Dobré ráno všem,
včera jsem sliboval komentář k aktuálním modelům a tak tady je:
GFS:
Aktuální výstup ukazuje ochlazení ve dvou vlnách s přechodným oteplením. První ochlazení již tento víkend a následné v podstatě další víkend s tím, že se přechodně prosadí oceán. Je to reálnější výstup než ten co tam měl včera odpoledne, ale je třeba kouknout na ansámbly.
Ansámbly GFS:
Zde panuje dost zásadní rozkol již od 14.1...tedy již od této soboty! Jednotlivé ansámbly se liší i o 15 stupňů v hladině 850 hPa. Pochopitelně již tento prvotní rozdíl způsobuje, že se rozcházejí i v dalších dnech a tak teplota ve 2 metrech nad zemí se pohybuje na jednotlivých ansámblech v rozdílu i 15 stupňů.
ECMWF:
Drží si spíše chladnější variantu s prvotním vpádem studeného vzduchu, poté drobným oteplením zejména v Čechách(jak jinak:-)). Ke konci náznak převzetí vlivu TV nad střední Evropou spojenou s TV nad Ruskem - tedy šance na mrazy.
Průměr ansámblů ECMWF:
Dost nejednoznačný - podobný GFS. Ochlazení, poté oteplení..možná, ale dost pravděpodobná inverze s mrazy v nížinách.
NOGAPS:
Ochlazení již tento víkend a následné velmi rychlé obnovení západního proudění.
UKMO:
Ochlazení již tento víkend a následné obnovení západního proudění s vlivem TV.
GEM:
Aktuální výstup ukazuje také ochlazení ve dvou vlnách s přechodným slabým oteplením. První ochlazení již tento víkend - S,SV proudění a následné spíš SZ proudění a poté opět více severní proudění.
Oscilace:
AO ansámbly velmi rozdílné: od -2 do +2
NAO ansámbly vyrovnanější: od 0 do 1
.....................................
V podstatě již z prvního modelu - GFS je patrné, že situace se bude velmi měnit - odpoledne může ukazovat arktidu a večer JZ. Žádný z modelů zatím nepočítá s vytvořením TN nad středozemím, což by při průniku takto studeného vzduchu mohlo nastat a pochopitelně by to zásadním způsobem mohlo měnit rozložení tlakového pole v dalším týdnu.