Nedávno tu v diskusi proběhlo, že (nejen) v Německu již rozkvétají některé dřeviny. Pravdou však je, že na tom není nic podivného, neboť jsou to dřeviny z oblastí s mnohem tvrdšími zimami, které v podnebí západní Evropy zkrátka běžně v zimě rozkvétají. Podobná je i situace v ČR, především v Čechách. Kvete okolo 10 různých druhů dřevin, ovšem ani jedna z nich není v ČR domácí. Zde je několik dnešních fotek z Domažlicka, 460 m n.m., se stručným popisem.
Typickým příkladem v zimě kvetoucí dřeviny je jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum), pocházející z Tibetu, který kvete od listopadu do března.
Z Kanady pocházející šeferdie stříbrná (Shepherdia argentea)
Nebo zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica), pocházející z východní Sibiře. Ten u nás kvete prakticky každou zimu. Stačí mu i kratší výraznější oteplení uprostřed studené zimy. Letos ovšem už raší i listy, což se každou zimu nestává.
Kalina bodnantská je křížencem, jejíž rodiče pocházejí ze severních oblastí Číny. Kvete běžně uprostřed zimy a také už nakvétá.
Kalina modroplodá (Viburnum tinus) je naopak rostlinou subtropickou, středomořskou a začíná nakvétat na podzim jak u nás, tak ve své domovině. Pokud jsou nadnulové teploty, ve kvetení a plození pokračuje.
Některé dřeviny mají narašená poupata, nejvíce asi japonská meruňka (Prunus mume), která však v Asii patří mezi skupinu dřevin známých jako sakury, čili opět to není dech vyrážející skutečnost, jako kdyby nakvétaly třeba evropské třešně.
Nekterina (Prunus persica var. nucipersica) už poupata také nalévá, stejně jako květní pupeny "švestkomeruňky" na fotce vpravo (Prunus armeniaca x Prunus salicifolia)
Taktéž začínají rašit veškeré meruzalky a dřeviny s ní spojené, tedy rybízy, angrešty a josty. Na fotu meruzalka alpská (Ribes alpinum)
Dále je na některých dřevinách zvláštní, že k dnešnímu datu jsou buď ještě zcela zelené, nebo jen zčásti opadané, například tento dřín japonský (Cornus kousa), jež z celkových asi 8 rostlin jsou 4 zcela opadané, 2 poloopadané a 2 prakticky zcela zelené:
Zelená je i mandloň (Prunus dulcis), kustovnice (Lycium chinense) nebo Leycesteria formosa
Na zahradě kvete remontantní maliník a dokonce i plodí měsíční jahodník
Z bylin se dá najít spoustu kvetoucích druhů, pampeliška, měsíček, kokoška, libavka, kokarda, rozrazil nebo třeba vratič a několik dalších.
Zkrátka, na prosinec neobvyklá botanická podívaná, nicméně na to, že prožíváme zřejmě nejteplejší prosinec v historii, po nejteplejším listopadu, tak to není žádná tragédie. Domácí dřeviny až na pár výjimek tvrdě spí, nehledě na vysoké teploty. Jedním z nejranějších kvetoucích keřů u nás je slivoň trnka a tu jsem zatím v zimě nikdy kvést či nakvétat neviděl a letošek není výjimkou. Záleží také, jak se bude počasí vyvíjet v dalších týdnech a měsících, ovšem i kdyby zůstaly denní maxima kolem 8 °C, tak místní dřeviny to neprobudí.