Halové jevy a jiné optické úkazy v zemské atmosféře.
10. 02. 2009 19:06
Všichni z vás se už určitě pokoušeli alespoň jednou vyfotit nějaký optický jev (duhu, parhelium, halo apod.)
Jak se výsledek povedl?
Stačí k tomu obyčejný digitální fotoaparát nebo profi?
Jak dosáhnout, co nejvyšší kvality snímku?
Podělte se o vaše úlovky a rady s ostatními...
11. 02. 2009 18:09
Mé pokusy o zachycení nejběžnějšího optického jevu (duhy) dopadnou často stejně... barvy jsou nevýrazné a zachycení i sekundární duhy je pro mě skoro nadlidský výkon, ve výsledku tam není skoro vidět...Proto jsem doufala, že se někdo najde kdo by poradil nejen mě, ale i ostatním jak správně nastavit foťák, jestli to vůbec jde atd. atd. Máte zkušenosti i s focením jiných jevů?
12. 02. 2009 09:20
Co fotografii projet grafickym programem a barvy z duhy vice vytahnout. Nektere krasne fotky nemuseji byt ihned supr fotkou, ale mohou byt trochu projete grafickym programem.
Ale zvyrazneni duhy....mozna by mohlo nechat uzaverku dele pootevrenou....ale jisty si moc nejsem
24. 08. 2009 06:19
Ono záleží jaký optický jev v atmosféře se fotí. Při focení běžné duhy stačí nastavení DF jako při běžném focení krajinky při zamračeném počasí, to znamená při ručním nastavení clonu asi v rozsahu 8-11, citlivost 100, nebo víc, tak aby vyšel "rozumný čas" pro vaše focení bez stativu.
Při focení slunečního hala je třeba fotit přímo proti sluníčku a to chce hodně přiclonit objektiv, ale s ohledem na kvalitu objektivu, nebo i použít ND filtry, pro snížení úrovně dopadajícího světla. No a citlivost co nejnižší. Rovněž je třeba komponovat snímek se zrojem světla uprostřed, abychom se vyvarovali odlesků optické soustavy objektivu (čoček) na snímku.
U měsíčního hala je focení bez stativu nemožné. Musí se použít dlouhý čas, ale né zase moc dlouhý, tak do 10-30 sec, aby nedošlo k posunu, díky rotaci Země, malé rozmaznutí ale nevadí, protože on je Měsíc při tomto úkazu skryt stejně za řídkou oblačností a tudíž by stejně nevyšel ostře. Pro opravdu působivé snímky by bylo stejně nutné takové snímky exponovat alespoň 2x, jednou na kvalitně zobrazená hala a podruhé na vlastní Měsíc a výsledek složit v PC.
19. 11. 2014 17:54
Barvy jsou nevýrazné a zachycení i sekundární duhy je pro mě skoro nadlidský výkon, ve výsledku tam není skoro vidět slunečního hala je třeba fotit přímo proti sluníčku a to chce hodně přiclonit objektiv, ale s ohledem na kvalitu objektivu, nebo i použít ND filtry, pro snížení úrovně dopadajícího světla....
18. 04. 2018 15:16
Moc vyrazne to neni, a chce to cip s dobrou barevnou citlivosti (tynejlevnejsi stare fotoapaaty to moc nedaji).
Stejne tak neni moc jednoduche vyfotit polarni zari. I kdyz i na mobilech jsou slusne fotky polarni zare.
21. 04. 2018 22:07
no, na duhu doporučuju polarizační filtr, kde se dá nastavit jas jednotlivých barev..