Ačkoli se meteorologů mám tendenci spíše zastávat, v minulých dnech situaci jak meteorologové, tak hydrologové a zejména správci povodí dle mého názoru hrubě podcenili. Předpokládané sumy srážek dle většiny modelů byly za období od čtvrtka do pondělí plošně kolem 100 mm na velké části Čech a lokálně i přes 150 mm, což ve spojení s nasycenými povodími nemohlo jinak, než povodněmi minimálně středního rozsahu skončit. To, že ve střední Evropě spadne velké množství srážek bylo vemi pravděpodobné již v polovině minulého týdne a tehdy měl přijít příkaz k preventivnímu odpouštění vltavské kaskády ne na 1. povodňový stupeň v Praze, ale např. na úroveň 5 leté vody, neboť už tehdy bylo dosažení této hladiny vlivem předpokládaných srážek velmi pravděpodobné. Kdyby od čtvrtka do něděle odtékalo z kaskády místo nějakých 200m3/s a až během víkendu pak asi 500 m3/s třeba hned od čtvrtka kolem 800 m3/s, rozhodně by pak nebylo nutné v pondělí odtok navyšovat až na 2200 m3/s a povodeň na Dolní Vltavě (s Berounkou a Sázavou dohromady by pak Vltava v Praze mohla kulminovat třeba jen kolem 2200 m3, to by sice došlo k určitým škodám v Praze a okolí, ale ty by byly určitě podstatně menší, než jaké nastaly za současné situace nejen tam, ale hlavně pak po soutoku s Labem. Jednoznačně zastávám názor, že je lepší zbytečně vystavit dolní tok Vltavy a Labe mírné povodni (2, 5, 10 leté vodě) než riskovat možnost 50 nebo 100 letého průtoku od středních Čech až po Hřensko, i když pravěpodobnost, že se tak stane v té době byla třeba jen kolem 30%. V této souvislosti to gesto ministra Bendla, že se dnes sníží odtok z Vltavské kaskády o 100m3/s považuji za úsměvné. Vzhledem k naprosto chybné manipulaci s odtokem na Vltavské kaskádě se dokonce domnívám, že tentokrát situaci nejen nepomohla, ale možná jí i dokonce zhoršila a kdyby tam ty přehrady nebyly, kulminační průtok by zde na severu možná 4000 m3 nepřesáhl.
Jinak na předpověď srážek pro Čechy se mi dlouhodobě nejvíc osvědčuje model WRF, který je nesrovnatelně lepší, než třeba náš Aladin a ten sobotní a nedělní srážky ve středních a jižních Čechách celou dobu (již ve čtvrtek večer a v pátek) ve většině výstupů předpokládal (v některých výstupech dokonce i mírně nadhodnocoval), nicméně ČHMÚ tento model asi moc nevyužívá.
V následujících dnech se teploty i zde v Čechách po nějakých 14 dnech zase vrátí někam na hodnoty dlouhodobého průměru pro první polovinu června. Výhled na první pol. příštího týdne však předpokládá buď vliv zvlněné sudené fronty, nebo dokonce vytvoření samostatné oblasti nízkého tlaku vzduchu nad stř. Evropou a to by mohlo vést za určitých okolností i k druhé povodňové vlně. Na druhou stranu, je to ještě za nějakých 7 dní, takže se to snad ještě změní.