27. 04. 2009 06:52
Dobré ráno,
Stran "uhlikových daní" - vůbec nemám pocit, že by pozitivním způsobem ovlivnily životní prostředí u nás. Tím spíše si myslím, že nepomohou ani Američanům. Naopak. Zvýší to nezaměstnanost a ceny, což v době krize je jistě zapotření, že ano.
Nemluvě o tom, že přírodě vůbec nepomůže, ba naopak, neboť se zde stále bavíme o sodofkovém plynu, nikoliv o polétavém prachu., benzeopyrenech a dalších lahůdkách
U nás nenáviděné "bursíkovné" zdražilo energie a mnoho lidí z části i kvůli tomu se vrátilo zpět k topení nejhoršími palivy, které jsou v zásadě k dispozici, tedy se topí odpadky, hnědým uhlím apod.
Velké podniky to nutí akorát k propouštění a oněm nepopulárním krokům, coby šetření na každém místě. Takže to může vést a vede
ke zvýšení ekologické zátěže, neboť takový podnik nebude investovat do odprášení provozů atd..., tedy do investic, které SKUTEČNĚ pomáhají přírodě
A neinvestuje, mám to ze z přimých zdrojů. (OKD, MITTAL ...) Dělají jen to, co nezbytně MUSÍ. A musí toho málo a legislativa spolu s vymahatelností je na ... však víte co, výsledkem je neutěšený stav.
Dále průmyslový technologický cyklus potřebuje určité množství paliva a ten jednoduše nelze ošidit. Dílčími zlepšeními lze dosáhnout určitých úspor, dále dovozem levnějšího uhlí (třeba ze zahraničí) je možno taky docílit určitého snížení nákladů. Ovšem ono levnější palivo bývá i méně kvalitní, tudíž celková jeho spotřeba se může zvýšit, nemluvě o doprovodných smradech.
Takže uhlíkové daně, aspoň v ČR zvýšují ceny výstupů, škodí přírodě a nepřímo zvýšují spotřebu neekologických (protože jsou levnější) zdrojů energie a to nemuvím o tom, že se neinvestuje do odprášení apod.... částečně i díky bursíkovnému.
O tom, že by podniky by mohly být ze strany státu motivovány naopak snížením daní, když budou provádět ekologické projekty, které se ve výsledku projeví měřitelným snížením emisí polutantů, ani slovo.
Třeba tuhle Mittal u nás má utlumenou výrobu prakticky na technologickém minimu, mohu jásat, nejde tolik smradů. Ano, je to tak, nicméně nejde jich ne kvůli tomu, že se chová ekologicky, ale jenom kvůli minimální poptávce. Při oživení ekonomiky bude pálit pod kotly na plné pecky a smradit ostošest. Podobně se chová i OKD a většina velkých podniků u nás. Proč myslíte, že je u nás přes nízkou výrobu stále vysoká prašnost. Jendak dílem díky dopravě a taky kvůli tomu, že veškeré eko-projekty stojí.
a domky večer stále topí tím nejhorším hnusem
Pomine krize a já si troufnu tvrdit, že budeme dýchat daleko horší vzduch, než před ní. A začne se znova a dokola.
Jasně, i onen kapitalismus zaměřen na okamžitý zisk a výkon má svůj díl, ale on je takový ze své podstaty. Místo aby využit jeho dravosti (myslím rychle inovace apod...) k tomu, aby se příroda zlepšíla, zelená politika, žel dělá přesný opak. Navíc skloňovaná krize je zneužívána k tomu, aby "utáhnout šrouby" všude tam, kde se dá, ošidit přírodu a lidi. Politiky to přirozeně nezajímá - malá ukázka aspoň pro ty, kdo umí aspoň trochu polsky. -
http://www.obywatel.org.pl/index.php?na ... &sid=11178 Kdyby krize nebyla, někteří by si ji museli asi vymyslet. A někteří komentátoří dokonce soudí, že byla kvůli tomu i "vymyšlena" nevím.
Stran změny albeda zemského povrchu kvůli lidské činnosti - naprostý souhlas - viz "tepelný ostrov" alias "urban effect". resp. masivní kácení stromů a proměna bývalých lesů na pole, kde se bude třeba pěstovat řepka na biopaliva
Stonoha - Onen zákon nepomine z krizí, neboť není vystavěn na ekonomické, ale na politické objednávce. Jinak by vůbec takový ani nevzniknul. Je to proti logice. Místo firmy motivovat daňovými úlevami k tomu, aby investovaly do ekologie, zdražíme jim vstupy, ať se snaží holomci jedni .....
Pane Lapine, máte pravdu, v obdobích maxima sluneční aktivita více kolísá, je to ostatně vidět i na grafech solar irradiance i dalších. Mně jde o princip, že krátkodobý výkyv slunce má poměrně značný vliv na aktuální počasí. Tím spíše bude mít vliv dlouhodobější změna, podobná současnému minimu. O to mně kráčí. Slunce má větší vliv, než se obecně soudí.
nakonec jeden velmi zajímavý link - variabilita oceánských proudů -
http://research.iarc.uaf.edu/multidecad ... /index.phpkvůli zvýšení hladiny moří se neutopíme
http://www.larouchepub.com/eiw/public/2 ... 37_725.pdfMějte se všichni hezky