08. 05. 2012 21:14
Adi - pokud ironizuješ fakt, že právě na mírném nárůstu CO2 (dnes už máme nárůst prudký) závisela stabilita klimatu dodnes je to žel spíše projev Tvého neporozumění podstatě problému. Viz obsah Ruddimanovi knihy.
K tomu citátu "Například Henry Wallich.... ........ do trvalé chudoby"
Pan H.W. je zřejmě zastáncem teze "trvalého rozvoje" za každou cenu. Takovéto tvrzení, že možnost lidského rozvoje je vázána na míru těžby/spotřeby vede lidstvo do propasti, právě v případě, že se jedná o neobnovitelný zdroj a že rozvoj technologií které čerpání event. umožní, nepřinese inovace, které by vedly minimálně k adekvátní náhradě.
Je ale také docela možné, že např. kanadané budou profitovat na globální změně klimatu více jak jiné státy a některé státy USA podobně. Mínil-li pan H.W. v citaci Americké uhelné zdroje, pak je možné, že si byl dobře vědom faktu vysoké návratnosti při těžbě energií s tamního černého povrchového uhlí, která zadím pomáhá držet USA mezi velmocemi. To co ale USA ničí je vysoká závislost na dovozech - zejména ropy - daná neobyčejně vysokou měrnou spotřebou a zejména chtivostí pohodlného života. Američané se takto stávají nejotylejší částí lidské populace, které H.W. paradoxně přednáší o chudobě - i na to ale může dojít..
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _-_USA.svgJinou stránkou jsou a budou dopady klimatické změny jinde ve světě. Toto už H.W. na mysli zřejmě neměl. Podobně to ale dělá pan Mittal , OKD... tam u Vás na Karvinsku. Roztáčí výrobu oceli... a i mnozí místní mu pochlebují, jen aby neztratili práci... Externality si však za toto vybírají svou dan, která už pro pana Mitalla... není tak podstatná jako zisk - je to tak Adi?
Konkurenční boj, vnitrodruhová nevraživost... k druhu homo stále patří a nebylo by divu, kdyby se mocní nepokoušeli využít ke svým záměrům i externalit a jejich dopadů.
O JE už jsem psal. Vysvětloval jsem pokles efektivit u tohoto zdroje a upozornoval na nedořešený palivový cyklus i na to, že zásoby pro stávající JE jsou jen do konce století.
Větrníky naproti tomu zlevnují, nepřinášejí závazky budoucím generacím ale tak jako ostatní OZE mají i větší nároky na přenosovou soustavu, zálohování.... a dopady na rytmus využití. Energie proto bude nutně zdražovat i dynamičtěji měnit cenu. Pokud jde o kolapsy tak ty skutečně hrozí a hrozit budou a to i v případě, že bychom měli postavenu další JE v Temelíně. Osobně nemám vůbec nic proti tomu aby se ty stávající JE okamžitě zlikvidovaly a na jejich místě byly vystavěny JE alespon 3+ generace. To se ale nikomu zatím nechce a investoři sami váhají i s event další výstavbou právě pro vysokou cenovou náročnost. Nejen tedy Německo ale i Šwícarsko ... od JE také upouštějí a není bez zajímavosti, že po Fokušimě jsou dosud zastaveny i všechny ostatní reaktory v Japonsku - vyjma jedné právě nejmodernější elektrárny.
Pokud jde o ptactvo tak to jsme vyhubili především velkoplošným hospodařením ve volné krajině i lesích v důsledku kterého byly zdecimovány hmyzí populace na celém našem území na nihž ale záviselo přežití ptačích mládat.... Kdo připomíná vliv větrníků na jejich úbytek měl by to srovnat minimálně s vlivy podstatnými a nedělat si s této části problému působení člověka na planetu a vše živé na ní, jen účelovou berličku.
K Sluneční aktivitě jsem dával odkaz který je v rozporu s tím jak to vidí autoři Gnosis kteří odvozující dopad na Zemi jen s počtu slunečních skvrn ale nikoli s velikosti TSI i orbitální polohy a od přesně změřeného vývoje posledních 50 let. Nepochybuji o vlivu Slunce na klima ale jeho aktivita už od roku 75 naopak mírně klesá
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Solar-cycle-data.png Podobně klesá osvícení na 65 rovnobžce od Milankovičových cyklů a listvo má v rukou jen některé možnosti - např. skleníkové plyny, aerosoly, albedo planety... a v neposlední řadě svou měrnou spotřebu. Vysvětlit naměřený tend i fakt rozložení vyšších teplot na planetě změnou sluneční činnosti jako dominantou seriozně nelze.