Únor nám pomalu končí a již v neděli nám začne březen. Pro některé už jarní měsíc, pro jiné zase poslední šance na skutečně zimní počasí, kterého jsme si i letos na některých místech ČR v nižších polohách letos prakticky neužili. Jak to tedy s počasím v letošním březnu vidíte?
Pokud vyjdu z výstupů většiny modelů, tak se začínají shodovat na tom, že první březnové dny sice budou teplé a převážně s dešťovými srážkami (snad jen vyjma vysokých horských poloh), ale následně, nejpozději kolem 4.3. by mělo spolu se změnou proudění na SZ přijít významnější ochlazení na (konečně) slabě podprůměrné teploty, což by v této roční době znamenalo zimu a sníh cca od 400 m. n. m. Sněhové srážky by za této situace byly možné přechodně i v nížinách, ale zde by se pokrývka zřejmě dlouho neudržela. Ve hře je ale i varianta postupné změny proudění na S - SV a s tím spojeného dalšího ochlazování, což by mohlo znamenat, že se možná v letošním roce ještě nějaké sněhové epizody a třeba i ledového dne ke konci první březnové dekády (u nás by byl prvním v roce 2015) dočkáme i v nížinách a tedy někde možná i hlavního či vedlejšího vrcholu zimy, ale to je ještě daleko. Přesto nějaké výrazné oteplení na teploty kolem 15 st. je v první polovině března spíše nepravděpodobné.
Pokud bych měl přidat svůj osobní tip, tak bych odhadoval, že březen bude teplotně velmi podobný předcházejícím měsícům (což by ale znamenalo, že ve srovnání s dlouhodobým průměrem bude spíše chladnější a tudíž po dlouhé době teplotně podprůměrný měsíc) ale hlavně mnohem vlhčí než únor v mé oblasti a na horách bohatý na sněhové srážky. Převládat by mohlo po dlouhé době SZ - S a SV proudění a uplatňovat by se mohl i vliv frontálních rozhraní, která by se na styku teplých a studených vzduchových hmot mohla během tohoto měsíce ve střední Evropě vyskytovat častěji než obvykle.
Jak to dopadne, uvidíme na konci měsíce.