Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes1
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků98349
  • Celkem témat1120
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Zima 2013/2014

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod Mira » 09. 02. 2014 11:43

Ano, na západě a severozápadě Evropy je stejná či podobná vegetace jako u nás, ale taky je tato část kontinentu více ovlivněna oceány a tudiš i mírnějším klimatem a nehrozí výskyt ranních mrazů. Pokud se díky mírné zimě vegetace probudí třeba na začátku března ( a třeba u nás je na rozdíl od zimy 06/07, letos vše více narašeno. Sněženky rozkvetly hned po Silvestru a i některé slivoně ukázaly květ už v lednu - což se nestalo ani v oné teplé zimě), tak je téměř stoprocentně jisté, že se do konce května nějaký silný mráz objeví - zatím se tak stalo vždy ( i v zimě 06/07, a taky, že pak nebylo ničeho). Čím více do vnitrozemí, tím větší jistota. Naopak, blízko pobřeží se mráz často nevyskytne ani uprostřed zimy, či jen slabý, takže rostliny a hlavně květy, až na vyjímky, vše přežijí. A to nemluvím jen o ovocných plodinách užitkových pro lidi, ale i planých rostlinách a jejich plody, které pak poslouží jako potrava pro zvěř. Čím později se příroda probudí, tím větší je jistota, že se dočkáme i úrody. Netvrdím, že musí být mínus třicet, ale radost z takového průběhu zimy, mají většinou jen ti, kteří znají strom jen z obrázků a věří tomu, že i to ovoce jde vyrobit. Tak, a teď do mě.
Mira
Nováček
 
Příspěvky: 261
Registrace: 30. 04. 2008 14:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod HeyYou » 09. 02. 2014 12:37

mira: cize suhlasis s tym, ze rizikom pre vegetaciu je zima, resp. mrazy. vegetacia sa v nizinach v priebehu marca prebudza bezne a to nezavisle na tom, ci bola zima tuha alebo mierna. korelacia medzi miernymi zimami a vyskytom jarnych mrazov mi nejak nie je znama, povedal by som, ze jarne mrazy sa vyskytuju nezavisle od priebehu zimy. este treba povedat, ze ani mierna zima automaticky neznamena prebudzanie vegetacie, nedeje sa to ani teraz (snezienky, rozne vrby a pod. neratam, tie sa prebudzaju skoro a aj potom dobre odolavaju mrazom), preto nesuhlasim, ze opakovanie zim ako je tato bude mat nejaky negativny dopad na prirodu.
HeyYou
Nováček
 
Příspěvky: 239
Registrace: 15. 10. 2013 08:11
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod kebull » 09. 02. 2014 12:38

Tak příroda se popere s lecčím, palmy nebo kaktusy tu asi růst nezačnou a vymírat zvířata asi taky ne :) ale dost reálná je opět neúroda některých lokálních potravin, jejichž cena tak může opět meziročně stoupnout o desítky procent, jako např. loni v případě brambor, které byly dražší snad o +40% nebo kolik to bylo. A tady už samozřejmě můžeme mluvit o přímém dopadu neobvyklého průběhu počasí na náš život, i když samozřejmě jsme na tom ještě dost dobře, pokud si můžem vybírat, co si koupíme. Ale ovlinit nás to určitě může.
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod Vratislav » 09. 02. 2014 14:45

Bohužel, to co se teď venku děje je opravdu neadekvátní a pro přírodu to není úplně dobře, nicméně včerejší počasí, jež tak o 6 týdnů předběhlo kalendář, jsem si náramně užil. 10°C, sluníčko, prostě paráda. Na slunci bylo skuteně teplo (přecijen těch současných 25°nad obzorem v poledne je už úplně jiná káva než 16° kolem slunovratu) :). Vůbec bych se nezlobil, kdyby se zima už nevrátila (vím, bláhové přání). Příští sobota se jeví zatím ještě tepleji než tato, 15°C co dává ECák je skutečně krásných (byť možná trochu přehnaných). Snad předpověď dopadne. Poté se uvidí, některé modely naznačují profuk od severu a blokační výši, doufám, že jim to nevyjde...
Vratislav
Nováček

 
 
Příspěvky: 555
Registrace: 14. 03. 2013 19:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod wenzel » 09. 02. 2014 15:28

