Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes1
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků98349
  • Celkem témat1120
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Zima 2013/2014

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod wenzel » 09. 02. 2014 22:56

K nám přeháňkové pásmo dorazilo v podobě slaboučké dešťové přeháňky při teplotě +2 st. C. Poněkud se zlepšuje situace se sněhem v Beskydech. Ráno bude Lysá hora hlásit min. 10 cm nového sněhu, možná více.
A k té dnešní plodné diskusi bych řekl, že jedna zima klima nedělá. To že máme letos teplou variantu neznamená, že několik dalších nebude naopak mrazivých a sněhových. Rozhodně nevěřím tomu, že takové zimy jako tato budou v budoucnu pravidlem. Musíme si uvědomit, že žijeme v postmoderní tržní společnosti, která se neřídí zákony zdravého rozumu, ale pravidly trhu. Ten kdo se mu chce vzepřít, je pak za podivína, protože nejde s davem. Svým postojem stejně nic nezmůže, společnost nezmění, přírodě nijak zásadně nepomůže. Naopak jí může spíš uškodit, když se bude chovat jako militantní ekolog snažící se získávat zdroje energie z obnovitelných zdrojů. Jen slepý nevidí, že toto chování rádo by " zelených " je motivováno pouze honbou za ziskem.
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 688
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod Rade » 09. 02. 2014 23:19

Tak opět je tu nespočet "odvolání" na přírodu %) . Rostlinám je jedno, jestli je +5 nebo -5°C, protože tak či tak rostlina spí. Počáteční vegetační teplota (nečítaje sněženky, bledule a čemeřice) je nad 10-12°C. Tato teplota však samozřejmě může být i na slunci, třebaže je ve stínu mnohem chladněji. Ovšem toto se tuto zimu týká jen a pouze malého území ČR, náchylného na fény a i když bylo letošní zimu na těchto místech dní s teplotou nad 10°C řekněme 10-15, probudilo to pouze maximálně rostliny, jež nepocházejí z naší přírody (sakury, ojediněle možná zlatice a další dřeviny, jež běžně kvetou v únoru či březnu jako asijské kaliny a jasmín nahokvětý). Co může být pro přírodu (a tím pádem i pro nás) horší, nemívá nic společného s tuhostí zimy, ale s tím, kdy příjde poslední mráz a jaká je teplota těsně před tím. Zpravidla naopak po tuhé zimě přijde v půlce února rapidní oteplení, koncem března začíná vše rašit a v průběhu dubna nebo ještě května mohou citlivé letorosty, poupata a zárodky plodů, zmrznout. Těch letošních 5 stupňů při zatažené obloze na většině území a po většinu zimy, rozhodně přírodě neubližuje.
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 780
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod kebull » 10. 02. 2014 11:03

Ovar2
Díky za info, rád se přiučím, pač ve znalostech zdejší vegetace mám evidentně mezery... a je to pro mě určitě zajímavá a nová informace. nic lepšího mě jako obraz změny klimatu nenapadlo, příště bude lepší si nejdříve něco o tématu zjistit a pak až psát :) nicméně, vlastně taky potvrzuješ výjimečnost letošní zimy v tom, že se palmy někde ani nemusely chránit. zřejmě ale výjimka na několik let dopředu...
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod dididi » 10. 02. 2014 13:04

Jak tu napsal Rade průběh letošní zimy v souvislosti z přírodou mě nechává absolutně v klidu. O tom kdy se příroda probudí rozhoduje březen a duben a obavy že mi na zahradě něco poškodí jarní mrazy mám každý rok bez ohledu na to jak bylo v zimě.Samozřejmě neni jedno jestli vykvete 20.3. nebo 20.4. to riziko se pak samozřejmě zvětší či zmenší. Co mě ale opravdu děsí je invaze slimáků kterých už loni bylo šílený množství a tato zima jim asi moc neublížila
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2986
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod Davidek » 10. 02. 2014 17:56

Tak nám tady chlapi, zmizela nenápadně diskuse pro kterou téma bylo založeno. Sice nejsem admin, ale musím se alespoň názorem pokusit tento zbytný trend zvrátit.
Příčina je v tom, že diskusi k tématu, tedy naše amatérské meteonázory na vývoj počasí po zbytek zimy - není fakt zásadní, že už jí nezbývá většina, to se nezlobte :-), jsou nyní až třetím tématem a člověk, aby je v tom množství vláken a balastu - zcela mimo téma, hledal lupou. Ostatně proto ti zkušenější meteoamatéři zmizeli :-( ono je to pravda z části tím, že dosti mizej vždycky v teplých obdobích, ale tentokrát to nemusí být jen tím...

