od Troll » 06. 01. 2014 21:55
Opravdu, situace cca od 12.1. dále je zatím velmi nepřehledná a může to skončit téměř jakkoli. K tomu, jak by to mohlo dopadnout se zde již mnozí vyjádřili a já raději ještě 1-2 dny se svým komentářem počkám, to už by snad mělo být jasněji. Každopádně můj názor je takový, že v období kolem 15.1. popř. v následujících dnech, kdy je po 6 týdnech konečně šance na nějakou podstatnější změnu v průběhu tohoto zatím mimořádně nepovedeného jaropodzimu, se bude do jisté míry hrát o to, zda letošní zima bude jen podle kalendáře a z hlediska skutečného ziního počasí už jí budeme moci prakticky odepsat, nebo zda se přecijen nějakého delšího období s mrazy a sněhem máme šanci ještě dočkat.
Pokud by se po přechodném mírném ochlazení kolem pol. ledna v jeho poslední dekádě opět rozjel JZ expres, ať již v dosavadní podobě, nebo se srážkami, myslím, že by to s velkou pravděpodobností (samozřejmě s možností krátkodobých přerušení) trvalo min. další 3 týdny, tj. téměř do pol. února, a to už by bylo na příchod skutečné zimy dle mého názoru příliš pozdě, zvláště, pokud by se studený vzduch nenahromadil ani severně či východně od nás. Netvrdím, že by se nemohlo výrazně ochladit i později, to ano, ale už by to nemělo dlouhého trvání, spíše by se jednalo o takové studené výkyvy v jinak spíše už předjarním režimu. Popř. by byly 3 dny mrazy a sníh a při zeslabení přílivu studeného vzduchu a slunečním svitu by šly teploty rychle vysoko nad nulu. Bohužel v druhé pol. února a později, zvláště pokud není oblast střední Evropy prochlazena, již bohužel přílivy teplejšího vzduchu obvykle nejsou tolik tlumeny inverzemi, jako např.v prosinci či v lednu a pokud se oteplí ve výšce, teploty vyskočí zpravidla vysoko i u zemského povrchu. Stačí vzít v úvahu i třeba situaci z dneška, ačkoli k nám proudil teplejší vzduch, v noci se vyjasnilo a teplota klesla ihned pod bod mrazu (námraza se ve stínu držela ještě v poledne) a i přes den se teplota držela u nás jen kolem 5 st. Za obdobné situace ke konci února by mylím v noci nejspíš už nemrzlo, a přes den by bylo mezi 10 a 15 st. Naopak kdyby byla Evropa v této roční době prochlazená, tak by za dnešní situace teoreticky mohl být na většině území ČR dokonce i ledový den.
Takže na základě výše uvedeného si troufám tvrdit, že pokud se v následujících cca 14 dnech skutečně situace významnějším způsobem nepřekope, a opět převládne JZ proudění, pravé zimy se již letos pravděpodobně v nížinách, a ani ve středních polohách nedočkáme. Přesto, že se může i třeba i ke konci února ještě výrazně ochladit a teploty klesnout hluboko pod nulu, už to nejspíš nebude mít dlouhého trvání. Na druhou stranu příroda umí překvapit a i v březnu může být jako v teplotně normálním lednu, výjimečně dokonce chladněji a také mnoho dní se sněhovou pokrývkou. To se ale stane tak jednou za několik desítek let, takže pravděpodobnost, že by se něco takového stalo zrovna letos, je podle mě v nižších polohách spíše mizivá. Kromě toho vzpomeňme na loňský březen. Období cca od 10.3 do 6.4. bylo sice až extrémě studené, ale působilo to opravdu i v nížinách dojmem skutečné zimy? V mé lokalitě i přes výskyt několika dnů s až desetistupňovými mrazy tedy ne.