Ahojky
Aktuálně máme dva scenáře - jeden GFS - který dává ochlazení na celém území od pondělí, a ECÁK, který jej drží na neděli. Ostatní modely včetně ansámblů jsou spíše pro nedělní profuk chladem, ale přeci jen něco mně napovídá, že GFS zas tak daleko od pravdy nemusí být. Poslední dobou je na něj větší "spolehnutí", než na ostatní modely, navíc je to celkem blízko. Uvidíme zítra.
Vyskytla se zde zajímavá diskuse o tání sněhu třeba při 12 stupních - takhle - ono hodně záleží na vlhkosti vzduchu, takže opravdu se může stát, že sníh taje zvolna - především tehdy, když je nízká, nebo velmi nízká vlhkost - vzduch totiž špatně přenáší teplo, je skvělý izolant. Ostatně tohoto si všimli už dávno stavaři. Do jisté míry zde funguje také radiační vyzařování při jasné obloze. Ve stínu bude tedy bilance příjmu/výdeje energie takřka vyrovnaná.
Dalším faktorem je vodní hodnota sněhu. Slehlý firn, bude tát pomalu, o latentním teplu stran vody, nemusím zde nic vysvětlovat
Proto třeba ve vyšších polohách sníh leží třeba až do léta - nejenom, že je ho tam více a je tam chladněji, hlavně však průměrná relativní vlhkost je nižší (pokud odmyslím deštivé a zatažené dny) a při jasných nocích dobře funguje vyzařování. Viz také inverzní situace - na horách bývá nad 10 stupni a sníh ve stinných místech takřka nemizí (téměř nulová vlhkost a vyzařování)
Tento jev kombinace vlhkosti a jasné oblohy se potvrdil předvčerejškem - země byla ve stínu zmrzlá skorem do poledních hodin při 20procentní vlhkosti a na teploměru bylo 12 stupňů při jasné obloze.
Přeji příjemný večer