Globální oteplování je novodobý fenomén naší Země. Existuje vůbec?
29. 10. 2010 18:09
Ledovce sice tajou, ale tím ochlazují Golfský proud. Teploty v Evropě by mohli klesnou o 2 stup. C
Spekulace jsou na místě.
29. 10. 2010 19:09
- nějak tam nevidím, že by byl Atlantik chladnější než normálně, spíš naopak - místa odkud by měla natékat ta studená voda jsou právě ty vůči průměru nejteplejší.
02. 11. 2010 18:55
Hmm bylo by špatné, kdyby se ochladilo...
Ale celkově se to evropské (i světové) počasí změnilo.
03. 11. 2010 08:03
Para, pri zmenách polohy Golfského prúdu by sme mali brať do úvahy aj ďalšie faktory.
1) Je isté, že so zvyšovaním teploty atmosféry v Arktíde (viac ako globálne) sa tam budú zväčšovať aj úhrny zrážok (asi o 10% na každý jeden °C oteplenia), pričom výpar nebude rásť až o takú hodnotu. To spôsobí popri zvýšení teploty aj zníženie salinity morskej vody.
2) Hustota vody Golfského prúdu sa príliš nezmení, pretože popri slabom náraste jeho teploty sa trochu zvýši aj jeho salinita.
3) Tiež všetko nasvedčuje tomu, že sa nezmení podstatne množstvo vody pritekajúce riekami do Severného ľadového oceánu. Zvýšia sa síce úhrny zrážok, no zvýši sa aj výpar na kontinentoch. Skôr sa ale dá predpokladať slabé zvýšenie prietoku riek.
4) Určite sa zvýši množstvo sladkej vody z roztápajúcich sa ľadovcov.
5) To všetko spôsobí zvýšenie množstva vody v Labradorskom morskom prúde, ktorý bude mať ale nižšiu salinitu a vyššiu teplotu ako doteraz.
6) Už v súčasnosti má Labradorský prúd len o málo vyššiu hustotu ako Golfský prúd. Po splnení predchádzajúcich podmienok by sa mohlo stať, že sa hustota vody v Labradorskom prúde vyrovná hustote vody v Golfskom prúde(prípadne bude aj nižšia). To bude mať určite za následok zoslabenie Golfského prúdu a jeho posun na južnejšiu dráhu. Labradorský prúd odtlačí Golfský prúd, prípadne bude prúdiť nad Golfským prúdom, aj keď bude o 10-15 °C chladnejší.
7) Situáciu môže skomplikovať úplné roztopenie letného plávajúceho morského ľadu v Arktíde, čo by malo za následok zaplavenie Severného ľadového oceánu slanšou morskou vodou Golfského prúdu a tak aj zvýšenie salinity Labradorského a Beringovho morského prúdu. To by malo prechodne opačný účinok - zosilnenie Golfského prúdu a prenos väčšieho množstva tepla do Arktídy.
03. 05. 2016 21:08
Tohle by byl problém pro Rusko, zamrzl by jim Murmansk.
04. 05. 2016 21:53
Copak jenom Murmansk ale i Putin by umrznul
.Golfský proud nezkolabuje za našeho života a plus 200 let stoprocentně ne to určitě ne
. Golfský proud je jen velmi přeceňovaný faktor,který má vliv jen v zimním období a v létě témeř nula nula nic,takže kdyby ochabnul jelo by se dál ůplně v pohodě a možná by si toho ani nikdo ani nevšimnul.Golfský proud je jen drobný ukazatel v klimatu a to především v Evropě,který může být lehce nahrazen jiným a podstatně vzácnějším ukazatelem!!.Golfský proud je stejná bublina jako finanční krize ve světě,buď něco je a nebo není,Do 20 let se klima oteplí ještě o dalších 3 až 4°c a postupně i více a více a nakonec tento proud již dále nebude zapotřebí pro současnou civilizaci!!!A důsledek nechám místním odborníkům na všecko(slunce,cykly,ledovce,a jiné krávoviny)Jen my lidé kasírujeme a likvidujeme klima světa,už aby nás fakt něco zkrotilo!!A to jsem milionář který vše jakoby zná!!
Už jen čekám na to až Bůh zasáhne!a to natvrdo a vážně!!!!Vážně.
