Co se týká rozdílů teplot ( noc / den) jsem se vždycky domníval je rozhodující je vlhkost vzduchu a oblačnost.
Proto právě v pouštních a vysokohorských suchých oblastech je rozdíl teplot obrovský.
zajímavý zdroj a web pro toto téma :
https://nextgrandminimum.wordpress.com/Klimatické změny jsou rozhodně způsobovány mnoha různými vlivy , (je tam I moc zajímavá tabulka v tom předposledním článku). Do určité miry koreluje teplota vzduchu s obsahem CO2 v atmosféře ( z výsledků měření obsahu ledových jader na stanici Vostok , Antarctida) , ale po rozboru detailnějších kratších období je jasné, že přímá úměra tam není. Spíš bychom mohli říct, že CO2 v atmosféře vždy patrně hrála významnou roli při oteplování planety a umožňila v rámci dob ledových teplejšímu podnebí. Vlastně životodárná substance v atmosféře a vodě..., jedna z mnoha...
Jenže to se to nesmí vytrhnout z kontextu a interpretovat jako narůstá CO2 nahoru = koncentrace zvýšil člověk= automaticky se zvedne teplota na zeměkouli = svedeme na to všechny přírodní katastrofy co v budoucnu zaznamenáme. Zvládání následků přírodních katastrof stojí civilizaci spousty peněz, co uděláme? Utratíme ještě víc za pokus snížit koncentrace CO2 v ovzduší , tím si do budoucna zajistíme vyvážené a bezproblémové počasí na Zemi.
Obdobný nesmysl při vytržení věcí z kontextu by bylo tvrzení, že další solární cykly počínaje 25tkou budou slabé a na základě toho očekávejme "copy paste" počasí jako v "male době ledové" (1619-1897) jak je popsána ve velké knize o klimatu zemí koruny české. Označuje se tak proto, protože pro toto období připadají dvě výrazná solární minima , Maunderovo a Daltonovo. Ovšem když se udělá bližší zooming, tak zjistíme že i např. ve velmi studených epizodách toho období ( např: 1655-1665) máme střídání krutých a památných zim , studených vlhkých lét s pozoruhodně teplými a deštivými zimami atd...
Co mi z toho vyplývá : že i pokud připustíme, že jsme na prahu dalšího výrazného solárního minima, nemůžeme předpokládát že napři. Zima 2016/2017 bude výrazně chladnější než letošní, můžeme se jenom domnívat, že patrně přijdou opět kruté zimy a chladná léta a možná celkově výkyvy v počasí následujích let budou větší.
Možná, uplynulých 20 let bylo z hlediska počasí relativně stabilní období, ačkoliv s mnoha povodněmi které v tom období třeba 20 let předtím vůbec nebylo obvyklé. Byl trend oteplování , kdy posledních 10 let osciluje mezi chladnějšími roky a výrazně teplými, které panují od 2013. Od té doby se počasí ve střední evropě dost stabilizovalo do podoby "horké a suché" s malými krátkodobými výkyvy směrem k chladnějším a vhčím epizodám.
Co to znamení pro další období ? Hmmm, to bych taky rád věděl
.... takže asi tak ...