Zdravím Adi.
Asi Tě Adi nepotěším tvrzením, že tu zdánlivou stagnaci teplot podle toho grafu nelze takto seriozně interpretovat s hlegiska globálního jako významný pokles, vzestup či ani stagnaci.
Předně proto, že graf shlazených hodnot končí u roku 2010 s důvodů nedostatku dat a až za pár let budou k dispozici další, stejně to asi stačit nebude i když to naznačí víc.
Podstatný problém totiž tkví ve vlivu řady dalších okolností jež nejsou zahrnuty - např:.
1. PDO má dlouhodobě kvasiperiodu cca 20 až 50let a přitom významný vliv.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:PDO.svg2. Sluneční činnost má period několik a rovněž časově v řádech desetiletí a více. Právě 24 a 25 cyklus budou ale zřejmě podprůměrné. Svědčí o tom vývoj mag pole.
3. Ve Tvé odvolávce jsou uváděny teploty ve vrstvě do 5km. To je sice pro nás nejvýznamější oblast ale právě tu míjí stratosferický prach ze sopek .... a ten vykazuje právě nárůst a až se stratosfera vyčistí tak tomu bude s teplotou níže zas podstatně jinak.
Takto by se dalo pokračovat. Mohl bych zpochybnovat.. ale o to nejde - jde spíše o to, uvědomit si které vlivy jsou dlouhodobě kumulační, které ochlazovací a dělat průběžnou dlouhodobou bilanci ze všeho a dávat si přitom navíc pozor na trendovost i nové poznatky.
Radiačně aktivní plyny, které zvrat v trendu od maxima Milankovičových cyklů před 10tis let zřejmě způsobily budou dál působit, budou dál koncentrovanější a navíc mohou do hry vstoupit výrazné zpětnovazební prvky. Rovněž bude mít čím dál větší vliv právě i pokles oslunění v létě. To vše vyhodnocovat precizně je ale náročné a tak prostor pro polemiku určitě bude nadále už proto, že mohou zasáhnout i další nahodilé či obtížně předvídatelné vlivy.
Neboj se neznalostí - obávej se spíše falešného poznání - to bývá vlastní příčinou zla.