Západní Čechy : dík za zajímavé odkazy. Sice němčinou nevládnu tak brilatně abych všemu rozuměl, aspoň jsem si potrénoval ve čtení
V podstatě říkají stejně neurčitou sumarizaci , nějakých 5:4 citovaných zdrojů favorizují chladnější zimu, zbytek naopak teplejší. Některé zdroje považují El Niňo za signal teplejší zimy, některé naopak za signal chladnější...
Byl tady pěkně nastíněný vývoj v listopadu. Nevim z čeho se vycházelo, ale část z toho vyjít může.
Zkusím si dát časem víc práce a dodat nějaký zajímavý informace během listopadu.
Zatim to vidím stejně jak jsem už popsal.
S tím, že zajímavý bude listopad :
Říjen dopadne v lehkém teplotním podprůměru ( lehce falešně, díky inverzi nynějších dní)
Listopad začně nepochybně v naprůměru, teploty se ze současných (u nás) 5°C v noci a 9°C přes den nebudou chtít nikam moc hýbnout a na horách nad 1000m nad inverzí bude hezký teplo. Teplota v 850hpa bude pořád nad 5°C.
Změna v nedohlednu, TV se kolem nás bude pořád točit a rozestavění TÚ dost obdobný.
Ke změně patrně dojde ke konci druhé dekády listopadu.
Předpověď NAO jde do plusu, I když aktuálně jsme opět v mínusu. Ta změna ale může mít různý podoby : od přechodného ochlazení a výskytu sněžení na nějaké TN putující k nám ze středomoří , přes dočasné otevření atlantiku, vítr, déšť , teploty kolem 10°C , po přesunutí TV nad skandinávii a průniku chladného kontinentálního vzduchu k nám.
Co se týká sněhové pokrývky na severní polokouli a předpovědi co vidím ( násl. 384hod max) je vidět že sněhová pokrývka se nejvíc zvětšuje ve východní polovině sibiře, aljaška, SZ kanady - víc než Labrador a východ Kanady a SV USA, Kolem Evropy méně a západní část Ruska taky zatím méně. Do Skandinávie a daleko na sever nad Norsko pořád směřuje teplé proudění.
Atlantik si ale stále drží výraznou zápornou odchylku , z dnešního záznamu NOAA se mi zdá že se I lehce prohlubuje. Teplejší vody jsou jen kolem Británie, Severní moře a Botnický záliv.
Zkrátka, stále nejasné a stále nerozhodně pro chladnou : teplou variantu zimy 2015/2016