od meteomraz » 25. 01. 2012 09:05
Dobré ráno všem,
pojďme se podívat na dnešní modely. Tentokrát jsem rozdělil období na 3 fáze 0 -144 hodin, 144-240 a 240-384.
GFS
V podstatě již od dnešního dne ukazuje SV proudění kolem mohutnící TV nad Ruskem (1050, postupně dokonce 1060 hPa). V sobotu tam naznačuje přechod výškové TN ze SZ na JV přes střední Evropu. Ty srážky lze zatím velmi těžko odhadovat. Může napadnout do 2 cm a stejně tak do 20 cm. Výhodou je, že by mělo sněžit ve všech polohách a při podnulových teplotách na promrzlý povrch. Sílící SV proudění.
V další části (144 - 240 hodin) ukazuje stále silné SV proudění kolem stabilní TV nad Ruskem (1060hPa, posléze 1050hPa) a pokračování poklesu teplot - od 2.2. arktické teploty.
V poslední části nejprve postup TV nad severní Evropu a její slábnutí a k nám pokračující SV proudění, posléze vytvoření hluboké TN ve středomoří a postupně její vliv na počasí u nás, ke konci spíše takové nevýrazné pole. Pokračující pokles teplot: denní maxima -13, noční i pod -20, ke konci mírné oteplení na -8.
Ansámbly GFS:
Relativně se shodují na nadcházející týden, jen s různou intenzitou SV proudění, průměr ansámblů poměrně výrazně klesá, další týden se relativně rozchází, ale jejich průměr je stále kolem -7 v hladině 850hPa. Jelikož se bude jednat o suché SV proudění, tak teploty ve 2 metrech nad zemí i v nížinách budou opravdu nízké. Dle ansámblů od 30.1. až do 5.2. je jejich průměr pod -5! Poté je naznačováno polevení mrazů. Srážkově bude toto období chudší, ale nejeden ansámbl tam naznačuje TN od Itálie.
ECMWF
Od dnešního dne ukazuje SV proudění kolem mohutnící TV nad severním Ruskem (1050, postupně 1055 hPa). V sobotu tam naznačuje přechod slabší výškové TN ze SZ na JV přes střední Evropu. Srážky ukazuje zatím velmi slabé, ale včera ještě neukazoval žádné. Sílící SV proudění.
V druhé části (144 - 240 hodin) ukazuje stále silné SV proudění kolem TV přesunující se nad severní Evropu (1055hPa, posléze 1045hPa) a pokračování poklesu teplot - v závěru na SV arktické teploty.
Ansámbly - průměr
Celkem potvrzují hlavní běh modelu a to jak teplotou v hladině 850 hPa, tak i postavením TU, ale pochopitelně ne takových hodnot.
GEM
Ukazuje SV proudění kolem mohutnící TV nad Ruskem (1050, postupně 1055 hPa). V sobotu tam naznačuje přechod výškové TN ze SZ na JV přes střední Evropu, ale spíše západnější drahou. Ty srážky by měly být tak silnější v JZ části Čech. Sílící SV proudění.
V další části (144 - 240 hodin) ukazuje stále silné SV proudění kolem stabilní TV nad Ruskem, později přesunutí TV nad střední Evropu o hodnotě 1045 hPa. Pravěpodobný výrazný pokles teplot zejména v nočních hodinách.
Ansámbly z 12 hodin
Velmi podobné ansámblům GFS jen cca o 3 stupně vyšší průměr, ale stále slušně podnulový, v druhé polovině velmi rozkolísané.
BOMACCESS
Velmi podobný GFS - od dnešního dne ukazuje SV proudění kolem mohutnící TV nad Ruskem (1050, postupně 1055 hPa). V sobotu tam naznačuje přechod výškové TN ze SZ na JV přes střední Evropu, ale spíše přes Čechy. Sílící SV proudění.
V druhé části (144-240)velmi odlišné od jiných modelů ukazuje vpadnutí TN ze severu a s ní srážky a po jejím týlu vpád mrazů ze S až SV, posléze obnovení anticyklonálního SV a výrazný pokles teplot.
NOGAPS
Do 144 hodin ukazuje SV až V proudění kolem mohutnící TV nad Ruskem (1050 hPa). V sobotu tam naznačuje přechod výškové TN ze SZ na JV přes západní Evropu. Sílící SV proudění.
Do 180 hodin pak ukazuje drobné zeslabení TV a proudění spíše V až JV, ale zřejmý další pokles teplot.
Ansámbly
Trochu podobné ansámblům GFS cca o 1 - 2 stupně vyšší průměr, ale výrazně podnulový, rozkolísaný již od 29.1. Je zde mnoho "extrémů".
UKMO
Ukazuje velmi výrazné a sílící SV proudění kolem mohutnící TV nad Ruskem (1050, postupně dokonce až 1065 hPa). V sobotu tam naznačuje přechod výškové TN ze SZ na JV spíše přes západní Evropu, ale ta dráha postupu se určitě ještě bude měnit. Sílící SV proudění a ke konci zřejmé výrazné mrazy.
----------------------------------------------------------------------------
Sečteno a podtrženo dnešní modely a to všechny ukazují příchod celkem výrazných mrazů s počátkem února. Nyní se ještě nedá odhadovat, jak bude vypadat přechod TN o víkendu a tedy kolik sněhu napadne, ale je dost pravděpodobné, že by mohlo sněžit i v těch nejnižších polohách. Na ansámblech najdete TV nad Ruskem o hodnotě i 1070 hPa a stejně tak TN u Islandu s 950 hPa, TN ve středozemí 985 hPa, TV nad západní Evropou 1045 hPa..zkrátka poměrné výrazné tlakové útvary v oblasti Evropy.
Uf, snad jsem Vás svým zhodnocením modelů neodrovnal a přeji všem hezký již skoro všude zimní den.:-)
Naposledy upravil
meteomraz dne 25. 01. 2012 09:46, celkově upraveno 4