Ahojky,
Ano, tady v okolí Havířova okolo 5 cm mokré břečky, být pod nulou, je toho aspoň deset cm, ne-li více. Prostě nejvíce sněhu, za tento jarozim, stran vodní hodnoty určitě. Takový sníh, jako je dneska, mně připomíná spíše ona březnová či dubnová jarní ochlazení ... v dalších dnech bude konckonců zase teplo.
Co se týče ochlazení po 20.2 je pod otazníkem. není vyloučeno, modely dávají průnik studeného vzduchu nad Skandinávií je tedy možné, že aspoň na čas najde cestu i ku nám.
Nelze ho jednoznačně vyloučit. Vidím to na 60 ku 40 v prospěch chladné varianty. Letos tuto zimu aspoň jeden týden v každém měsíci měl chladnou periodu, únor na tu svou zatím čeká. Pokud by vyšel onen cca 4-5-titýdenní cyklus, jakého jsme svědkem, vyjde to opravdu přibližně po 20.2. Koneckonců ECÁK kreslí luxusní zimní variantu ....
Uvidíme
Globální oteplení ... hm. Ano, je tepleji a toto nelze popřít. Nicméně je otázné, zda se postupně zastaví, jak se zdá z údajů minimálně posledního desetiletí, nebo opět nabere dech po přechodném ochlazení způsobeným slabým solárním cyklem 25 - tedy cca za 15 let. (i příští cyklus má být slabý, nyní je cyklus 24 ve svém maximu. Sice menším, než v předchozích cyklech, ale maximum to je a na slunku je nyní docela živo.)
V každém případě šílenství s biopalivy, solárními panely a větrníky je zcela mimojakoukoliv ekologickou a už vůbec klimatickou realitu. A to se nezmíňuji o ekonomice, kde tato opatření jsou devastující. Člověk je na klima moc krátký pán. Ovlivňuje je, ale jen okrajově, hlavním motorem je ono slunce.
Co se týče této zpackané zimy budu se zdráhat ji označit za důsledek GW. Je to hloupost. Teplota pevnin je celkem nízká a jen schodou nepříznivých okolností je tato část Evropy takřka neustále pod vlivem teplé a suché advekce.