Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
Téma uzamknuto

Re: Předpověd počasí na srpen

23. 08. 2016 05:44

Ještě něco k té poslední dekádě srpna - přesně, dříve většinou docházelo k dost prudkému ochlazení, výjimkou bylo horké léto 1992, pak rok 1997 a předtím rok 1987, kdy ale od konce července do poloviny srpna bylo cca 3 týdny velmi chladno, když už bylo v max. 20°C, byl to zázrak. Mně se nejvíce vybavuje prudké ochlazení koncem srpna v roce 1995, kdy i ČHMÚ vydával předpovědi - proměnlivá, velká oblačnost, občas déšť nebo přeháňky, na horách většinou sněhové.
Maximální teploty 10-14°C nebo 9-13°C. Pamatuji si tehdy, že při tomto přeháňkovém aprílovém počasí u nás v 450 metrech se teplota dostala za slunečního svitu na 12°C, v přeháňkách šla nekompromisně na 6-7°C. Na přelomu srpna a září to přešlo do trvalých dešťů s teplotami ve dne, v noci kolem 9-10°C. Měl jsem tehdy výstřižek se Zemědělských novin, kde se uvádělo, že v noci z 31.8. na 1.9. amatérští pozorovatelé zaznamenali sněžení ve vyšších polohách - cca nad 700 m, v Jihlavských vrších. Ale bylo to mimo meteorologické stanice, takže to není podložené.

Re: Předpověd počasí na srpen

23. 08. 2016 07:36

říká se tomu Jilské ochlazení - 31.8. – 3.9. - Pozdní léto je v prvních zářijových dnech charakteristické ochlazením, které vrcholí mezi 1. a 2.9., tedy na svátek sv. Jiljí, k němuž se také většina pranostik vztahuje.
– SV. JILJÍ PODZIM ZAČÍNÁ. 1.9.

do této doby naopak běžně zjevně vrcholilo tzv. Bartolomějské léto, až do cca sv. Augustýna.

No, jinak - podle nynějších výstupů bychom se nemohli divit, kdyby to opravdové teplo bylo omezeno na sobotu až pondělí, uvidíme. Supertropy celkem vymizely.

Re: Předpověd počasí na srpen

23. 08. 2016 11:37

Tak nyní to opravdu vypadá že v příštím týdnu v úterý se ochladí,ale nebude to nic dramatického a od 1 září když ne tropické tak letní teploty budou určitě :ahoj:

Re: Předpověd počasí na srpen

23. 08. 2016 12:35

Re: Předpověd počasí na srpen

23. 08. 2016 12:54

Ahoj,

27°C ? Dle webových kamer jsou v západních Čechách maxima nad 24°C...

Re: Předpověd počasí na srpen

23. 08. 2016 13:22

Taky je mi to divný, u nás ted 25st.

Re: Předpověd počasí na srpen

23. 08. 2016 13:54

Re: Předpověd počasí na srpen

23. 08. 2016 14:56

Tomfik-já si budu komentovat co chci :jojo: Ani ty určitě nevěříš že to může být na tu čepici :) Jen napíšu,že někeří tady ani těm tropům nevěřili ještě nedávno že dorazí,takže asi tak :jojo:

Re: Předpověd počasí na srpen

23. 08. 2016 15:44

Každopádně dnes ČHMÚ navýšil teploty na víkend a pondělí, a pokud to vyjde - což je teď už dost pravděpodobné, tak maxima 35-36°C v nejteplejších lokalitách nejsou na konec srpna zrovna nějak málo, v ohrožení asi budou i rekordy v Klementinu. Od úterý těžko říct, je to daleko. Nejspíše bych si tipl, že 1.dekáda září bude ještě typicky letní, s tím, že třeba kolem 10-15.9 může přijít razantní zlom do topné sezóny. Takovýto vývoj by nebyl poprvé ( např. v letech 2002, 2008, 2012, 2013 a v podstatě i loni, i když tam to bylo až koncem 2. dekády září ).

Re: Předpověd počasí na srpen

23. 08. 2016 16:45

Tak to prohřívání střední Evropy se opravdu zdá, že bude ještě rychlejší než jsem myslel, už dnes zde na SZ max. často mezi 27 - 28 st. Také uplynulá noc zde byla byla o dost teplejší než předpovídal CHMI, min. 14 st. Zítra to vidím na první možný ojedinělý tropik. Čtvrtek už zde v nížině bude tropický víceméně plošně.

No jsem zvědavý na jaké hodnoty se o víkendu nakonec dostaneme, možná se ten supertrop nakonec objeví i zde, což jsem dosud spíše nečekal. V Německu očekávají dokonce místy překonání rekordů z loňského konce srpna. V Klementinu je pravděpodobné, že padne rekord přinejmenším 27. 8., popř. možná už i 26. 8., v dalších dnech jsou ty rekordní hodnoty vyšší, zvláště pak 29.8. takže přinejmenším v tento den to ten původní rekord z roku 1992 téměř jistě ustojí. Zde má evidentně na max. teplotu (měřenou za nestandardních podmínek) velký vliv intenzita slunečního záření, takže koncem srpna už bývá Klementinum jednou z nejchladnějších pražských stanic, zatímco v červnu naopak nejteplejší.

Re: Předpověd počasí na srpen

23. 08. 2016 19:20

Za mě super zakončení léta. A doufám, že vyjde předpověď Němcům, kteří již od úterý předpovídají maximální teploty pod hranicí letního dne a o prvním víkendu v září snad i do 20°C. Každopádně to bude u nás nejlepší pasáž letošního léta, co se týká slunečního svitu i maximálních teplot...

Re: Předpověd počasí na srpen

23. 08. 2016 20:53

Re: Předpověd počasí na srpen

24. 08. 2016 06:41

Ano v úterý se ochladí,ale nic dramatického ale hned na 1 září tam opět vidím šanci na tropické teploty :jojo:

Re: Předpověd počasí na srpen

24. 08. 2016 09:17

Tak na konci srpna se zřejmě dočkáme nejtepleších dnů letošního léta. Nejdřív tropy zasáhnou čechy na východ to dojde ne dřív než v sobotu a v úterý to utne fronta. Ale je docela možné že to ochlazení potrvá max 2-3 dny s tím že ke konci dalšího týdne se oteplí a teploty mohou v maximech atakovat opět třicítku,ale takové vedra jako tento víkend už neočekávám. Bohužel následujících 14 dní bude srážkově podprůměrné ale naštěstí zde na východě bylo léto až doteď srážkově nadprůměrné.

Re: Předpověd počasí na srpen

24. 08. 2016 11:05

Je to tak dnes ani zítra, žádné tropy na východě čekat nemůžeme, je otázka zda dnes vůbec v čechách trop padne.
Co se týká dalšího vývoje, tropická celorepublikově bude spíše jen sobota a neděle. V pondělí již půjde do z čech chladnější vzduch.

A další vývoj, ochlazení zřejmě půjde ve dvou vlnách, první schlazení pak přechodné oteplení a opět další front. Co se týče srážek na frontě, která ukončí tropik v pondělí to může, ač modely zatím nic neukzují pořádně zablýskat.

Taktual: 20,7C :jojo:
Téma uzamknuto