Ono s tou odchylkou od průměru to bude hodně záležet na konkrétní lokalitě. Nejvyšší bude právě tady na SZ Čech, a to zejména ve vyšších polohách, kde je ta odchylka fakt na hranici extrému. SV část Čech a většina Moravy a Slezska bude nad průměrem většinou jen lehce, zbytek ČR (s výjimkou mrazových kotlin a inverzních poloh výrazně nad průměrem, nikoli však extrémě).
Konkrétní čísla pro vyšší polohy Krušných hor (stanice na Cínovci) za prvních 23 dní března jsou následující: zatím dosavadní průměrná teplota + 2,9 st., dlouhodobý průměr pro celý březen -1,0 st. Vzhledem k předpokládanému vývoji teplot lze očekávat průměrnou měsíční teplotu na uvedené stanici mezi + 3,5 a + 4 st., tedy skoro 5 st. nad dlouhodobým průměrem, což je nejvyšší hodnota nejméně od roku 1991, odkdy jsou dostupná data. Zatím nejteplejší březen v roce 2007 tam měl teplotu +2,7 st., tedy zhruba o stupeň méně, než bude ta letošní. Podobně to bude i na Milešovce, tam ten měsíční průměr bude s největší pravděpodobností mezi + 4 a +5 a dlouhodobý průměr je 0,1 st. Dosud nejteplejší březen tam byl v roce 1938 s průměrnou teplotou + 4,7 st., žádný jiný březen za posledních 110 let neměl průměrnou teplotu nad + 4 st. Tím pádem se ten letošní stane přinejmenším jedním ze 2 nejteplejších za více než 100 let, což extrémem určitě je.
Zde v nížině jsou časté ranní inverze s mrazíky, tím pádem je ta odchylka od průměru nižší, na stanici Ústí n. L. - Kočkov to bude zatím něco kolem +2,5 až +3 st., ale i tam to bude nepochybně jeden z nejteplejších březnů za posledních více než 30 let.