Halové jevy a jiné optické úkazy v zemské atmosféře.
24. 06. 2008 13:47
Dost viditelny opticky jev bych povazoval duhu, kterou urcite kazdy videl a take se ji snazil vyfotit. Krasnou duhu osobne povazuji pouze tehdy, pokud barevne dost vyrazna. To se pak moc krasne kouka
Trochu odbornosti: Déšť ještě padá, ale zároveň sluneční paprsky osvětlují dešťové kapky, v nichž se světlo láme, rozkládá a odráží, a tak právě na opačné straně než svítí Slunce můžeme pozorovat duhu. Ta opisuje část kružnice o poloměru asi 42° kolem místa, kam směřuje stín pozorovatelovy hlavy.
20. 08. 2009 07:50
To je sice hezké, jenomže duha nevzniká jen v kapičkách vody a ve směru od Slunce, ale i kolem Slunce. Duhový kruh, nazývaný též "halo" vzniká v kryslacích ledu, obsažených ve vysoké oblačnosti, nebo i těsně nad zemí, když je mlhavé a mrazivé počasí. To potom vznikájí nádherné optické jevy - duhy (hala) a další optické záležitosti s tím související, .
Tak například jsem vyfotil 27.7.2009, když bylo slunce nejvýše - v astronomické poledne. To je příklad toho rozkladu v ledových krystalcích ve vysoké oblačnosti.
V zimě se dájí vyfotit zase . To jsem fotil 23.12.2007 za mrazivého dne na rozhraní inverzní oblačnosti. Úkaz trval přes jednu hodinu a nemohl jsem se na to vynadívat.
Loni jsem na , ale pouze vznikal a byl neúplný, tak nebyl tak úžasný, jako ten vánoční 2007