05. 05. 2016 20:47
Ahoj,
Rumburak. Lidé ovlivňují klima, ale zde jejich schopnost naprosto přeceňuješ. Jak můžeš vědět, že do 20 let se oteplí o 4 stupně? (Ani nejkatastrofičtější vize pana Gorea toto nevidí. A ten toho nakecal
)
I klimaalarmisté připouštějí, že se slabými slunečními cykly může dojít k mírnému ochlazení, nebo aspoň stagnaci teplot.
Stran Golfského proudu toliko: Možná je přeceňován, možná ne. Nicméně nad chladným mořem je jíný mechanismus vzniku tlakových útvarů, než nad oceánem dejme tomu o pět stupňů teplejším. Ten vliv tady rozhodně je. Výsledné proudění musí být rozhodně jiné. Pokud dostanou "šanci" jiné, vzácnější meteorologické situace, kvůli studenému moři, tak je zřejmé, že za to primárně může ... absence teplé vody, tedy Golfáče. (jsou přirozeně i jiné vlivy ... Teplota subsaharské Afriky atd ...)
Novější studie hovoří, že k přepnutí proudění může stačit desítky roků, viděl jsem i kratší interval. Za bernou minci beru tedy pár desítek let. Osobně bych toto nepodceňoval, ať už za to může člověk či nikoli.
Neber Boží jméno nadarmo. Někdy je něco, jako Boží soud avšak člověk se především trestá sám. A nemusí k tomu měnit klima.
přeji pěkný večer
05. 05. 2016 22:55
Ono, morske prudy, pokial by aj priamo neovplyvnovali klimu, co vsak robia, su priam nevyhnutne z inych hladisk, na ktore sa az tak neprihliada. Raz som videl jeden dokument, ktory sa tykal priamo morskych prudov, a rozoberal scenare, pokial by sa morske prudy nielen oslabili, ale sa uplne zastavili. Treba si hlavne uvedomit, ze morske prudy su vlastne giganticke pumpy, ktore premiestnuju masy vody na obrovske vzdialenosti. Su pohanane jednoduchym fyzikalnym principom, studenou a teplou vodou. Studena voda, ktora je v polarnych oblastiach, klesa na dno, kedze je tazsia, a prudi k tropickym oblastiam, kde sa otepluje a vracia sa naspat, a tak stale dokola. Aj ked, vplyv na ne ma napr. rozdielna salinita vody atd. Cize, ako som uviedol na zaciatku uviedol, pokial by aj morske prudy nemali nijak vyznamny klimaticky ucinok, tvrdit, ze by sme isli v pohode aj bez nich, je velmi mylna predstava, pretoze su zivotne dolezite z hladiska zivota v samotnom mori. Sluzia nielen tym, ze roznasaju plankton, ktorym sa zivia dalsie zivocichy, ale v prom rade su nieco ako prirodzene okyslicovadla, kedze zaistuju nepretrzitu cirkulaciu vody. Pokial sa vsak tato cirkulacia zastavy, bude to mat na zivot v mory katastroficky ucinok. A ked bude more mrtve, tak s nim zomrieme aj my., . Su dokazy, ze pred stovkami milionov rokov sa to uz stalo, ked sa uplne roztopili polarne ciapky na oboch stranach Zeme, cim bol naruseny kolobeh studenej a teplej vody...
26. 02. 2021 21:39
Ahoj,
Dnes jsem narazil na toto:
A taky toto, viz níže:
V obou článcích se píše o Golfském proudu.
Pokud je to pravda, čekají nás vlhčí a zřejmě i chladnější roky. Těžko říci
A.
26. 02. 2021 23:02
Velmi pěkné Adi. Je určitě vhodné stavět proti sobě dva odlišné názory, než jen donekonečna masírovat jedním názorem. Nejsem klimatolog, ale skutečnost bych viděl někde uprostřed obou názorů. Oteplení posledních desetiletí je zřejmé, na druhou stranu ho vysvětlovat pouze nárůstem koncentrací skleníkových plynů mi přijde příliš jednoduché vzhledem k tomu, jak složitý celý klimatický systém je. Vlastně ho ještě pořádně ani neznáme.
V prvním článku mě zaujala jedna věta: „Velmi pravděpodobně je to způsobeno emisemi skleníkových plynů, protože pro zpomalení jiné přesvědčivé vysvětlení neexistuje,” To myslím hovoří samo za sebe. Když si něco neumíme vysvětlit, může za to globální oteplení.