od Troll » 17. 10. 2016 17:28
Tak jelikož už v hrubých rysech máme představu, jak by se mohlo počasí vyvíjet ve zbytku října a je tudíž pravděpodobné, že nějaká významně studená epizoda už zřejmě nepřijde, spíše to vypadá na teplejší konec měsíce, a protože vhodný čas na první odhady zimy dle mého názoru nastává až když víme, jak se vyvíjel říjen, dovolím si napsat svůj prvotní tip na nadcházející zimu:
Směrem k chladné zimě podle mých zkušeností ukazují tyto skutečnosti: velmi zelený říjen, až nyní začíná listí pomalu žloutnout, do pol. měsíce téměř zeleno, mimořádně silný semenný rok pro buky - naposledy bylo tolik bukvic v roce 1995, další vlna intenzivního růstu hub nyní v druhé pol. října, hodně jeřabin, extrémně se krmí ptáci, a v neposlední řadě i statistika - po 3 velmi teplých zimách je pravděpodobnější nějaká normálnější.
Spíše pro teplou zimu hovoří - velmi málo studeného vzduchu a mořského ledu v Arktidě, myši se zatím nestahují do domů, vysoká teplota mořské vody v okolí Evropy, spíše nepříznivý teplotní průběh října - sice asi průměrný ale teplota víceméně stagnuje, žádný výrazný klesající trend.
Šance na další vývoj - v posledních týdnech pozorována určitá změna v cirkulaci - převaha SV, V a JV proudění, v dalším období již nyní tendence k tvorbě vytrvalých TV nad V Evropou a její postupné prochlazování, naopak nad Z, stř. a J Evropou velká četnost a perzistence TN. I když v dalším období se nad naše území bude postupně zřejmě dostávat teplý vzduch od J, JV, hlavně ve vyšších hladinách, nemyslím si, že by tato situace měla být tím převažujícím ve zbytku podzimu a v zimě. Spíše bych to v naší oblasti viděl na časté střídání různých vzduchových hmot, s tím, že bychom se konečně mohli častěji dočkat i nějakého SZ monzunu pro hory.
Jako celek čekám zimu teplotně v mezích normálu, tedy může být klidně opět s kladnou odchylkou, ale rozhodně výrazně menší než třeba loni a srážkově normál - nadnormál . Na druhou stranu to nemusí znamenat nějak vydařenou zimu - nevylučoval bych třeba variantu několikatýdenních holomrazů beze srážek, které následně vystřídají vydatné převážně tekuté srážky v teplém JZ proudění a na frontálních vlnách. Skoro bych to viděl na průběh počasí ode zdi ke zdi - jak velmi teplé epizody typu leden 2007, tak i mrazivá období ala únor 2012, ale zřejmě s kratším trváním.
Osobně pak tipuji poměrně brzký příchod zimního počasí - první epizoda už v listopadu, který bude určitě o hodně chladnější než loni. Prosinec čekám teplotně i srážkově normální, první pol. měsíce spíše inverze a sucho, v druhé pol. dost sněhových srážek, alespoň tedy od stř. poloh., leden spíše sušší a teplotně normální, únor zpočátku chladněji a hodně srážek, převážně sněhových - takový vrchol zimy, v druhé pol. měsíce oteplování a sněžení převážně jen na horách, v březnu pak ještě jeden delší výrazný vpád zimy i do nížin-klidně charakteru vedlejšího zimního vrcholu. Tolik můj tip.