od Troll » 16. 01. 2013 21:07
Přiznám se, že prozatím také také nejsem moc spokojený s průběhem letošní zimy. I když teplotně zatím spíše normál nebo jen lehký nadprůměr, problém je se srážkami, ač jich v první pol. zimy spadlo výrazně nadprůměrné množství, kromě konce listopadu a poč. prosince to zde na SZ (a to i na horách) bylo téměř výhradně v dešti. Skutečná zima se sněhem tak byla zatím pouze do pol. prosince. Od té doby v nížinách ani na horách prakticky nesněžilo a jen díky inverzi zbytky starého sněhu dočklay Vánoc. Těch současných 0,5 cm (z pondělka) zde a kolem 10 cm v Krušných horách je spíš k vzteku.
Přesto to poslední, co bych teď chtěl, je jaro. Zima je v poločase, mrzne a naděje na nějaké sněhové srážky v příštím týdnu tam je. Přesto mám obavy, že stávající povětrnostní situace a rozložení tlakového pole nad Evropou a severním Atlantikem do mé oblasti mnoho srážek v příštích cca 5-7 dnech nepřinese a brzy se to spíš může překlopit do nějaké nepříjemné inverze. Spíše než k TN z jihu bych upínal pozornost k možnému postupnému průniku jednotlivých (poměrně malých) TN od Z až JZ přes JZ Evropu a Německo k SV, při kterém by nás (hlavně Čechy) mohly ovlivňovat jednotlivé okluze ve slabém Z až JZ proudění a díky vlivem prochlazeného kontinentu velmi stabilnímu nebo inverznímu zvrstvení spodních vrstev atmosféry by za takové situace mohlo sněžit při teplotě kolem nuly nebo těsně nad možná i v nížinách, přesto, že kolem 0 nebo těsně pod bude i v hladině 850 hpa. Pokud by se některá z těch níží při svém postupu nevyplnila nebo by se dokonce prohloubila, mohli bychom se pak třeba na frontálním systému s ní spojeném dočkat vydatných srážek a na její zadní straně možná i nějakého vlhkého SZ až S proudění a to by přinejmenším pro hory znamenalo sněhové hody. Jinak osobně se těším spíš na nějaké mírné oživení atlantiku při kterém by konečně nastalo SZ proudění přinášející příděly sněhu do vyšších poloh a střídání deště a sněhu do nížin (ve městě to bez sněhu nějak vydržím) anebo ještě lépe mé nejoblíbenější SZ až S proudění labilní oceánské arktické vzduchové hmoty s intenzivními sněhovými přeháňkami a možným výskytem bouřek, které mi již celou řadu zim bohužel prakticky úplně chybí. Nicméně toto proudění je typické zejména pro druhou polovinu zimy, tak snad budeme mít v únoru nebo poč. března konečně štěstí.
Jinak opravdu nechápu ty přispěvatele, kteří mají defakto zimní počasí se sněhem a mrazy již skoro od poč. ledna, kdy zde po celou první lednovou dekádu panovaly trvalé deště, každý den stejně šedá obloha a teploty ve dne i v noci od 5 do 11 st. a sebemenší mráz nebyl ani na hřebenech přilehlé části Krušných hor (cca kolem 800-900 m.n.m) odkud povodňové deště navíc odplavily i poslední zbytky sněhu. U nás být počasí jako po většinu první pol. ledna na mnohých místech Moravy a Slezska, byl bych naprosto spokojený. Nevím, proč někdo žijící v nížině neustále zoufá nad tím, že k těm jeho třeba 10 cm sněhu, který tam již nějakou dobu leží, mu už nepřipadne dalších 30 cm nebo mu tam teplota na pár hodin vyleze na + 1 či 2 st.. To aby v polohách někde kolem 200-300 m.n.m. bylo 40 a víc cm sněhu je výjimka objevující se tak jednou za 10-20 let. A komu se to nelíbí, nemá jinou možnost než změnit bydliště.