Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků98348
  • Celkem témat1120
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Zima 2013/2014

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Jaká bude zima 2013/2014 ?

Příspěvekod pepca » 14. 01. 2014 06:41

Koukám že se činíte. Souhlasím s wenzelem, je prostě jednoduché tvrdit že do konce zimy nebude jinak a aby se neřeklo, dotyčný k tomu dodá, že není vyloučen krátké výraznější ochlazení na pár dní....co je pár dní? Týden, pro někoho měsíc. Takovéhle předpovědi dokáže dělat každý a ještě komičtěji působí to, když to tady dává do úrovně profesionálů. Právě profesionál by si tyhle závěry nikdy neměl dovolit říkat a pokud ano, tak to něčím reálným podložit, pochybuji že máte v ruce nějakou vlastní studii nebo predikci (aritmetický, vážený průměr běhů GFS to není). Takže plkejte a obdivujte se navzájem dále. :cerveny:
Webkamera- Mnichovice, Šibeniční vrch:

Meteostanice Mnichovice - zájemcům poskytnu podrobná data:
pepca
Nováček
 
Příspěvky: 410
Registrace: 13. 11. 2008 18:05
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2013/2014 ?

Příspěvekod dididi » 14. 01. 2014 07:02

Protože je brzo ráno a jdu spát po noční řeknu to krátce.To,že někdo nám tady předpovídá že zima nebude do konce ledna nebo dokonce vůbec je odvážné tvrzení asi tak jako když by řekl že celý unor bude mrznout.Byl bych velmi zvědav kdyby tito znalci měli k dispozici současnou synoptickou situaci bez možnosti podívat se na modelované vývoje.A troufám si tvrdit že by nám neřekli nic a nebo něco zcela jiného než říkají když to skouknou.Mimochodem gfs má nyní na příští týden velmi hraniční situaci
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2986
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2013/2014 ?

Příspěvekod sergej » 14. 01. 2014 07:28

dididi, já neměl na mysli TN z Ruska, která by k nám doputovala, psal jsem --> "Z mého pohledu teď záleží na vývoji TN nad Ruskem, kdy se vyplní a kolik studeného vzduchu se jí podaří do této oblasti dopravit."
Vyplněná TN se tady sotva dostane :). Tak to jen na upřesnění. To co jsem psal ale dříve, že se v horizontu 10 dní, dostaneme na zadní stranu TN platí.
http://www.dailymotion.com/video/xbkmaj
sergej
Nováček

 
 
Příspěvky: 289
Registrace: 29. 05. 2008 18:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2013/2014 ?

Příspěvekod Tomfik » 14. 01. 2014 07:48

Kdo tady začal mluvit o přemlouvání modelů, modely si začínají zase hrát s koloběhem TN, a Z přesun těch níží vyměnily za V z pod alp.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3243
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2013/2014 ?

Příspěvekod pircuk » 14. 01. 2014 08:45

zatial v horizonte 7 dni sa o zime v nizinach bavit urcite nemozme,hoci sa nam vychodna Europa pekne prechladi, studeny vzduch sa k nam zatial nema fakt ako dostat. ale v pocasi je mozne vsetko a tak ako nam teraz modely kreslia TN od juhu na tento vikend a zatial ma v modeloch navrch,teda aspon pre nasu oblast to nevyzera dobre,tak sa za par dni moze stat,hoci velmi tomu neverim, aj to,ze vyhra TV na severe a bude chladnejsie.
Ja osobne este tuto zimu neodpisujem,lebo mame pred sebou este poslednu dekadu januara a cely februar a tam sa moze stat cokolvek.
www.meteocentrum.sk - stanica Lackovce(Humenne)
pircuk
Nováček
 
Příspěvky: 1290
Registrace: 24. 07. 2008 19:42
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2013/2014 ?

Příspěvekod kapr » 14. 01. 2014 09:16

Pircuk: :cool:

Aahaz: jo, já se docela často chovám jako to natěšené malé dítě a nestydím se za to ..

Ps: dneska v modelech nevidím vůbec nic jasného, jen věřím, že slušná zima dorazí ještě v lednu, je to špatně? A taky věřím tomu, že v březnu ji už nebudem srovnávat s 06/07 .. ale to je jedno :)
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2013/2014 ?

Příspěvekod Obusek » 14. 01. 2014 09:36

Vážení, já bych si být vámi znovu podrobně přečetl tento článek slovenských klimatologů, který byl uveřejněn 9.12.2013 a porovnal to, co je tam napsáno s uplynulou realitou.
http://meteoinfo.sk/clanok/51030-sezonn ... .-polovici

Myslím, že to zatím sedí na cca 90%. Pokud to bude sedět i nadále, je možné, že v únoru se máme ještě na co těšit (v podobě opravdu zimního počasí se všemy jeho projevy).
Obusek
Nováček

 
 
Příspěvky: 234
Registrace: 24. 09. 2008 14:58
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2013/2014 ?

Příspěvekod dawe » 14. 01. 2014 09:55

Nyní můžem závidět polákům,minimáně polovina Polska bude mít od zítřka celodenní mrazy se sněžením,např.Warszawa může mít za týden touhle dobou klidně i 50 cm sněhu.

//varel: dovětek smazán, kroť se
dawe
Nováček
 
Příspěvky: 1376
Registrace: 09. 07. 2008 11:29
Bydliště:

Hodnocení: -10

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2013/2014 ?

Příspěvekod dawe » 14. 01. 2014 10:23

tak trošku jsem to přehnal,ale podle Ecáku by tam za týden v te Warszawě těch 30 cm mohli mít :)
dawe
Nováček
 
Příspěvky: 1376
Registrace: 09. 07. 2008 11:29
Bydliště:

Hodnocení: -10

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2013/2014 ?

Příspěvekod dididi » 14. 01. 2014 10:49

Tak dawe nám nedávno sliboval kalamitu v čechách.Stále čekám kdy dorazí
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2986
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2013/2014 ?

Příspěvekod Jarcek » 14. 01. 2014 10:52

Já bych taky nepanikařil, že už nic nebude, většinou předpovídané ochlazení (pakliže vyšlo) se k nám prokousávalo až na několikátý pokus. Po tom 20. lednu se i jet stream má posouvat pod Evropu a brázda nízkého tlaku se pomalu natáhne k jihovýchodu. To ale neznamená, že se zase na čas nemůže oteplit. Je potřeba, aby se vlhký vzduch dostal na jih a východ a vystřídal sucho a teplo. To co nám hyperaktivní krtek předvedl letos na zahradě je něco jako scifi-thryller, ale najednou přestal. Buď zemřel vysílením z prodlouženého krtkování nebo bude zima. Po téměř 3 měsících sucha, kdy pod neopadvé stromy nepropršelo skoro nic už značně ubylo vody ve studni. Ale je fakt, že loni byla spodní voda na 100letých maximech. Tolik jsme ještě neměli. Sníh by byl už potřeba.
Jarcek
Nový člen
 
Příspěvky: 23
Registrace: 06. 01. 2012 13:30
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2013/2014 ?

Příspěvekod dididi » 14. 01. 2014 11:47

Vzkaz pro sergeje:jasně rozumím a všeobecně to nyní vypadá že modely se tímto směrem sice pomalu ale přeci posouvají.Zejména gfs mělkou TN od při jejím postupu od J k SV stále více prohlubují a tím zvyšují pravděpodobnost jejího vlivu na počasí tady.Studený vzduch posouvají stále víc k JZ ale zatím ne dost.Ale co není může být.Bude ovšem záležet taky na hřebeni TV na severu a dalších TN z atlantiku jakým směrem a jak důrazně poputují
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2986
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2013/2014 ?

Příspěvekod dididi » 14. 01. 2014 12:07

Ještě k dawovi.Když jsem zde psal že už dříve sliboval kalamitu pro čechy tím nechci říct,že v Polsku nemůže hodně nasněžit.Teplotní rozhraní mezi JZ a SV evropy se zvýraznuje a zároven zvolna posunuje k JZ a to samozřejmě může přinést poměrně výrazné srážky.Nyní se hraje o to kam až postoupí a kolik a v jaké formě a kam je přinese
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2986
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2013/2014 ?

Příspěvekod kombi » 14. 01. 2014 16:00

Aahaz
Tady je jedno video a článek v němčině,stále je to na hraně a ani profíci/a tou DWD rozhodně jsou/ si netroufnou s jistotou říci kam se to pohne a kdy! Já si dovolím s jistotou říct jediné a to že den se prodlužuje a zkracuje se noc! :D
Proto se mi líbí ty Vaše/a ne jen Tvoje/předpovědi-já bych do toho rozhodně nešel. Tipovat můžu v Tipsportu a ne tady! :ahoj:
http://www.wetteronline.de/wetterticker
Deutscher Wetterdienst
10-Tage-Vorhersage für Deutschland
von Freitag, 17.01.2014 bis Freitag, 24.01.2014
ausgegeben von der Vorhersage- und Beratungszentrale Offenbach
am Dienstag, 14.01.2014, 13:06 Uhr


Vielfach grau aber nur wenig Niederschlag. Im Nordosten etwas Schnee
möglich. Zu Beginn der neuen Woche sinkende Temperaturen mit
Dauerfrost im Nordosten.


Vorhersage für Deutschland bis Dienstag, 21.01.2014,
Am Freitag ist der Himmel vielfach wolkenverhangen. Sonnenschein gibt
es am ehesten an den Nordrändern der Mittelgebirge. Etwas Regen fällt
vor allem im Norden und im Süden des Landes. Ausgenommen ist der
direkte Alpenrand, wo es durch Föhn sonnige Auflockerungen geben
kann. Im äußersten Nordosten ist auch etwas Schneefall möglich. Die
Höchstwerte liegen in der Westhälfte zwischen 6 und 10 Grad. Im
Nordosten und Südosten werden nur 2 bis 5 Grad erwartet. Der Wind
schwach bis mäßig aus Süd bis Südost. An der See und im höheren
Bergland sind einzelne starke bis stürmische Böen aus Südost möglich,
auf den Alpengipfeln Sturmböen aus Süd.
In der Nacht auf Samstag wird Niederschlag bevorzugt im Süden und
Norden erwartet. Dabei fällt im Nordosten auch Schnee. Sonst ist es
trocken, aber teils neblig trüb. Die Tiefstwerte im Westen und
Nordwesten zwischen 5 und 1 Grad, sonst 2 bis -2 Grad.


Am Samstag kann im Norden noch etwas Niederschlag fallen, im
Nordosten als Schnee. Sonst ist es meist trocken. Häufig hält sich
aber hochnebelartige Bewölkung oder es ist neblig trüb. Sonne gibt es
bevorzugt in höheren Berglagen und in Teilen von NRW. Die Höchstwerte
liegen zwischen 2 und 10 Grad, mit den niedrigsten Werten im
Nordosten und Südosten des Landes sowie dort, wo sich Nebelfelder
länger halten. Der Wind weht schwach bis mäßig aus Südost. An der See
gibt es starke Böen.
In der Nacht auf Sonntag gibt es kaum Niederschlag. Oft ist der
Himmel bedeckt und es ist neblig trüb. Die Tiefstwerte liegen
zwischen 4 und -2 Grad, wobei es im Westen und Nordwesten am
mildesten bleibt.


Am Sonntag ist es häufig neblig trüb oder hochnebelartig bedeckt. Vor
allem im Westen kann ein wenig Niederschlag fallen. Sonne gibt es
bevorzugt im höheren Bergland. Die Höchstwerte bewegen sich in der
Westhälfte zwischen 4 und 8 Grad, in der Osthälfte werden 1 bis 5
Grad erwartet. Der Wind weht schwach bis mäßig, an der Küste auch
frisch mit starken bis stürmischen Böen aus Ost bis Südost.
In der Nacht auf Montag gibt es vor allem im Süden und Osten
Niederschläge, die im Bergland auch als Schnee fallen können. Die
Temperatur sinkt auf 2 bis -4 Grad, dabei bleibt es am mildesten im
Westen.


Am Montag und Dienstag bleibt es vielfach grau und neblig trüb.
Niederschlag fällt vor allem im Süden und Osten des Landes, wobei die
Schneefallgrenze zum Teil bis in tiefe Lagen sinken kann. Die
Höchstwerte liegen zwischen -2 und +6 Grad. Dauerfrostig bleibt es im
Nordosten und Osten sowie im höheren Bergland. In den Nächten werden
0 bis -7 Grad erwartet. In einigen Alpentälern auch darunter. Der
Wind weht im Küstenumfeld böig aus östlichen Richtungen.


Trendprognose für Deutschland, von Mittwoch, 22.01.2014 bis Freitag,
24.01.2014,
Auch im weiteren Verlauf gibt es nur wenig Sonne. Zeitweilige
Niederschläge können gebietsweise auch bis in tiefe Lagen teils als
Schnee fallen. Die Höchstwerte liegen im unteren einstelligen
Bereich, im Osten und Nordosten ist Dauerfrost möglich. Nachts gibt
es leichte bis mäßige Fröste. Im höheren Bergland und an der See weht
der Wind teils böig.
kombi
Nováček

 
 
Příspěvky: 915
Registrace: 26. 08. 2008 13:34
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2013/2014 ?

Příspěvekod Troll » 14. 01. 2014 18:26

Pepča, Wenzel:

Za prvé: myslím, že toto fórum slouží zejména k tomu, aby každý diskutující mohl vyjádřit svůj názor na předpokládaný vývoj počasí v dalším průběhu zimy. A jako všude, i zde vždycky budou lidé, kteří musí být za každou cenu optimisti, a kteří třeba i v modelech hledají jen to, co chtějí vidět, přesto, že to může mít k realitě hodně daleko. Pak tu budou věční pesimisti, či provokatéři (někdy těžko rozlišit), kteří budou neustéle meldovat, že bude teplo a extrémně teplo, i když je to třeba extrémně nepravděpodobné. Já osobně se považuji za realistu a pokud mi moje dosavadní zkušenosti z pozorování počasí a srovnávání jednotlivých typů výstupů dostupných modelů mezi sebou a zpětně z relitou ukazují, že je některá, i když často malovaná situace hlavními výstupy těchto modelů za dané konkrétní situace spíše nepravděpodbná, tak nebudu tvrdit, že tak, jak to ty modely kreslí, bude, i když bych si to třeba hrozně přál. A to byl rozhodně případ posledních cca 7-10 dní. A jak je vidět, blíže skutečnosti jsme byli my, kteří jsme krotili přehnaný optimismus z nastíněné změny.

Za druhé: Já tady systematicky netvrdím, že letos už určitě žádná zima nebude, možná, že mi to v jednom příspěvku trochu ujelo, ale to se tady stává občas každému. Přičemž zejména první jmenovaný by si to měl vzít k srdci obzvlášť, neboť z jeho některých příspěvků z posledního cca týdne se mi již opravdu hodně kmitá ruka nad tačítkem pro udělení negativního hodnocení. Přesto trvám na tom, co jsem psal před časem, pokud by se v poslední dekádě ledna prosadilo opět teplé J či JZ proudění, jako po většinu prosince a první pol. ledna (což nyní doufám, že snad nenastane), šance na stabilní zimní počasí by již v nížinách byly letos minimální, více v příspěvku, který jsem psal asi před týdnem. Jinak ochlazení a sněhová pokrývka, která by vydržela 3 dny a pak by se výrazněji oteplilo, nebo střídání period s průměrnými denními teplotami v nížinách kolem 0 st. a třeba kolem 5 st., za skutečnou zimu já osobně nepovažuji.

Za třetí: rozhodně větší hodnotu pro mě mají třeba méně optimsické předpovědi, které jsou podložené zkušenostmi, zvláště pokud se při zpětném pohledu docela dobře shodují s realitou (i když se s nimi třeba v daný okamžik neztotožňuji) , než plky, kterými tady někteří jedinci osočují druhé, přitom s žádným kloudným a podloženým vlastním názorem na vývoj počasí nepřijdou. .

Každopádně co se týče výhledu do konce ledna, není momentálně tak nepříznivý, aby bylo na místě letošní zimu definitivně odepisovat, na druhou stranu nepovažuji za opodstatněné těšit se v následujících řekněme 7 dnech na nějaký zázrak v podobě ledových dnů na celém území ČR a na desítky cm sněhu v nížinách. Nicméně i tak je myslím větší pravděpodobnost, že i po zbytek ledna zůstanou teploty v nižších polohách nadprůměrné, než že tomu bude naopak. Snad si tedy prozatím polepší alespoň hory a vyšší polohy.

A současně bych chtěl všechny diskutující vyzvat, aby, obzvláště pokud nepřijdou s vlastní odlišnou a podloženou verzí vývoje počasí, bezdůvodně nenapadali a předem neodsuzovali předpovědi ostatních, tím spíše, pokud jim vycházejí.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1578
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé