Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Globální oteplování je novodobý fenomén naší Země. Existuje vůbec?
Odeslat odpověď

Re: Nízká aktivita Slunce

14. 02. 2011 17:11

no ja som hovoril o aktualnom stave skvrn a tych je fakt na dnesny den 84. Solarflux je dnes dokonca 107,co je tusim aj max. pre 24 cyklus.Samozrejme,ze priemerne cislo bude nizsie,ale uz januar mal priemernyc pocet skvrn 32,1,takze nam to pomalicky stupa.

Re: Nízká aktivita Slunce

14. 02. 2011 23:48

pokud to tak půjde dál tak průměr půjde svižně nahoru, ono snad poprvé v tomto cyklu mají skvrny schopnost se udržet a docela solidně boptnat, pokud to půjde dobře, tak X-flares na sebe nenechají dlouho čekat :)

Re: Nízká aktivita Slunce

15. 02. 2011 10:15

tak to netrvalo ani pár hodin co jsem to napsal :) http://www.solarcycle24.com/xray.htm

Re: Nízká aktivita Slunce

15. 02. 2011 21:17

Se zájmem sleduji diskusi i odkazy. Upozornuji pro zajímavost a doplnění, na podle mého soudu výborný článek Martina Uhlíře v Respektu 6/2011 - minulé číslo.
http://respekt.ihned.cz/c1-49791110-zahadne-slunce
Je tam pěkně vysvětleno lecos ohledně jeho vlivů na Zemi - i zmínka o vlivu na klima - ale hlavně je to o vnitřní podstatě nynějších projevů Slunečního útlumu kde zřejmě jde o důsledky změn proudění plasmatu analogického typu pozemským Hadleyho bunkám.
Jsem až překvapen co vše si tento novinář seštudoval a jak pěkně to na pár listech podal. Vnímám to jako příklad, že i novinový článek v běžném tisku může mít úroven.
Osobně mám za to, že jde pravděpodobně o projev už dříve pozorované zhruba devadesátileté oscilace a pak by toto chování vydrželo jeden úplný Sluneční cyklus tj cca 22let.
V této lhůtě se mohou sejít kladné fáze nárůstu aktivit Slunce i PDO a s rostoucím vlivem skleníkových plynů pak přinést dosud nebývalou změnu klimatu směrem k oteplení.

Re: Nízká aktivita Slunce

17. 02. 2011 21:44

... anebo nyní k ochlazení - záporné PDO a NAO plus slabé slunce. Ovšem nyní je celkem aktivní, vzhledem k předchozí mizérii, otázkou je, jestli zůstane na tom levelu, anebo půjde opět dolů. Osobně soudím, že spadne, pak se opět vydrape kousek výše, nicméně jako celek bude spíše slabší - ostatně jak je to v uvedeném článku i jinde ...

zatím

Re: Nízká aktivita Slunce

18. 02. 2011 04:20

Tyto dny narostla pravděpodobnost polárních září:
http://www.novinky.cz/veda-skoly/225580 ... -zari.html

TSI vytrvale roste - i když pozvoněji jak v předešlých cyklech:
http://www.leif.org/research/TSI-SORCE-2008-now.png

Narušení geomagnetického pole - indikátor polární záře - index Kp:
http://www.ig.cas.cz/cz/struktura/obser ... -indexech/
http://www.swpc.noaa.gov/today.html
http://wdc.kugi.kyoto-u.ac.jp/ae_realti ... today.html
http://www.swpc.noaa.gov/rt_plots/kp_3d.html
http://www.orion-drustvo.si/MBKTeam/auroramon.html

Re: Nízká aktivita Slunce

27. 02. 2011 19:34

Metelka + Cílek - k vlivu nynější nízké aktivity Slunce i skleníkových plynů na další vývoj klimatu:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1129 ... 248410003/

Re: Nízká aktivita Slunce

19. 06. 2011 18:49

Zdravím pánové a dámy,

abych trochu oživil diskuzi, dávám zde článek, co jsem dnes našel na internetu.

http://www.novinky.cz/veda-skoly/236497 ... vedci.html

Mohl by se k tomu někdo vyhádřit fundovaněji? Na internetu jsou dost rozporuplné info. Osobně, kdyby klesla půrměrná teplota o 2°C, tak by mi to nevadilo.

Re: Nízká aktivita Slunce

19. 06. 2011 19:12

Teraz je globálna teplota asi o 1 °C vyššia ako bola počas Maunderovho minima (v strednej Európe asi o 2 °C vyššia). Odhaduje sa, že zopakovanie Maunderovho minima už počas tohoto prvého zoslabenia slnečnej aktivity nie je pravdepodobné, skôr to bude až počas tretieho až štvrtého zoslabenia, teda o takých 300 až 400 rokov. Aj keby došlo k takému zníženiu slnečného žiarenia ako počas Maunderovho minima už o 10 až 60 rokov, tak by sa globálne ochladilo asi o 0,4 °C (vyplýva to aj z modelovej simulácie zoslabenia toku žiarenia prichádzajúceho k hornej hranici atmosféry). Globálne ochladenie v priebehu 10-20 rokov o 2 °C je absolútny nezmysel odporujúci fyzikálnym zákonom. Pretože bude naďalej pokračovať emisia skleníkových plynov do atmosféry a vzrastie aj množstvo vodnej pary v atmosfére, bude pokračovať zosilňovanie skleníkového efektu atmosféry, teda aj otepľovanie atmosféry. Takže ak to všetko spočítame dohromady, tak v prípade zoslabenia slnečného žiarenia na úroveň Maunderovho minima by sa do konca 21. storočia namiesto o 2 °C oteplilo globálne len o 1,6 °C (dolný stredný odhad), alebo namiesto o 3 °C len o 2,6 °C (horný stredný odhad). Neuvádzam zdroje uvedených informácií, je ich na web stránkach vedeckých inštitúcií dostatok. Neodporúčam preberať vedecké informácie z blogov nadšencov alebo z web stránok rôznych médií, často ide o účelové skreslenie pôvodných vedeckých výstupov.

Re: Nízká aktivita Slunce

20. 06. 2011 20:04

Taky mě zaujal tento článek a je to i pravděpodobný.. už před půl rokem vyšlo tohle http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky ... chlazovani

Typy jako že globální oteplování je blbost.. On by to některým Vašík Klausů vysvětlil :D :D :D

Jinak pak by se mohlo zas do toho počítat zpomalení golfského proudu a šup 2 stC dole jako nic nějaká ta sopečka plus snížení aktivity slunce atd atd :jojo: :jojo:

Re: Nízká aktivita Slunce

23. 06. 2011 13:33

Něco o sluníčku je k přečtení také zde:

http://news.sciencemag.org/sciencenow/2 ... cycle.html

On pokles intenzity slunečního magnetického pole svrn stále trvá - viz také zde: http://m.rozhlas.cz/zpravy/vesmir/_zpra ... rn--784214 Otázka je, jak se přitom zachová TSI - čili celkový "zářivý" výkon slunce - Total Solar Irradiance. Lze předpokládat jeho pokles, tudíž mnozí možný (dočasný) zánik slunečních skvrn spojují s globálním ochlazením, podobné tomu, jaké bylo v 17 století během tzv. Mauderova minima, kdy na několik desetíletí zcela vymizely ze slunečního disku skvrny.
Situace je nyní komplikovanější v tom smyslu, že celkové TSI je vyšší, než na začátku "malé doby ledové" a před deseti léty vyšly studie, které mluvily o tom, že slunce svítí nejvíce (má nejvyšší TSI) za posledních 8000 let. Z posledním minimem byl zaznamenán slabý pokles TSI, která ovšem neklesla zatím na úroveň roku 1920, kdy po dlouhých slunečních minimech doslova "skokově" vzrostla. Jinými slovy lze do značné míry spojit současné globální oteplení s aktivitou slunce s malým přišpěním člověků. V podstatě, to, co máme nyní před sebou - snad rozlouskne hádanku, zda-li kolísání sluneční aktivity je dominantním faktorem (jak soudím i já), nebo nakonec převažuje antropogenní činitel - což považuji za troufalou domýšlivost lidí.
Dále i poměrně malé změny v chování slunce mají vliv na celkový počet přísunu kosmických částic, které dle některých badatelů mohou za vznik nízké oblačnosti, tzn. pomáhají častějšímu výskytu (vedle "klasických" kondenzačních jader) a toto sekundárně rovněž ochlazuje zemský povrch - viz Svensmarkova teorie: http://blisty.cz/art/32847.html
http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2011060006 - zde jsou naopak vyvraceny obavy z malé doby ledové.

Osobně soudím, že teploty půjdou dolů, ale neklesnou do úrovně Mauderova minima, max na úroveň začátku dvacátého století. (Především TSI je větší) a teploty jsou patrně také vyšší, než před začátkem malé doby ledové.

Ovšem jsou to jen dohady, které prověří čas i sluníčko :)

Další zdroje : http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2004110012
http://chartsgraphs.files.wordpress.com ... 1yr_ma.png

Přeji krásný den všem

Adam

Re: Nízká aktivita Slunce

13. 07. 2011 08:49

Zajímavá erupce.
http://www.novinky.cz/veda-skoly/238835 ... unami.html

Re: Nízká aktivita Slunce

25. 07. 2011 08:52

SFI je na nějakých 86. Sluneční číslo skvrn - 36. Nic moc. A to má být maximum. Za chvíli. Podle některých fyziků maximum už je ... za námi a čeká nás dlouhý a pozvolný sestup k dalšímu hlubokému minimu ...

Re: Nízká aktivita Slunce

25. 07. 2011 18:58

Zdarec.
....Tento zpusob léta zdá se mi poněkud nešťastný...citujem slová klasika.
Má ešte niekto po tom, čo v Európe predvádza práve prebiehajúce "leto", odvahu vyhlasovať, že sa "otepľuje"?????
Nečakal som nejaké zázraky, ani 35st. teploty, je mi jasné, že sa nachádzame v strednej Európe a nie v Stredomorí.
Ale súčasnosť je otrasná a ani výhľady nenaznačujú radikálnejší obrat k lepšiemu.
Otázka z mojej strany - má súčasný Škandinávsky ráz počasia u nás niečo spoločné s nízkou aktivitou Slnka, možno očakávať aj studenú zimu, alebo je to znovu len "prejav" tzv otepľovania??????
Prakticky celá západná a stredná Európa je už viac dní podpriemerná a aj to tak zostane.

Re: Nízká aktivita Slunce

25. 07. 2011 19:55

Mám za to, že i kdyby sluneční aktivita poklesla na úroven Maunderova minima pak by to znamenalo pokles energie asi - 1W/m2 kdežto antropogení vliv dnes doashuje plus 1.6W/m2 a pravděpodobně s rostoucí koncentrací skleníkových plynů dál poroste. Takže celkový globální trend do konce století bude nejspíš kladný.
Jak se toto ale projeví na běžném každoročním chodu místního počasí je veliký otazník na který asi zatím není jednoznačné odpovědi. V tomto krátkém jen několikaletém období jsou dominantnější chody oceánských oscilací....
Zdroj:
http://www.pik-potsdam.de/news/press-re ... al-warming
Odeslat odpověď