Mira: V zásadě s tebou souhlasím. Je opravdu dobře, když se zima protáhne. Je pak opravdu zpravidla větší úroda - pozdní kvetení, více vody na jaře. I na tak malém území jako je ČR jsou jak vidno značné rozdíly. Věřím, že Vám tak brzo vše kvete, včetně slivoní, ale pro nás na západě je to zpráva jak z jiného světa. Ještě včera jsem chodil po zcela zamrzlé půdě a to nejen ve stínu a ráno byla ještě nesouvislá vrstva sněhu. Ale teď už máme bláto. Až teď se tu u nás objevují první sněženky. My tu tedy máme poněkud jinou zimu, i když celkově teplejší než je obvyklé. Stále ještě podvědomě věřím, že letošní zima se protáhne, vlastně přijde až ve svém závěru.
Vratislav: Věřím, že už se konečně ta blokace vytvoří, v této zimě vlastně poprvé ( tento typ západně od nás ).
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 688
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod Araritha » 09. 02. 2014 15:33

Probublávání emocí na moje příspěvky jsem rozhodně čekal...Nekteří jedinci, by si mě měli uvědomit, že průběh zimy nezmění tím, že budou fanaticky fandit proudění mrazivému vzduchu z Ruska , tyto postoje je třeba ponechat s nadhledem, do oblasti tělovýchovy a sportu.
Ten je v dnešní době rád, že uchladí oblasti za Moskvou a bude ještě huř.
Je komické číst, ta dětská upozornění, že bych si mě uvědomit jak málo vody bude má studna mít...
Ano je to vše bláhové a zbytečné psát..Pokud tedy má slova budou mít vliv na vyšku hladiny spodních vod, pak tu budu neustále slovně pršet, aby byly všechny zdroje naplněny až po okraj.
A budu opravdu rovnou pršet a nenechám je na bílo válet se po zemi bez užitku.
Co je mi po snobech, co se klátí na chemickém sněhu darmo po sjezdovkách, po lidech co si myslí, že v pořádku je jen to, co vyhovuje jim samotným.
Mám raději déšť a bláto a vidim zarůstat sjezdovky bukovým lesem, do kterého si chodí lidé pro potěšení ze života a ne jen lomozit a brát si bez ptaní.Pokud uz nikdy nebude sněhobílá zima, rozhodně žalem neumřu, nepotřebuju ji jako divadelní kulisu pro vymyšlený svátek konzumu, budu to brát tak, že srážky padají rovnou v kapalném skupenství, aniž by ho musely zbytečně měnit.
Těm, co se rádi klouzali, se jejich úděl nezmění, prostě se půjdou tak nějak "klouzat" se svým návykem.
Příroda nalezne novou rovnováhu, nebude už muset půl roku šílet stresem, aby se připravila, na zbytečnou mrazivou proluku, útlum a všeobecný úpadek života.
Smiřte se s tím, život není to co si přejeme, ale to, co skutečně máme. :ahoj:
Araritha
Nový člen
 
Příspěvky: 33
Registrace: 09. 12. 2013 10:31
Bydliště:

Hodnocení: -3

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod kapr » 09. 02. 2014 16:07

tleskám.. fajn příspěvek i když jak už jsi psal v dnešní většině nemá šanci uspět, ale hlavní je jak to berem my sami... taky nepotřebuju k životu názor druhých, sdělovacích prostředků.. člověk by měl mít vlastní názor, ať jsme každý originál, pak budou mít třeba teprve "sledovací firmy" problém nás usledovat, udělat si na nás názor, někam nás zařadit, jo jo pak se jim to nemá šanci nás prokouknout.. ale patří tohle k zimě nebo ne? Zima je asi opravdu jen subjektivní pocit, vlastně to opravdu nemůže být nic přesně časově a prostorově vymezeného.. takže svým způsobem se tato diskuze může jmenovat jakkoliv.. no radši končím :D ps: tohle je osobní pohled kapra :), v meteorologii a i jinde je potřeba určitě se dál vzdělávat :jojo: nemám nic proti, aby se to jmenovalo jaro :-D a opravdu se může stát, že s poslední únorovou dekádou se dostanem do studeného proudění i s četným sněhem.. :ahoj:
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod Ovar2 » 09. 02. 2014 16:31

Tak, nejdříve bych chtěl veřejně poděkovat Administrátorovi stránek (ne fóra), že mou žádost o zprovoznění mého prvního účtu již 4 týden hrdě ignoruje, opravdu borec. I kdyby byl můj účet natolik znepřístupněn, aspoň nějaká odpověď by mi stačila (klidně i sprostá, aspoň bych věděl, že tohle fórum někdo spravuje a odvšivuje). Varlovi děkuji aspoň za morální podporu :thx: .

