On ten zmiňovaný rozpad polárního vortexu a posun na jih dopadl opět na SV USA a Kanady, nyní v mnoha místech provincie Quebec například mají velmi zimní podmínky s množstvím sněhu.....
Evropa je, jak velice dobře popsal "Adi" v situacil, kdy především střední Evropa zůstává v teplém JZ, J proudění.
A souhlasím s tou souvislostí s Biskajskou TN. To je velmi dobře vidět v předpovědi pro následující týden, plus proudění jetstreamu, kdy v celém období zůstáváme v jeho teplém sektoru.
Srážek v Čechách bude do konce víkendu velmi málo. Vysočina Morava dostane misty vydatné srážky, ale obávám se a po shlédnutí aktuálního radaru jen velmi místně.
V podstatě čím dál na JV od nás, tím větší šance bude v příštím týdnu na víc naprůměrné teplé počasí, v zásadě ale bude teplo na celém našem území.
Otazníkem bude poslední dubnová dekáda, určité indikace by blokovaly atlantik TV a nabízí možnost vpádu daleko studenějšího vzduchu, ale je to daleko a dopadnout to nemusí.
V zásadě se duben rýsuje jako suchý a hodně teplý měsíc. Je velká šance že to tak I dopadne.
K tomu článku slovenského infometu : rozhodně zajímavý pohled, něco určitě bude na tom, že oceánské teploty nyní vykazují obecně převážně všude nad 30° šířky chladnější podprůměrně teplé vody a jen mezi 30° SŠ a JŠ se vyskytuje maximum velmi teplých vod včetně stagnujícího a pomalu slábnoucího pacifického EL Niňa.
aktuální dnešní obrázek SST :