03. 11. 2010 13:54
KunraticeMnozí z nás si ještě velmi dobře pamatují přelom roku 1978/79. Na Silvestra odpoledne bylo ještě + 10°C, ale během noci na Nový rok 1979 klesl teploměr až na –20 °C.
Lovosice (zdroj: Lovosický dnešek - http://web.meulovo.cz/dnesek/2009/0902.pdf)Pro ty mladší je to historií již vesměs neznámou. Co se vlastně tento den přihodilo? Velice nepěkně si s námi zahrála příroda. Ukázala svoji odvrácenou tvář. Navíc to bylo zrovna v tento den, kdy měl každý z nás myšlenky zcela jinde. Přes upozorňování meteorologů to řada lidí nebrala vážně, možná, že dokonce nikdo. O to bylo nepříjemnější probuzení pro řadu lidí do kalného rána po bujaré noci. Dlužno říci, že spousta zodpovědných lidí rychle vystřízlivěla.
Co se konkrétně stalo? Došlo k náhlému a prudkému ochlazení, kdy teplota klesla za dvě hodiny o 30 stupňů. Silvestr byl tehdy nedělí a kolem 15 hodiny odpoledne bylo v Lovosicích téměř 10 stupňů nad nulou, byly dešťové přeháňky. Okolo šestnácté hodiny se zvedl vítr a teplota začala rychle padat dolů a v 18 hodin se rtuť teploměru krčila na 18 dílku stupnice pod nulou. Začalo hustě sněžit a do rána teplota klesla až na dílek dvaadvacátý.
Již v průběhu noci se začaly projevovat velké problémy a prakticky postupně došlo k ochromení fungování celého státu. Jako první to pocítila energetika a následně doprava.
Občané, pokud chtěli cestovat svým vozidlem, to pocítili také bezprostředně. Já jsem tehdy pracoval v někdejší Secheze a zažil „na vlastní kůži“ to, jak za maximálního úsilí jsme udržovali podnik v chodu a to i za cenu porušování bezpečnostních předpisů. Bez toho by to bylo prostě nešlo. Zamrzalo prakticky všechno potrubí, které nebylo v budovách. Používání otevřeného ohně na rozmrazování potrubí a armatur byl jediný možný způsob, jak mrazu čelit. Prioritní úkol tehdy byl zajistit chod energetického zařízení. Pokud by se to bylo nepodařilo, mělo by to fatální důsledky nejen pro podnik, ale i pro obyvatele Lovosic, protože teplem ze Sechezy se tehdy vytápěly stovky bytů ve městě.
Na Nový rok 1. ledna 1979 - se do podniku dostavili příslušní vedoucí pracovníci a byla přijata řada technicko-organizačních opatření. Důsledky prudké změny počasí podnik překonával několik týdnů.
Z toho, co bylo „fackou“ přírody státnímu i podnikovému hospodářství, z toho měly radost jedině děti. Zcela nečekaně jim začaly t. zv. uhelné prázdniny. Dlužno dodat, že v letech budování rozvinuté socialistické společnosti to nebyl jev neobvyklý.
Společenský život byl tehdy všeobecně ochromen. Nekonala se divadla, nepromítala kina, rušily se sportovní akce atd. Pamětníci jistě vzpomenou, že přechodně - z úsporných důvodů - téměř nevysílala televize. Večerníček,
počasí, a televizní noviny byly jedinými pořady tehdejších dnů.
Až do dnešních dnů ale máme jeden pozůstatek z této doby, ač to dnes už nikdo možná neví, zapomněli jsme...
Prudká změna počasí v poslední den roku 1978 a následky z toho vzniklé vedly tehdejší federální vládu k zavedení letního času, takže letos v březnu si můžeme připomenout 30. výročí zavedení této - pro některé občany značně kontroversní - záležitosti. Dlužno ale dodat, že sbližováním s legislativou Evropské unie by stejně letní čas byl v ČR zaveden. Později sice, ale byl. Takže aspoň to teď „nebolelo“ a nemuseli jsme si zvykat.
zdroj:
Diplomová práce -
http://is.muni.cz/th/162552/prif_m/Diploma.pdfV minulosti došlo k silnému poškození lesních porostù imisemi z nedalekého Ostravska, které se nejvíce projevilo po teplotním zvratu na přelomu let 1978/1979. Koncem roku 1978 byla na našem území běžná vánoční obleva s teplotami nad bodem mrazu. O silvestrovské noci však na naše území dorazilo silné ochlazení. Z předešlých kapalných srážek se na vegetaci vytvořila silná vrstva námrazy, která společně s teplotním šokem silně poškodila vegetaci. Poškozené lesy, hlavnì ve vyšších partiích, byly převážně vytěženy a vznikly tak plochy rozsáhlých holin. Zbytky horského lesa ve vyšších polohách byly oslabeny tak, že se nemohly bránit kùrovci, který ještě více poškodil porosty.