Ahojky,
O oslabení expresu jsem psal prvního:
Zmíňoval jsem možnost průniku chladného vzduchu kolem výše a upozornil na klesající teplotu ansámblů. Hard karpatský fén se s tímto nevylučuje. Ten bude zítra, tedy před předpokládaným ochlazením. Opravdu zde bude fénovat zítra i v neděli. Tento jev podpoří noční fronta se svou oblačností a zesíleným větrem. Teploty opravdu vyskočí vysoko nad 10 stupňů. I Aladin sem semtam háže desítkama, což ve fénové oblasti dává teplotu o dobré 2-4 stupně více. Před pár dny nikdo nepočítal - ani model, že zde bude 15 nad nulou. A bylo.
I v dalším příspěvku jsem psal o možném, nikoliv jistém ochlazení.
Kdybych se měl řídit posledním GFS z 18h, který se právě "vykreslil", tak doopravdy zima nemá šanci ani do poloviny ledna, snad až v jeho poslední dekádě nebo na konci dekády druhé a to jen přechodně. Pro milovníky zimy je snad nejhorším výstupem za několik posledních dní. Jak zde trefně napsal CtiborV - korelace z rokem 74 je hodně nápadná.
Ansámbly jsou stále chladnější, takže se opravdu nechám překvapit.
K tomu suchu. Ono je sucho proto, neboť neustále proudí teplý vzduch od JZ a rozpadající se fronty nejsou schopny přinést rozumnou vláhu. Od října je zde stále totéž. Furt teplo. Jen pár chladnějších dní, aby se neřeklo. 1 ledový den a 5 dnů se souvislou pokrývkou. Jinde v republice nebylo ani toto. Teplé počasí dopomáhá nejen k "restartu" přírody, ale k jejímu dalšímu vysušování. Slunko a teplý vítr - znáš nějaké větší "sušiče" ?
U nás navíc několikkrát fénovalo.
Jinak máš pravdu - vlhčí západní až SZ proudění, ačkoliv relativně teplé by bylo daleko lepší variantou z pohledu vláhy, než studená anticyklóna. Jenže chladná výše je zase lepší variantou, než to, co máme zde nyní. Zastaví přírodu a zároveň vysušování na nevýznamnou sublimaci. Navíc nikde není řečeno, že v případě ochlazení, půjde zrovna o anticyklonální situaci, bez možnosti sněžení
Dokonce jsem v pokušení napsat, že vše je lepší, než současná situace. Ani v roce 2007 nebylo tak málo sněhu na horách, jako letos. Na Lysé hoře je nějakých 20 cm, přičemž už jde v podstatě o nesouvislou vrstvu. (mimo zahradu ČHMÚ) Co to udělá se spodními vodami při předpokládaném teplém jaru ..... nechci ani vidět. :/
Nakonec když něco vyhovuje většině, ne vždy je to ok
Já osobně mám rád zimu a nesnáším 5 měsíců v kuse listopad, kdy je vše šedé, špinavé a hodně často zamračené. Jak zde již bylo řečeno přírodě to dvakrát neprospívá. Koneckonců jsme zeměpisně jinde, než přímořská Anglie. Mimochodem ta má pro změnu celkově pomalejší nástup vyloženě jarních a následně i letních teplot, takže vegetace se úměrně tomu chová prostě jinak.
Vztah saharského písku v Amazónií a zimy u nás je zhruba tento. Když je ho hodně, tak "zabíjí" hurikány. Pokud jsem to pochopil dobře, tak vzdušná vrstva s tímto funguje jako pomyslná "teplejší" záklopka, něco na způsob CIN.
Když je méně hurikánů, existuje možnost teplejší zimy. Viz příspěvek předtím.
Odkaz taky zde:
http://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne ... zona-2013/nebo tady:
http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006110008a tu:
http://www.noaanews.noaa.gov/stories2006/s2719.htmMějte se hezky