od Adi » 21. 07. 2015 09:40
Ahojky,
Konečně se dá na modely dívat.
Vypadají lépe. GFS se vrátil k variantě tlakové níže nad Slovenskem a Ukrajinou, popřípadě Polskem, hned zkraje příštího týdne. To by zejména pro náš region znamenalo hojné srážky a příjemné ochlazení.
Zároveň nepřekvapivě navlnil víkendovou frontu, takže mně vůbec nepřekvapí, kdyby tropické počasí v souvislé vlně vydrželo zde ode dneška do neděle. Čtvrteční fronta půjde odpoledne, takže během dne tropik určitě bude a v pátek je to tu zas.
I ecák maluje na začátku příštího týdne nižší teploty.
Jenže: Ecák maluje nebezpečně vypadající výběžek tlakové výše, což neznamená nic jiného, než pokračování sucha. Navíc dlouhodobě podměřuje teploty ve výšce. GFS je v tom přesnější, ačkoliv on má naopak tendenci "přestřelovat"
Na straně druhé ansámbly konečně přidávají na srážkách, takže vidím jako velmi pravděpodobnou variantu srážek zejména v neděli a v pondělí. Sobotní, pokud nějaké budou, ty přijsou spíše do Čech, zde nejspíše ani nekápne.
Uvidíme - zatím všechny předpovědi stran deště jednoduše nevyšly, takže se držím při zemi. Na straně druhé na ansámblech je na konci měsíce vidět dlouhodoběji pokles teplot pod normál, sice krátký a nepříliš výrazný, ovšem to by teoreticky mohlo stačit na nějaké významnější srážky. Ten hrb nadprůměrných teplot předtím je výrazný, navíc se zdá, že Atlantik začíná trochu víc nabírat dech.
Přeji pěkný den všem.
Ps. K sunci a jeho cyklům. Takhle - ono od konce první světové války je TSI slunce dost vysoko. Na přelomu tisícíletí vyšly články o tom, že je nejvýše za 8000 let, tím myslím celkové vyzařování sluneční energie.
To, že přišlo nato poměŕně dlouhé solární minimum a nyní nadchází po slabém maximu minimum další ( slabé cykly chodí v párech a je zde korelace s 200 letým cyklem sluneční aktivity, kde před 200 léty bylo Daltonovo Minimum, předtím ještě minumum Mauderovo ) Jenže celková TSI je vyšší, takže nelze čekat ochlazení na hodnoty před 200 léty, navíc je prokazatelně tepleji. Osobně bych to viděl maximálně na stagnaci teplot, na hodnoty, které byly běžné v 70-tých létech a postupný výskyt chladnějších zim. Ovšem toto v horizontu 5-10 let, s tím, že ďolík chladnější periody by byl někdy mezi 2020-2050, takže nejspíše okolo 2040.
Zkrátka a dobře nyní slunko po nevýrazném maximu klesá a v sestupu bude pokračovat cca 5-7 let, kde další 2-4 roky setrvá, následně se bude pomalu a nevýrazně zvedat. Jelikož nynější cyklus měl relativní číslo slunečních skvrn něco málo nad 80, další, který bývá slabší, jej může mít ve svém maximu jen okolo 50. Připomínám, že normální cyklus má číslo skvrn okolo 150-170 ve svém maximu. Ovšem stále platí i zde, že celkový zářívý výkon slunce bude nejspíše výše, než u podobných minim v minulosti.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky