03. 07. 2009 16:17
Bobe, ono to s kosmickým zářením stále funguje
Očekávám, že tím více, když se zmírnilo (patrně dočasně
) tzv. globální stmívání - tj. částečky prachu, resp. kouře snížují dopad slunečních paprsků na zemský povrch vlivem ekologických opatření. (Globálním stmíváním se mohl snížit dopad kosmických paprsků, neboť přibylo antropogenních kondenzačních jader, CO2 z tím nemá co dělat)
Jenže tyto budou brzy vynulována Indii a Čínou, kde ekologie jaxi neplatí, neplatí ani elemetární odsíření, nebo odprášení průmyslových provozů, natož nějaká "pokročilejší" ekologická opatření.
U nás aspoň na Ostravsku to začíná platit podobně. Mittalova Huť čmoudí ostošest, byť má třetinovou produkci, díky krizi. Mittal vyhrožuje, že propustí další tisíce lidí již bez odstupných a po kuloárech se šeptá, že se jedná o postupné likvidaci podniku, nebo prodeji po částech. Letos totiž končí garance dané smlouvou se státem, navíc všichni okolo vyhrožují žalobami, kvůli ekologii, na kterou pan Mittal z vysoka kašle, on zisk by nebyl 5 miliard, ale jenom 4.5. Asi tak
Tím chci říci, že binec, který dýcháme, nemusí to být nutně začouzené Ostravsko či Polski Ślask, průmyslová čast Slezska v Polsku je daleko důležitější, než CO2. Má to větší vliv na zdraví lidí i na lokální klíma, než sodoffkový plyn. V neposlední řadě i mnohé člověčí zásahy do rázu krajiny mají podobně negativní vliv, ne všechny, pozor, Bohudík, člověk není univerzální zloduch, kterého je třeba zničit, jak tvrdí někteří fanatici.
Negativní je masivní urbanizace, beton, asfalt, imise smradů, průmyslové podniky a část zemědělských či lesnických zásahů do krajiny, coby předimenzované meliorace, vybetonování části toků, monokultury v lesích i na polích apod.
Pozitivní je odprášení, odsíření, rozvoj jaderné energie, obnova původní skladby lesů, výsadba remízků, obnova mezí, ozelenění měst k likvidaci tepelného ostrova apod. On tepelný ostrov na ostravsku je silně cítit, nemusíte být nutně ve středu některého z měst.
Všechny tyto kroky mohou mnohé napravit a vylepšit po malých krůčcích nejdříve místní mikroklíma a snad i počasí, resp. klíma v celých regionech. Ono to jde, ví se, jak na to a není k tomu zapotřebí jediný hektar řepky pro biomasu ani jediná koruna dotací pro větrníky, nemluvě o pumpování CO2 někam
Ovšem, jak je vidět na příkladě Mittalově, ono to půjde hodně ztěžka, jestli vůbec. Raději zaplatí nějakou úlitbu na likvidaci vražedného přece CO2 a na praktickou ekologii vedouci ke skutečnému ozdravění ovzduší či krajiny se z vysoka vykašle. Přišel by o své zisky a na boj proti CO2 možná vytříská i nějakou dotaci. Bude to mít zadarmo.
A tak je tomu tady ze vším i v této diskusi. Boj proti CO2 nemá s ekologii nic společného, nesníží emise binců o jedniný mikrogram, naopak je navýší, ale o tom jsem už zde psal. Takže zase jindy.
Pro mně je zcela irrevelantní, jestli je tento rok teplejší či chladnější, důležité je to, že další mí blízcí či přátelé umřou na raka a z velké pravděpodobnosti díky tomu, v čem žijí. Nevěříte, zeptejte se (místních) doktorů. Nebudete potěšení, spíše poděšení.
Svými příspěvky chci jen okázat, že je to celé nesmysl a pozornost v ekologii, se měla odvrátit od CO2 už dávno na smysluplné věci, které ozdraví přírodu i pomohou lidem.
Dost už