2 témata jsou zde otevřena, přitom naprosto mimo mísu:

A. Můžeme mít různý názor na přínosy (nepřínosy) lyžařů přírodě, ale to sem fakt nepatří, to si proberte jinde... sorry.

B. Pokud někdo vydrží od začátku prosince s tím tvrzením, že příroda trpí, tak sice chápu, že zhmotnil frustraci z toho, že neběhá za barákem na běžkách a nemrzne mu nos, ale to je víceméně mimo mísu, krom toho, jak se zde píše opakovaně a pořád, není to pravda.

Proto se pokusím rozjet diskusi o zbytku zimy (počasí) - uniká v těhle vláknech to, že nás lízne v úterý a středu silné sněžení východem, nebylo to vůbec jistý... navíc uniká celkem to, že začátek března by mohl být hodně chladný, jak víme, o srážky bývá celkem postaráno...

pokud jde o nejbližší výhled, tak nyní teplotní nadprůměr, u nás na JM zmírněný inverzemi, my tady fakt moc teplo zase jako nemáme, a gradace o víkendu na nějakých 12°
Davidek
Nováček
 
Příspěvky: 729
Registrace: 03. 05. 2008 14:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod michalktm » 10. 02. 2014 18:52

Souhlasím s Davídkem.Dřív jsem si sem chodil pro informace,jaké bude počasí a věděl jsem celkem s předstihem,jak se bude situace vyvíjet.Dneska se tu nedozvím nic o pravděpodobném vývoji počasí snad jen ,že mi nezmrznou kaktusy.Jinak podle mne zima s sněžení ještě přijde,protože ho potřebuji.Jsem totiž jeden z těch devastérů přírody,který provozuje vlek. :snehulak:
michalktm
Nový člen
 
Příspěvky: 11
Registrace: 14. 12. 2011 19:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod Jarcek » 10. 02. 2014 19:28

Sněhu se určitě dočkáme, vypadá to (opět jako v lednu), že po 20. únoru přijde změna a to pekelné proudění nad Atlantikem dojde změny. Předtím ale Britské ostrovy zažijí zřejmě několikasetletou vodu a dílo zkázy bude dokonáno. Ty úhrny jsou tam obrovské, a tak ještě musí přijít poslední ťavka a pak se cirkulace změní. Jen aby u nás nesněžilo celé jaro - březen by úplně stačil. I ten kolikrát byl velmi studený a oblačný, takže ani moc netálo... Určitě příští zimu takový atlantický expres nehrozí. Myslím, že letos to má na svědomí ten velký nárůst sluneční aktivity po dlouhém období klidu... Někdy teplá zima přijít musí, bylo to tak vždy... A ve středověkém optimu (kolem 1520 - teď přesně nevím) koncem ledna lidé sekali trávu a pěstovaly se u nás melouny, sníh byl jen zřídka... To období trvalo asi 30 let... Takže letošek žádný extrém není...
Jarcek
Nový člen
 
Příspěvky: 23
Registrace: 06. 01. 2012 13:30
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod libi » 10. 02. 2014 19:33

Davidek

Naprostý souhlas. Debata se je úplně mimo téma.
Bohužel, je to čím dál horší. Asi je to i tím, že většina již na průběh zimy rezignovala a ani výhled nevidím optimisticky.
libi
Nováček
 
Příspěvky: 1147
Registrace: 03. 05. 2008 15:54
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod kapr » 10. 02. 2014 19:45

libi: nebo dostala rozum :-), nedá se.. užívej si ten pesimismus

ale tak jo, i nějaký ten pohle dál... Británie se bude v následujících dnech dost čvachtat. No, u nás asi do víkendu takové opravdu vlhké, hlavně u nás na východě počasí s frontama, po víkendu je možných víc variant.. já tipuju zimu :) ani ty Britské ostrovy nebudou plavat věčně ..
Naposledy upravil kapr dne 10. 02. 2014 19:56, celkově upraveno 3
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod Davidek » 10. 02. 2014 19:46

jj, mám rád meteo historii, v kronikách jsou zaznamenány zimy v 16 stol., kdy kvetly na 3 krále fialky a je zaznamenána zima, kdy nemrzlo a nesněžilo ani na horách, a to vůbec.

