Rejhorjane na "něčem jsme se shodli" - není toho ale moc.
K tomu aby jsi se dověděl více o problematice JE je dobré pročíst si alespon nějakou recenzovanou literaturu. Užtečná jsou skripta pro studenty ČVUT. Např Technologie jaderných paliv - Doc. Štamberg vyšlo 2005 a 6.
Také by bylo dobré vzít si poučení ze staveb postavených v poslední době v Evropě - třeba s té Finské. http://nejedly.blog.idnes.cz/c/155960/F ... etika.html
Nabízím i pohled profi lobisty jako příklad jak se masy právě od tzv profíků oblbují:
http://ekonomika.ihned.cz/c1-44412050-o ... energetiku
Pan Radek Škoda, jakoli je jinými nazýván expertem, tak na přímou otázku ..."co bude zítra" odpovídá jen příznačně ošklivou řečnickou kličkou ..."Čtvrtek"! (lobisty jádra to co bude "zítra" tolik nezajímá)
Proč že píši ošklivou?
Palivový ciklus je u JE3+ generace totiž neuzavřený. To znamená, že produkuje radioaktivní odpad a ten je nutné při dnešní znalosti skladovat až MILION LET!!! Pokud by se i výhledově použila tzv "transmutační technologie" na jeho přepracování pak se ta doba zkrátí sice tisíckrát ale i pak to dělá zhruba TISÍC LET!
Další zamlčený háček je ale v tom, že toto platí jen pro štěpné produkty a nikoli pro tzv. aktinidy - těch je sice méně ale doba nutného skladování se odhaduje na STATISÍCE LET!
Pan Škoda toto nepochybně ví nebot ona zmíněná skripta vydali kolegové ze stejné katedry ale bolestné otázce kterou nedořešili inženýři už za celé půlstoletí se řečnicky raděj vyhnul a nedal možnost oponentům na svou vyhýbavost ani pípnout. Přitom jde o velmi mnoho!
Já to považuji za ošklivé selhání/lhaní především proto, že on sleduje jen tendenční záměr nabídnout lákavé řešení a zcela pomíjí skutečnost, že společnost se začíná v důsledku limitů měnit už dnes a v časových horizontech nutnosti skladovat a střežit skladiště jako vojeský oběkt... bude svět zcela jinde. Pochybuji zdali vůbec bude jednou někdo mít prostředky tak pečlivě hlídat materiály potenciálně zneužitelné ve "špinavé bombě". Škodu to jakoby ani neznepokojovalo.
Další klasiccký omyl je tzv levnosti výroby el. Chyba pramení třeba už v toím, že dnešní reaktor v JETE by nyní nikdo nepovolil znovu stavět. Nové reaktory jsou totiž podstatně bezpečnější ale i dražší a navíc za poruchu našich dnešních jaderek ručí stát a nikoli provozovatel a takto mu vychází zdánlivě nízká cena ....
Opačně však "lobují" např. stoupenci Hnutíí Duha.
http://hnutiduha.cz/nase-prace/energetika/
A Zelení se stali střízlivější:
http://www.zeleni.cz/media/tiskove-zpra ... tni-firma/
Podle mého názoru nefixlují zdaleka tak razantně jak pan Škoda.
S problémy kolem klimatu je to žel podobně. Kdo chce mít jasno - nezbývá než začít poctivě a do hloubky studovat a nevěřit výlevům "presidentů"....
Tak mě napadá, že jedna s velmi bolavých ale účiných možností jak začít řešit problémy "celospolečenského klimatu" je zavést poviné psychotesty pro politiky. Kdejaký řidič hromadné dopravy to mít musí ale politik co má na palubě naloženo mnohonásobně víc, může být exemplář k pohledání a narcistické křepčení na velitelském můstku mu přesto zákony tolerují. To přírodní zákonitosti jsou daleko neúprosnější a konfrontace nima nás čeká.