od krab » 07. 11. 2015 21:45
Kamile, dík za komentář, rád si o tom přečtu někde víc. Je to teda off topic sem, ale zajímavé, zkusím najít nějaký další zdroj.
Možná do jiného tématu : je tu tuším "blíží se doba ledová" bych k tomu zkusil něco okomentovat víc.
Co se týká zimního tématu:
Říkám : nepanikařme! Nemyslím si že kdokoli z nás i z profesionálních metorologů umí na základě situace prvního týdne v listopadu předpovědět zimní období. Navíc si musíme uvědomit, že předpovědní model pro střední evropu je dost obtížný, variací je moc a jakákoliv maličkost může ovlivnit následné počasí opačným směrem. Jsme prostě rozhraní přímořského a kontinentálního počasí a změna z jednoho vlivu na druhý může nastat celkem náhle.
Já si myslim, že se v listopadu dočkáme nějakého zajímavého zvratu v počasí a to už pravděpodobně následující víkend. Neřešme každý aktuální výstup GSF, ale spíš fakt že se jednotlivé výstupy výrazně liší. Model si neumí poradit s tím kde se budou nacházet TN , jestli TV rozplizlá nad středomořím zeslábne, ustoupí atlantiku nebo ne, v atlantiku taky pořád mění polohu tlakových polí. Je to trochu boj mezi tím jestli vyhraje nějaký nevýrazný JZ který nám sem žádný studený vzduch nepustí a nebo se to celé rychle překope a budeme překvapení prvními sněhovými nadílkami.
A to řešíme jenom týden dopředu. Co se stane v prosinci, lednu, únoru , březnu už nevíme vůbec.
Zima podle mě bude proměnlivá, a dočkáme se zajímavých zimních situací.
Dejme tomu že listopad bude naprůměrně teplý. Tam je fakt velká pravděpodobnost, téměř jistota že to tak bude a to o min. 2°C, ale i to nic neznamená. Najdeme mnoho příkladů kdy po nadprůměrně teplém listopadu přišel výrazně podprůměrný prosinec. Příklad rok 1996, i leden 97 byl chladný, pak následoval ale teplý únor...
Těch příkladů najdeme určitě víc.
Navíc se v solárním cyklu 24 pomalu dostáváme do klidovější faze, i TSI je na nižší úrovni než v letech 2000-2005 a tyhle ukazatele s určitým zpožděním spolehlivě ovlivňují teplotu na Zemi. Pochybuju že modely např. GSF a CFS toto berou v potaz a mají nějak zaprogramované. Celková teplota na zeměkouli už nějakých par let nestoupá a to že od podzimu 2013 máme výrazně teplé zimy, resp. téměř celé roky máme teplé je určitá "místní" situace, ne důsledek globálního oteplování, myslím tím : to že se otepluje všude = teplo máme i zde. Ve skutečnosti letos najdeme mnoho oblastí světa které naopak měli podprůměrné a chladné počasí.
Co mě hodně vrtá hlavou je to sucho a vůbec zda vývoj počasí především tento rok je start nějakého nového trendu, nebo jen aktuální anomálie. Počítám spíš to druhý