Tak a teď k Vám,

troufnu si říct, že na samém východě republiky jsou nářky ohledně vegetace na místě, stačí jen sledovat počasí a grafy. O teplotách, které panují po čas celé zimy v oblasti Ostravska si zbytek republiky může nechat jen zdát. Vegetace je zvyklá na jiné kafe a nepomohla ani vlna arktických mrazů v minulých týdnech- a mmch, to co v lednu kvetlo nebo nakvétalo ,je stejně už dávno zmrzlé..
Zbytek republiky by se neměl nechat unášet mírnou zimou a místo žvatlání o tom, jak je na tom fauna a flóra špatně, by se měli jít projít do lesa aby věděli o čem mluví. Dokud se květní nebo listové pupeny nerozevřou, tak je ani březnové mrazy nepoškodí. A vůbec, o škodách na rostlinách se tu napsalo již dost a to ne jen v minulých dnech ale i na konci prosince a v lednu.

To kebull:
Dovol tebe a nejen tebe trochu poučit o nynější době. Kaktusy v ČR běžně rostou a na některých lokalitách dokonce už volně a divoce. Sami se sem samozřejmě nezatoulaly, vysazují je nadšení pěstitelé. Já sám mam na zahradě několik trsů kaktusů, kterých si celý rok absolutně nevšímám a kvetou, plodí, píchají.
A i palmy v ČR rostou, což není výsada změn klimatu ale odolnosti některých druhů. Bohužel většinu Českých zim nepřežijí bez ochrany (i byť minimální), ale například letošní zimu v některých lokalitách palmy ještě nechránili a jsou bez poškození. Vše je jen o teplotách a počasí. Já naměřil letošní zimu nejnižší minimum -7,7°C, což je neobvykle vysoké číslo- vtip je v tom, že tady na západě je skutečně celou zimu mezi 0 a 5°C a jen vyjímečně šla teplota výše, díky tomu se vegetace rozhodně neprobudila a rostliny si i při této teplotě výborně odpočaly.

Tady je jedna z mích někdy nekrytých palem letošní zimu:


Já nechci aby to někteří ode mě braly, jako nějaké vtírání nebo reklamu, ale tohle je perfektní příležitost, seznámit lidi s exotikou, aspoň jen aby o ní věděli.

A plně souhlasím s Ararithou, což je můj osobní názor, který vás nemusí zajímat a máte právo s ním nesouhlasit. A je opravdu do nebe volající, když někdo řekne svůj názor a ostatní ho začnou kamenovat jen proto, že oni mají jiný názor. I pro mě jsou sjezdovky něco neskutečně hnusnýho, uměle výdělečnýho a neuvěřitelně likvidační pro přírodu. Například věděli jste, kolik 1 výkonné dělo spotřebuje L vody za hodinu? Což o to, voda o kus dál steče a vyplaví nějakou vesnici, ale tu elektriku co ty děla sežerou- elektriku musí někdo vyrobit- ten někdo musí něco zničit nebo zakontaminovat, aby si lidi z měst, mohli utratit pár set/tisíc denně a sject si několikrát kopec, hnus velebnosti.
Toť můj názor 8-) .

A nemyslete si, že zimu nemám rád, i já umím ocenit kdy sněží a mrzne..a klidně i hodně, ale jen když mam všechny rostliny pečlivě zabalené, pak je mi fuk co se venku děje :D .
Ovar2
Nový člen
 
Příspěvky: 8
Registrace: 09. 02. 2014 15:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod kapr » 09. 02. 2014 16:39

Ovar: na umělém sněhu sem tam lyžuju, teď jsem byl od října už jednou.. mno, mám z toho smíšené pocity, rozhodně to neberu jako nějaké odreagování, k tomu mně slouží jiné prostředky :-). Kuš, na co odreagování.. to vlastně není potřeba :) .Spíš jako poznání něčeho nového, takže nepotřebuju celosezonní skipas, nepotřebuju tam jezdit pravidelně. Snažím se nové nezažité věci brát jako výzvu :cerveny:
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod LOI » 09. 02. 2014 17:02

