16. 09. 2009 09:15
Ahojky,
Už jsem zde dlouho nebyl, aspoň se nashromáždila zajímavá témata
Stran Antarktického ledu jsem našel toto -
http://www.nasa.gov/topics/earth/featur ... ng_prt.htmNakolik mají pravdu, netuším ..
Avšak polární čepička severně od nás už opět roste
Rovnovážného stavu bylo dosaženo předvčerejškem
Miýý Paro, na konferenci bych se rád šel i podívat, věř mi, záležitosti ekologie i klimatu mně nikdy nebyly cizí, ale co naplat, časové možnosti mám omezené a především finanční, holt rodina se středoškoláky si bere své. Každý máme svá omezení
Jsem přesvědčen o tom, že tam určitě uslyšíš mnoho zajímavého o polutantech, především o PM
Můžeš pak předat něco zajímavého tady, díky
Změny místího podnebí mně vždy zajímaly, klimatologický atlas (nové vydání) ČR u mně trůní na čestném místě .-)
Pane Lapine - takhle, jestli se vegetace změnila o 300 výškových metrů, to netuším, avšak v posledních rocích jsem zahlédl plno nadivoko vyrostlých vlašských ořechů, což je jinak rostlina, které se líbí teplo a obecně vzato do poloviny 80-tých let se jim u nás moc nedařilo, neboť při větší zimě jednoduše omrzly, resp. zmrzly úplně. Uvidíme, jak se jim bude dařit v následujících rocích, kdy by měly kvůli slunku teploty spíše stagnovat.
Každopádně od roku 82 jsme neměli podnormální léto, s vyjímkou roku 96, vždy léta byla nadnormální, resp. normální ať už suchá nebo mokrá - prakticky stále teplo, přičemž velmi teplá byla hned zkraje 82 a 83, pak "jen" mírně nadnormální - až do roku 91, 92 velmi teplé, taktéž i 94, kdy u nás padly dosud nepřekonané teplotní rekordy (37 stupňů) a pak až léto 2003, který bylo tentokrát krapet chladnější, než v Čechách. I léto 2002 nebylo zrovna studené.
Z zimami to bylo složitější, ale - jak všichni víte, převládají zimy buď mírné nebo vyloženě teplé, studených je relativně málo.
Rovněž převládá tendence k suchu. A zde se můžeme hádat - je teplo proto, že nějak nám přestává pravidelně pršet, tzn. kontinent je sušší a na suchou zem nerado prší, navíc tato se rychleji ohřívá?
Je to dáno činnosti člověka? - tedy brutální meliorací a obděláváním půdy monokulturami, tudíž
rozsáhlé plochy zbavené původního pokrytí navíc odvodněné se ohřívají rychle a vysušují se, přičemž vodu nejsou schopny v rozumné míře zadržet?
dále - rostoucí oblasti s tzv. "urban effectem" - tedy tepelným ostrovem průmyslové aglomerace, rozsáhlé plochy betonových pouští - tyto rovněž přispívají podobným dílem k vysušování krajiny, tudíž i k jejímu ohřevu?
- Otázka zní - je tento antropogenní vliv schopný změnit cirkulaci nad celým kontinentem, resp. nad jeho značnou části? Nezdá se mi to.
Takže jinak - jak se na tom všem podílela zvýšená sluneční aktivita - tzv. "modern maximum"? a jak se projeví současné zatím krátké minimum? Nastanou opět chladnější zimy a začne pravidelněji pršet? Pokud ano, antropogenní vliv není dominující, z globálního hlediska, avšak krajina sama o sobě přesolená hnojivy a pře-meliorovaná vodu nezadrží a častější srážky ji moc nepomohou.
Není tedy žádoucí řešit spíše tuto otázku, když se tu řeší lidské vlivy na klima a krajinu jako takovou?
A co polutanty? Tyto zahřívají vzduch v přízemní vrstvě, kdežto nahoře atmosféru spíše ochlazují a přispívají tak ke snížení srážek. (inverzní vrstva) Jaký je jejich výsledný vliv, efekt, krom toho, že jsou karcinogenní, nedýchatelné a špiní ledoffce i sníh, tudíž přispívají k tání téhož. Obávám se, že spíše negativní, než kladný. (možná kladný v diskutabilním jevu globálního stmívání) Avšak lze tímto diskutabilním jevem omlouvat ostatní negativa včetně zdravotních rizik pro zasaženou populaci?
Dále pokud tento efekt přispívá k menším srážkám, tudíž celkový počet dní s jasnou oblohou musí být zákonitě vyšší, což znamená opět jediné - vyšší teploty!
Mimochodem z příchodem podzimu (lidé zatím ani moc netopí - šetří a je teplo - máme u nás opět PM10 nad limitem prakticky po celý den, Mittal, průmysl, šachty i doprava si žádá své
) Neprší, je sucho a ve značné části dne vládne mírná inverze.
Jak vidno, je zde hodně otázek, odpovědi na ně i existují, ovšem jsou nedostačující.
CO2 mně do toho všeho jaksi nezapadá. A politické trojčení kolem něj, není zametáno pod koberec, jak se zde někdo domnívá, naopak - politická opatření (daň z uhlíku apod, biomasy i biopaliva..) jsou trapná a směšná a přispívají k zvýšené produkci ... CO2
i díky rezervovanému postuji vůči jaderné energii.
Stran oblasti chladnější vody nad Atlantikem - ono se uvidí, jak tu bude vypadat dále. Pakliže by vydržela chladnější než normál do zimní sezóny, tedy do prosince až ledna, zima jako celek by mohla být chladnější, neboť Atlantický expres přijde tak o jednu ze svých hlavních zbraní, tedy o druhou, tou další je sluníčko, kterému se zatím nechce ze spánku, dokonce se pokoušelo ze sebe vytlačit skvrnu starého 23- cyklu.
Mimochodcem led v Arktidě - zatím vypadá tak, že se zotavuje.
a tohle je zajímavé
http://www.newscientist.com/article/dn1 ... later.html Uvidíme