Jelikož forum "jaká bude Zima 2014/15" opanovalo opět individuum z různými nicky, nyní opět Král šumavy či co, napíšu to sem.
Je velice zajímavé jak špatně vycházejí předpovědi na kalendářní období (zimní je obbzvlášť populární), nicméně presto se mnoho meteorologů neúnavně snaží a tráví tím hodniny a dni. Za trpělivost zasluhují můj maximální obdiv.
Velice pěkná sezóní předvoděď je tato:
http://londonwx.wordpress.com/winter-1415/Možná dokonce nebude úplně lichá, nicméně jednoznačně se předpovídaná změna počasí odložila až na samý konec prosince. Jak tu ale mnozí tvrdí, GFS ve svých náhledech nad 100hodin zimní charakter typicky odkládá a mírní.
Nyní ovšem máme větší pravděpodobnost přechodného zimního charakteru počasí po štědrém dnu. Dokonce se můžeme dočkat v oblastech středních a vyšších poloh z nějakým méně vydatným sněžením v sobotu/neděli. Poté se ovšem zase přechodně oteplí.
GSF ale celkově předpovídá relativně stabilně postavené tlakové útvary na příštích několik dní. TV (ca. 1035Hpa se středem nad Biskajským zálivem, TN nad Islandem posouvající se východní drahou nad střední Skandinávii, až o víkend postupně nad severováchod Finska. V tom období se předpokládá teplota ve střední evropě (v 850Hpa) kolem -5°, což by nějaké mírné ochlazení přineslo. Další TN nad Islandem ovšem přinese oteplení, JZ, Z a teploty v 850Hpa kolem 0° i nad. TV se zdá bude posouvat přes španělsko a jižní Francii a bude mít slábnoucí střed někde u Sardinie.
Co je nejzajímavější změna, je to co GFS ukazuje někdy na Štědrý den. TV zůstanou nad JZ Evropou, ovšem další TV je patrná západně od Irska, která předpokládám na čas zablokuje postup dalších TN z atlantiku západo-východní drahou do většiny západní a střední evropy. TN postupně přejde z oblasti střední Skandinávie na východ a kolem 26.12 má mít střed někde v oblasti Moskvy. Další silnější (1040Hpa) TV zůstane nad Grónskem a mezi Grónskem a Skandinávií bude proudit velmi studený a vlhký arktický vzduch směrem do Evropy a ochladí i Britské Ostrovy.
GFS v nejvzdálenějším výstupu nad 350h, ovšem předpovídá obnovu TN nad Islandem a opětovné navrácení do teplého západního atlantického proudění.
Takže pokud by se dalo důvěřovat posledním cca. 3 výstupům GFS za sebou, čeká nás (možná i v nížinách) nějaký sníh od 26-31.12, na horách šance na vytvoření alespoň průměrně dobrých lyžařských podmínek.
Prosinec ale jako celek bude v nadprůměru, asi ne extrémním, ale v tak top 10 nejteplejších za historii měření.
Jsem na to zvědav