Araritha: Ikdyž mám z větší části opačný názor na věci o kterých píšeš, tak musím dle mého uznat, že je to kvalitní příspěvek :thx:.
Obávám se, že až nastane ta rovnováha o které píšeš, čili všechny zimy teplé beze sněhu, tak si lidé těch tvých bukových lesů neužijí, protože budou jednak ničené letními požáry podobně jako v Austrálii a jednak nastane obrovské stěhování národů z míst kde se nebude dát díky vedrům vydržet a budou mít lidé jiné starosti než odpočívat v bukových lesích.
Jasně, že by měla fungovat rovnováha mezi kácením a šetřením přírody, tak jako všude a ve všem, ale to jak popisuješ lyžování je vtipné, ale tak nějak trochu "divoké".
Žiješ v konzumní společnosti, kde lidé chtějí a musejí utrácet vydělané peníze za tovary, nebo za služby a lyžování, stejně jako vše ostatní, je tohoto systému neodmyslitelnou součástí.
Posíláš lidi co mají rádi zimu do Ruska, fajn, ale na druhé straně bych i já tobě doporučil přesídlit se někam do australské buše, kde Tě zima ani vlekaři trápit nebudou :jojo:
Díky náklonu zemské osy méme v našich z.š. čtyři roční období a v té zimní části většinou mrzne a padá sníh, ikdyž západní a střední evropa letos zážívá mizernou zimu,
z hlediska globálního pohledu na průběh zimy na severní polokouly nemůže být DLE MÉHO NÁZORU o nějakém ústupu mrazivého vzduchu ani řeč.A to je mnohem lepší pro bukové lesy, než nějaký prokácený průsek.
HOWK :ahoj:
LOI
Nováček
 
Příspěvky: 203
Registrace: 04. 01. 2011 12:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod dididi » 09. 02. 2014 18:24

Velmi stručně k posledním příspěvkům. Pokud jde ovliv mírné zimy na vegetaci tak pravda je někde mezi názorem zda škodí či ne. Silné mrazy škodí vždy relativně vysoké teploty začínají vadit až v tuto dobu kdy slunce je již dlouho na obloze a taky má sílu. Není to jen teplota kterou rostliny potřebují ale taky vegetační období a světlo kterého je minimálně v první polovině zimy málo. Když někdo pěstuje např. merunky v mrazivé kotlině např. u Roudnice kde na jaře jsou dení teploty jedny z nejvyšších ale ranní naopak pak mu to zmrzne v květu ob jeden rok. Pokud jde o negativní vliv sjezdovek to se časem vyřeší samo. Sjezdovek přibývá lyžařů je +- pořád stejně. Tím se příjmy rozdělí ceny jsou už našponovaný takže tudy to nepůjde jinak budou všichni lyžovat v cizině. Výsledkem bude krach těch ekonomicky slabších kteří v bláhové představě vydělává soused chtěly taky něco urvat. A jsme zase u jádra věci a to jsou prachy pro které když dostane zaplaceno vám klidně samozřejmě nadneseně řekne nějaký csc.že země je placka okolo které obíhá ten žlutý balon.A tak je to se vším. Třeba ekologie.Ano když si někdo z mocných postaví barák v CHKO tak pokutu jak prase a zbourat,ale když se má zastavit stavba obchvatu města kde se dusí lidi protože tam žijou vzácný komáři tak je to na hlavu atd.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2986
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod Ovar2 » 09. 02. 2014 18:43

To Kapr,

ona je sjezdovka a sjezdovka. Když se jede do Domažlic a je pěkně, tak jsou vidět okolní kopce. Ono by to asi chtělo vidět, aby mnozí pochopily. Co kopec, to několik pásů sjezdovek. Není to ani hezký, ani užitečný, já v tom nevidím jediné plus, jenom to, že si pár zdejších balíků sjede kopec na bobech, fakt vzrůšo :jojo: .

Je to asi jen o tom pohledu na věc, a lyžaře neodsuzuji, odsuzuji ty, kteří dovolí toto razantní drancování přírody kvůli výdělku. Jenže to je zase jiná debata :) ..

Já se zase zaměřím na vaše dřívější tipy na tuto zimu, to bude ouroda :D . :ahoj:
Ovar2
Nový člen
 
Příspěvky: 8
Registrace: 09. 02. 2014 15:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod Ovar2 » 09. 02. 2014 18:53

Ještě zajímavost,

aktuálně se žene z Německa přímo na nás silné přeháňkové pásmo. Český radar má asi dovolenou, ale Německý ukazuje i zajímavou bleskovou aktivitu :bourka: . Teplota klesla na 3°C, to jsem zvědav co z toho bude :destnik: .
Ovar2
Nový člen
 
Příspěvky: 8
Registrace: 09. 02. 2014 15:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod edwinak » 09. 02. 2014 19:26

Ovar2- To pásmo přeháněk se nám, bohužel, vyhne. Už je to vidět.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod Ovar2 » 09. 02. 2014 20:44

Nám se nevyhla, hlásím plno zajímavých meteorologických jevů. Počáteční déšť se změnil ve sněhové krupky a zakončila to několika minutová absolutní chumelenice s obrovskými vločkami. Aktuálně 1,7°C, a bílo... kdo by to byl ještě před hodinou řekl :jojo: .
Ovar2
Nový člen
 
Příspěvky: 8
Registrace: 09. 02. 2014 15:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé