skepticalscience.com/10000-years-warmer.htm

Současná teplota je už někde jinde a na konci grafu by vám to udělalo horizontální čáru. Protože nikdy se tak rychle neoteplilo
Naposledy upravil Mike dne 21. 02. 2020 15:05, celkově upraveno 2

Re: Jaké změny můžeme čekat?

21. 02. 2020 14:58

Omezeni lidske spotreby by slo realizovat pouze formou nejake tyranie ci vlady ala big brother. Nikdo se dobrovolne nevzda sveho pohodli. Pro zacatek navrhuji, ze bychom se vratili k sezonim plodinam, cili v zime zde bude na pultech omezene mnozstvi citrusovych plodu. Zelenina jen cibule, kren, cesnek pripadne uskladnene plody z minule urody. Rajcata, okurky a jina mimosezonni zelenina se bude vozit jen z lokalnich umelych plantazi, kde se na tyto plodiny bohuzel musi zime svitit. Takze okurka by mohla stat cca 70-100kc kus, rajcata kolem 300Kc/kg. Plosne se omezi vlastnictvi automobilu 100% CO2 dani, aby lide zbytecne necestovali. Benzin bude taktez na pridel 20l na mesic, popr. se vyjizdky omezi na lichou a sudou koncovku SPZ. Vozi s nadmernou spotrebou bude zakazany. Letecka doprava bude tez zatizena 100% CO2. Cestovatel bude muset prokazat, ze jeho cesta po svete ma logicke opodstatneni. Prednost maji ozdravne pobyty. Nejake zbytecne cesty za poznanim a zevlovanim budou zcela zakazany. Na kontejnerovou dopravu bude uvalena 500% dan, protoze velke lodi spaluji mazut a maji obri emise. Zavede se pridelovy system na osaceni, elektroniku, a jine zbozi, ktere se vozi z asijskych zemi. Napr. mobilni telefony se budou moci obmenovat jednou za 7 roku. Dziny 1ks na 2roky. Atd...Specialne mobily Iphone bude dale zdaneny dani z prepychu.
Nabidka potravin se omezi o 90%, maso bude na pridel podle velikosti rodiny. Dnesni zemedelska produkce se velkou merou podili na produkci CO2. Vsechny nakoupene potraviny se budou muset snist. Je zcela zakazano cokoliv vyhazovat. Veskery domovni odpad bude kontrolovan a jestli budou v popelnicich nalezeny potraviny, hrozi za to pokuty do vyse 100 000kc.
Pokracovat by se dalo dal, proste lidi chteji vic a vic cestovat, kupovat si stale novy nesmysly, na to je dnesni ekonomika postavena. Ja nevim jak to zmenit, vim jen to, ze bohate zapadni zeme se dobrovolne sve zivotni urovne nevzdaji. A bohatnouci stredni trida v Indii a Cine se uz tesi na to, az zacne zit konzumnim zapadnim stylem zivota.

Re: Jaké změny můžeme čekat?

21. 02. 2020 16:03

Ahoj,

@JohnBattler - takže podle této logiky bych musel mínusovat každého, který šíří zde věci s Grétou, která, jak tvrdí, vidí očima CO2. Viz také článek, který jsem postoval v minulém příspěvku. Čisté PR a emoce, fakta jdou stranou.

Otepluje se i na Marsu, je to prokázáno měřením sond na povrchu i distančním - Už nějaký ten pátek probíhají satelitní měření teploty. Navíc jsou pozorovány změny polárních čepiček na planetě. Nemyslím si, že za to může Viking1, popřípadě Opportunity :)

@godlike - Přece to je mokrý sen všech neomarxistů. Totální (světo)vláda ve jménu samozřejmě světlých zítřků. Jenže prvně to voní snem a pak páchne mrtvolami. A o ty mrtvoly jde taky. Hlubinní ekologové sní o půl miliardě lidí na matičce zemi.
Osobně uvažuji o králicích doma, zahrada každý přináší své plody. Docela citelný nárůst cen potravin mně více nutí uvažovat tímto směrem. Jezdím vlakem a auto mám na popojíždění po okolí + nákupy. Není to nic, co bych neznal - relativní nedostatek komunismu jsem zažil a ono samozásobování si dobře pamatuji. Jenže dnes je to o level dále. Oni pachatelé dobra sní o daleko větší kontrole, než se v dobách neblahé paměti vlády KSČ vůbec mohlo zdát. Snahy o omezení hotovosti jdou přesně tímto směrem. Ke konci komančové paradoxně chtěli realizovat mnohé z toho, co lidé chtěli, poměry se uvolňovaly, jenže nastavení ekonomiky a režimu jako takového tomu nemohlo dostát. Noví marxisté jdou opačnou cestou. Prosazují věci, které lidé nechtějí a vůbec o to nestojí.
Nidky jsem nepopíral vliv lidí na přírodu. Jsem z Ostravska a s továrnami za zády to asi jinak nejde :) Nicméně zde je to hodně věc technická. Jde hlavně o modernizaci technologií > Modernější neprasí tolik luft, novodobé ocelářské postupy umí udělat výsledný produkt se zlomkem sajrajtů. S tím jde ruku v ruce i méně CO2. Totéž platí i o energetice. Prosazování jádra by mělo být prioritou. Ne. Jede se podle hesla, čím hůře, tím lépe. Ono navíc by se musely technické obory dostat na výsluní zájmu, včetně vyúky matematiky. Žádné fridays for future. Totéž platí i o zemědělství. Rádoby ekologické snahy naše zemědělství zničily - samozřejmě spolu s neřízenou touhou po zisku umocněnou velmi kreativní dotační politiku. I stav lesů tomu odpovídá.
Vím tedy, že naším neomarxistickým klukům ušatým vůbec nejde o nějakou ekologii. Chějí moc a udělají pro to vše. Proto prosazují horem dolem neživotaschopné, drahé, dotované projekty od elektromobility, přes fofrníky. Tečou tam obrovské peníze a nikdo mně nevymluví, že je to pro dobro planety. To spíš budu věřit tomu, že Gréta vidí CO2 :D

Přeji pěkný den

Re: Jaké změny můžeme čekat?

21. 02. 2020 18:26

godlike proto je potřeba přejít co nejdříve na obnovitelné zdroje


Adi: o ochlazování na Marsu víte, jen díky NASA, kde pracují špičkoví vědci kteří zároveň +- souhlasí s Gretou. Respektive říkají, že globální oteplování je způsobeno skleníkovými plyny. Vy jste pochopitelně znalejší a určitě jste si vybudoval vlastní sondu, která obíhá Mars a teď na základě toho tvrdíte, že se na Marsu otepluje stejně jako na Zemi kvůli Slunci a cyklům. Tak šup, běžte to vysvětlit těm nejlepším vědcům světa, že se mýlí :D


No nemyslím si. Trochu pokory by neškodilo.

Re: Jaké změny můžeme čekat?

21. 02. 2020 21:41

Re: Jaké změny můžeme čekat?

21. 02. 2020 22:07

Stačila jedna zima - nezima a některým diskutérům se evidentně přehřál mozek. Dokonce i těm, od kterých bych to nečekal. Já jen doufám, že Goodlike svůj příspěvek o znovuzavedení otrokářství myslel spíše s nadsázkou. Nikdy jsem tu nikomu nedal záporné hodnocení a ani ho nedám. A že tu již byli exoti! Možná by bylo lepší se vrátit k diskusi o počasí a klimatu. Mé názory asi znáte, jsou v lecčems podobné těm Adiho.
Vůbec bych se nedivil, kdyby nejchladnějším měsícem této nezimy byl březen. Nemusel by to být až takový problém.

Re: Jaké změny můžeme čekat?

21. 02. 2020 22:33

Ahoj,

Majku - vážně souhlasí s Grétou? To nemůžeš myslet vážně. O tom, že je zneužita nemocná holka k šíření PR. toho nejhrubšího zrna, na vysvětlováni toho už asi nemám sílu. Spíše nějaký názak seberefelxe postrádám u Gréty a her melody boys/girls. To slovo ani neznají, naopak, čím více útočí, tím více politiků a vědců se hrbí strachy a vypočítavostí. Zde platí, čím více ustupuješ, tím více budeš bít. To je jak z dob komunismu. A k těm vědcům, často to dneska je to tak, že s některými věcmi musí souhlasit, myslet si může své, ale ne nahlas.
A v dobách, kdy ony sondy začaly měřit, tak o alarmismu nebyla na zemi ani stopa, naopak spekulovalo se o globálním ochlazení.
A jinak, když se na Marsu otepluje a na Zemi taky, čím to asi bude? Lidskou činností na rudé planetě, kurnik? To chci od tebe slyšet. Proč se souběžně otepluje i Mars. Malá nápověda: Lidé tam nežijí.

Obnovitelné zdroje? To jako točit vrtulema ? WTF? :mysl: :mysl: :mysl: :mysl: :mysl: :mysl: :mysl: :mysl: :mysl: Jádro je třeba.

Re: Jaké změny můžeme čekat?

21. 02. 2020 22:36

Pro vsechny: Ano, samozrejme to byla nadsazka, to je snad jasny ne? Proste jsem dal extremni priklad, jak by se dala omezit spotreba, a to jde jen a pouze nasilnou formou. Takze zas prestante vysilovat. Pochopil to jen Adi. Kazdy z nas mame svou formu (nad)spotreby. Nekdo jezdi xkrat rocne do zahranici, nekdo si kazdej rok koupi novy auto. Nekdo zas zere obden stejky. Ale ve vysledku zamorujeme planetu vsichni. A jak z toho ven?
Ja nedelam ani jedno z toho, co jsem psal, ale nekricim zde, zakazme litani, zakazme prodeje aut a grilovacky. Me treba vadi, ze v zapadnich zemich se neskutecne plytva potravinama, rocne se vyhodi za desitky mld? Jak to vyresit? Budeme jidlo vozit do Afriky aby se mnozili jeste rychleji? Ano? Ne? Ma clovek jako Bazos pravo na majetek 100mld? Nekdo rekne, k cemu mu to je? Ja rikam, ok, mel super byznys plan a neskutecne zbohatnul. Me je to ukradeny, co Steve Bazos dela, ja na Amazonu nenakupuju. Mam svuj byznys a nikomu svuj skromnej zivotni styl nevnucuju. Ale vadi, me, ze me naky pomateni ekoteroristi vnucuji e-auta, ktere po ekonomicke i ekologicke strance nedavaji smysl.

2 Mike: A obnovitelne zdroje jsou co? Pro me je to jaderna elektrarna, ale ne FV, privezeny z Ciny, ktery funguje 25let a potom se udajne recykluje, cemuz tak nak neverim. :)



Recyklace fotovoltaickych panelu.
https://www.trideniodpadu.cz/jak-se-rec ... rni-panely

Energetická i materiálová náročnost recyklace solárních panelů je v současnosti srovnatelná s výrobou z primárních surovin

Re: Jaké změny můžeme čekat?

21. 02. 2020 23:32

godlike
Taky jsem si myslel, ze je to jasny a trpce jsem se nad tvym prispevkem pousmal. Velice trefne :jojo: A reakce jsou jen ukazka toho, jak nebezpecny je pro sireni informaci internet, kazdy si text vylozi po svem a takhle pak mj. lehce vzniknou fake news (kdo tu analogii nechape, at dela ze jsem nic nenapsal...)

Tema se jmenuje “Jake zmeny muzeme cekat?” a to si myslim ze jste diskutovali velice dobre, obcas to sklouzlo i k tomu, jestli existuje vubec nejake GO, ale to si myslim uz vetsina zde uznava, jde spis o to proc k nemu dochazi, o tom se tu diskutuje napric tematy porad dost. Rozdilne nazory na nynejsi zmeny tlacene zeshora vladami jsou podle me naprosto v poradku, ja sam z nich taky radost moc nemam, nekdo jiny treba vic. A jak jsem psal uz nekolikrat, mym hrichem je cestovani a obcas pohodlny zivotni styl, ale snazim se uskromnovat, nedelat zbytecne odpad a hlavne nevyhazovat jidlo, to bych si fakt nafackoval, kdyz uz musim...:)

Btw, Greenland ano, znamena to “Zelena zeme”, ale pochybuju, ze v dobe, kdy ten ostrov tak pojmenovali, byl cely zeleny, to zas neprehanejme. Proste ten kus, co videli a kde tehda zili, nekde u pobrezi, byl zelenej (proto zeme), to je asi tak cely. Zrejme ani netusili, ze jde o ostrov a pokud ano, urcite ho neznali celej, podivejte na mapu, je obrovskej... Ani dneska neni celej probadanej. A zeleny je pobrezi taky.

A jeste poznamku ke Grete - porad je to pubertak, treba za par let zmeni nazor, treba ne. Nepremysleli jste taky nekdy o tom, ze to proste tedka jen tak citi, nez ze je zmanipulovana nebo dusevne nemocna? Ze si jen momentalne mysli, ze to co dela, je spravny, podobne jako ostatni teenageri, jen je celosvetove znama? Jen jiny pohled... dobrou noc

Re: Jaké změny můžeme čekat?

21. 02. 2020 23:57

Adi - ale to se hluboce pletete. Vždyť Mars má úplně jinou atmosféru, jiné složení atmosféry, dokonce jinou oběžnou dráhu byť podobnou se zemí. Jestli myslíte Milankovičovy cykly tak jsme teď ve fázi, kdy by se mělo ochlazovat a za 10.000 let teoreticky nastane doba ledová. Jenže se otepluje - tak čím to? CO2 rozbilo přirozené cykly. To že se otepluje na Marsu, ano NASA o tom ví. Ale tam jsou úplně jiné chemické a fyzické procesy jak na zemi.

A ano souhlasím více s Gretou, než s někým kdo popírá vědu. Vždyť skleníkový efekt je učivo základní školy. Sluneční energie, která by se měla odrazit zpět do vesmíru zůstává v atmosféře díky jejímu složení. Bez toho by byla Země planeta z ledu.

Souhlasím s NASA nebo třeba s ČHMÚ. Nerozumím jak někdo může zarytě tvrdit svoje, i když základní fyzikální zákony i realita jde proti němu.

Vždyť leden 2020 byl opět nejteplejší měsíc v měření a to i přes to, že jsme ve slunečním minimu a není tu žádný přirozený proces, který by planetu oteploval. Kromě CO2.

Já už fakt nevím co dál psát..je to ztráta času, to je jako vysvětlovat někomu, že chemtrails je kondenzační stopa. Stejně si bude věřit své konspirační teorii.
Odeslat odpověď