od Troll » 03. 01. 2013 23:26
I když situace směrem k polovině ledna vypadá nadějně a ochlazení kolem 10-12.1. je pravděpodobné, srážek asi mnoho nebude a situace se sněhem na horách (hlavně těch na S a Z Čech, kde současná obleva a intenzivní déšť pod cca 1000 m.n. zlikviduje prakticky vše) se asi zatím příliš nezlepší. A pokud by tam napadlo nějakých 10 cm bylo by to akorát k vzteku, i kdyby pak třeba byly celodenní mrazy. To bych raději Z-SZ cyklonální situaci, při které by alespoň polohy nad cca 600 m dostaly pořádnou dávku sněhu a v nížinách ať si klidně prší. Nejlépe ale SZ - S nebo situaci z konce loňského listopadu, kdy u nás v polohách nad 300 m.n.m. nasypalo 20-60 cm sněhu, který většinou přežil i poměrně teplou 2. pol. prosince, předvánoční silné deště a vánoční oblevu a až díky současné právě začínající mohutné oblevě zmizí i z hřebenů Krušných hor (i když snad tedy alespoň na Klínovci něco zůstane). Technického sněhu v mnohých střediscích v naší oblasti navíc začátkem prosince příliš nevyrobili, neboť byl nedostatek vody, proto předpokládám, že od víkendu začne rychle narůstat počet lyžařských areálů, které musely ukončit nebo výrazně omezit provoz (z těch větších např. Bouřňák, Telnice, Klíny, ale problémy budou jistě i v některých krkonošských a jizerskohorských areálech a ohrožena by mohla být i jizerská 50).
Tato situace "přetočený JZ" kdy proudí teplý vzduch od JZ nad Británii a Severní moře, kde se pak stáčí k JV a přesto, že se postupně cestou do nitra Evropy ochlazuje, je z hlediska sněhu na horách SZ a S Čech snad tou nejhorší možnou variantou. Většinou totiž do Krušných a Jizerských hor popř. i do Krkonoš přináší intenzivní dešťové srážky a je doporovázena vysokými denními i nočními teplotami a silným větrem a díky tomu (i když teploty nedosahují zpravidla vyloženě rekordních hodnot jako např. při silném Z-JZ) s výjimkou hřebenů Krkonoš sníh mizí neuvěřitelně rychle. Často rychleji než při klasickém JZ, při kterém (zejména pokud ji předcházel příliv chladnějšího vzduchu) je chladnější vzduch z nitra české kotliny vyfoukáván směrem k horám, kde se pak často vytváří inverze a i při velmi vysokých teplotách v 850 hpa se teploty jak v nížinách tak většinou i v horách pohybují většinou kolem 0 nebo jen slabě nad (viz letošní Vánoce a teploty na SZ a S Čech). Tato situace pak bývá naopak kritická pro Šumavu. Naproti tomu mnohá místa na Moravě a ve Slezsku jsou zase citlivá na příliv teplého vzduchu od JZ až J, popř. J až JV po předních stranách cyklon nad Z a stř. Evropou viz třeba Vánoce 2010.
I když zima u nás začala koncem listopadu velmi nadějně, od druhé pol. prosince mi počasí připomíná spíš březen a právě nastávající situace tomu nasadí korunu. I když konec ledna či únor, popř. i poč. března můžou ještě mnohé napravit, přesto pro mě je zhlediska hodnocení zimy asi nejdůležitější období zhruba od Vánoc do cca 20. ledna.