Se smyslem toho textu souhlasím ale k polemice dávám zjednodušený vývod bodu 3.:
"3. Prirodzené príčiny vždy hrali úlohu pri zmenách klímy Zeme, ale v súčasnosti sú prekryté zmenami vplyvom ľudskej činnosti".
Pokud se totiž jasně nestanoví - nepřipomene - způsob vyhodnocování změn klimatu shlazením pozorovaného do 30let pak každoroční výkyvy s přirozených příčin dlouhodobý trend který v přepočtu činí asi 0.02C/rok občas opravdu meziročně převyšují - např vliv solečné činosti, oceánu, klimatických oscilací....
Ale právě dlouhodobost trendu v řádu staletí je pro další generace homo nejvíce nebezpečná a klimaskeptici pravidelně krátkodobé projevy stagnací trendu či meziročních poklesů které zaznamenáváme, rádi používají jako nekorektní argument.
Také to zmíněné odlesnování je okolnost víceznačná. Lesní hmota sice váže uhlík ale albedo planety se zalesněním může místně měnit směrem k vyší absorpci. Např v severských oblastech kde paprsky dopadají hodně šikmo to pak v úhrnu vede k tomu, že sněhová pokrývka více odráží než i řídký les. Ve výsledku tam pak rostoucí zalesnění může být i příspěvkem k oteplení. Jinak je tomu ale v tropech, kde má odlesnování největší dopad a kde množství uhlíku vázaného v porostech je podstatně vyší.
V bažinaté Sibiři, Kanadě... může být naopak daleko více uhlíku vázáno v půdě a v plyné formě pak hlavně pod permafrostem, což je zas jedno s vážných nebezpečí o kterém už se naopak kupodivu tolik nehovoří. Uvolnění i více než 500GTC v podobě metanu a CO2 spod permafrostu, rozpuštěného v mořích a v hydrátech metanu.... by mohlo být nazváno rozhodujícím přírodním procesem nebot oproti tomu je pak nynějších cca 9GTC každoročně antropogeně uvolněných relativně maličkost.
Važme si proto paradoxně toho, že dnes ještě na nás vůbec záleží.