Zdravím,
nevím jak vy, ale já začínám od roku 2011 pozorovat daleko kontinentálnější charakter počasí než v periodě předchozí. Vše to začalo po extrémně vlhkém roce 2010, kdy zde spadlo 900 mm srážek, což jsou průměry horských poloh Beskyd pro nějakých 700-800 m n. m. Od té doby to jde se srážkami z kopce, nebýt loňského srážkově nadprůměrného léta, skončily jsme na nějakých 70/80 % DP. Letos k tomu máme opět nakročeno.
Uvedu zde 3 body, proč si myslím, že je počasí daleko kontinentálnější a na závěr taky nějaký nástin vývojeAd.1 Chod srážek - Loňský chod srážek měl spíše kontinentální charakter - maximum odpoledne a večer (do 23, 24 hodiny), je velmi málo front chodilo během noci či dopoledních hodin. Velmi velká poměrná část srážek spadla z konvekční oblačnosti, nebo studených front 1 typu (tedy opět konvekce a bouřky). Ty vloni napravovaly srážkový deficit přechodných ročních období. Významných stratofromních srážkových epizod příliš nebylo, ta nejvýznamnější na konci července, na které spadlo plošně 30/70 mm, lokálně to tuším lítalo i přes 150 mm v severních Čechách. Další dvě méně významné periody u nás byli v dubnu a květnu při výrazných ochlazeních, ale to se úhrny motaly pouze okolo 15 mm. Letos tento trend pokračuje, aspoň pokud se týká naší oblasti a střední Moravy, potažmo vlastně celé Moravy vyjma samotného východu, kde spadlo dost srážek v zimním období.
Ad. 2 Teplotní rozkolísanost - Určitě jste si všimli výkyvovosti počasí v uplynulých měsících. To že čas od času spadne teplota po frontě o 15°C dolů není nic nového, ale poslední dobou ty výkyvy jsou daleko častější, klidně i 3 x za měsíc. Faktor dva, měsíční teplotní amplitudy jsou vyšší než je obvyklé! V extrémních případech i o 5/10°C na měsíc. Nebo snad pamatujete duben kde bylo -7°C a následně na to + 31°C? Únor to samé -21°C skok na +14°C...
Ad. 3 Synoptická situace- Všichni si jistě pamatujeme na podzim, kdy v podstatě začátku září s krátkými fluktuacemi vládla celé Evropě mohutná oblast vyššího geopotenciálu, až do prosince. Průměrný tlak za podzim dosáhl hodnoty 1025 hPa! Konec ledna/ února to samé => Sibiřský dopravník a extrémní hodnoty teplot ve výšce až k - 20°C. Březen, opět velmi suchý měsíc s nadvládou vyššího tlaku vzduch s úhrnem 4 mm a to ještě 1/2 měsíčního úhrnu spadla ve sněhu.
Rozhodně jsem nechtěl poukázat jen na extrémy jak to někteří s oblibou dělají. Spíš poukázat na jednotlivé veličiny, jejichž amplitudy jsou vyšší než je obvyklé, což dokazuje vyšší vliv kontinentu než-li oceánu.
Avšak analýza je věc jedna predikce věc druhá. Nicméně léto čekám spíš kontinentálnější, nevidím důvod nějaké změny cirkulace... Nemyslím, že by letošní léto mělo být jedno z těch upršenějších ve smyslu deky a stratofromních srážek. Spíše tak nějak čekám vliv nevýrazného tlakového pole s konvekcí, která by "mohla dohnat" to co poslední měsíce nabraly za skluz. Aspoň tedy statisticky, protože víme, jak rychle vody z konvekce přichází tak rychle i odtéká. Dominovat, by tedy mohl vyšší geopotenciál a nevýrazné tlakové pole. Uvidíme jestli ožije více i Středozemí s čímž počítají Britové jak jsem se dočetl. To by potom mohlo sehrát taky nějakou roli.
Ale to jsou vše jen moje osobní tipy a dedukce nezkušeného amatéra...
Sorry za dlouhý text...