Na druhou stranu jsou zaznamenány zimy, v tzv. malé době ledové, kdy zamrzala běžně Temže, tam kde hlásíte stoletou vodu teď... Viz rekordy Klementina z konce 18 stol. - tam se mrknětě na zimu 1785! takže střídání arktických a středomořských zim tu bylo je a bude, chápu, že nyní jsou zimy již spíše ty teplejší, ale příští rok třebas zase bude psát o malé době ledové...
Davidek
Nováček
 
Příspěvky: 729
Registrace: 03. 05. 2008 14:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod Vratislav » 10. 02. 2014 20:04

Souhlasím s předchozími příspěvky. Celý problém je v tom, že mnoho zdejších uživatelů není schopno brát počasí s nadhledem a chovají se jako malé děti, které k Vánocům nedostaly dárek, o který si napsaly Jěžíškovi a po kterém toužily. To, že je v polovině února stále aktivní toto téma, které už je de facto pasé, protože zima se nám chýlí ke konci, myslím mluví za vše. Naopak témata vztahující se k příslušným měsícům jsou mrtvá.

To, že nejbližších deset dní nám přinese patrně velmi zajímavé počasí s velkými zvraty (rozhodně se máme na co těšit a bude na co koukat), nikoho moc nezajímá...
Vratislav
Nováček

 
 
Příspěvky: 555
Registrace: 14. 03. 2013 19:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod dididi » 10. 02. 2014 20:24

Tak zima je skoro minulost takže nic objevného už se o ní nedovíme než jaká byla. To ale na rozdíl od tipů jaká bude bude o dost přesnější i já čekal spíše chladnější a to jsem se nenechal nijak ovlivnit různými články o staleté či víceleté zimě. Pokud jde o ten zbytek vypadá to,že zejména hory čeká letošní sněhové maximum i když při té letošní bídě to není žádné překvápko. Sníh a ne málo může spadnout i do nížin koncem měsíce ale po pravdě je to trochu pozdě. Vím že je to tu o zimě ale neodpustim si to čekám chladné jaro a hnusné léto a doufám že nebudu mít pravdu
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2986
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod Kuba5 » 10. 02. 2014 21:23

Těžko říct, jaké počasí bude někdy od poloviny února, ale já doufám, že příjde teplo a bude konec nevydařené zimy.
Zima se prostě nepovedla a nechci, aby to teď doháněla, to už je pro mě pozdě a sníh si už ani nepřeju, nikdy bych nevěřil, že tohle řeknu, ale je to tak. Asi jsem znechucenej z dosavadního průběhu.
Dny se konečně prodlužují a já z toho mám jako RC pilot docela radost, konečně je světlo aspoň do pěti hodin, už chybí jen slabý vítr a větší teplo.
Jinak s větrem je to fakt bidný, u nás na severu fouká fakt skoro pořád a dost mě to leze na nervy, doufám, že se to brzy zlepší.
Kuba5
Nováček
 
Příspěvky: 329
Registrace: 18. 11. 2010 18:23
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod wenzel » 10. 02. 2014 23:05

Také nemám rád, když se kvůli počasí brečí. Nic se tím nevyřeší a počasí si stejně udělá co chce. Tato teplá perioda asi vyvrcholí velmi teplou sobotou, po které se bude ochlazovat, možná i výrazně. Dost by tomu mohlo pomoci i očekávané oteplení v Severní Americe, pak je větší šance na průnik studeného vzduchu nad Evropu. To že někteří by už chtěli od konce února jaro a teplo je sice hezké, ale zrovna letos je velmi pravděpodobné, že budou mít smůlu. Tak nějak se nemůžu ubránit pocitu, že březen by mohl být nejchladnějším měsícem této zimy. Nebylo by to poprvé, byť se to často nestává. Vzhledem k průběhu letošní zimy by to nemusel být problém. Také čekám chladné a vlhké jaro jako celek, pro přírodu našich zeměpisných šířek tak příznivé, ale jak bude v létě bych si tipnout opravdu netroufnul.
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 688
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2013/2014

Příspěvekod edwinak » 11. 02. 2014 13:13

Tak to ještě včera vypadalo, že kolem 20.2 se situace trošku změní a přijde zima-alespoň na návštěvu. EC v půlnoci dával poměrně velké chladno, dnes už ubírá, naopak GFS od včerejška trošku přidává na chladno. I tak ale jsme pořád v plusových hodnotách přes den. Uvidíme, co se z toho vyvrbí, GFS s chladnem kolem 20.2 už dlouho koketoval, ale poslední dny už tolik ne. Tak počítám, že výsledek bude mírné ochlazení - cca +2 až +4 přes den a -2 v noci, v podstatě nic nového pod sluncem. Tak to tady máme již od listopadu :)
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé