od Troll » 25. 10. 2016 20:18
No jak se tu před časem objevovali komentáře zpochybňující vliv globální klimatické změny a příčinu stávajícího převládajícího po většinu roku teplého až velmi teplého počasí pouze synoptické situaci, tak s tím bych tedy souhlasit nemohl. Jedna věc je, jakou mírou se na této změně podílí člověk a co lze připsat na vrub přírody, nicméně zejména vyšší zeměpisné šířky severní polokoule se v posledních desetiletích bezesporu v průměru dost rychle oteplují. V oblasti Arktidy už nejde jen o to, že převládají teplotně nadnormální měsíce, ale o to, že už se střídají jen ty teplotně silně, mimořádně a rekordně nadnormální. Nějak si nevybavuj, kdy naposledy byl na větší ploše Arktidy nějaký teplotně normální měsíc, či jiné delší období.
I když vliv synoptiky na celkový průběh počasí je samozřejmě větší, než je vliv oteplení podmíněného globální klimatickou změnou, už delší dobu pozoruji, že určité synoptické situace přinášejí často i o několik stupňů vyšší teploty než dříve, což bývá patrné více v zimě, protože změna o jediný stupeň znamená posun hranice sněžení cca o 200 m. Samozřejmě, že za vhodné situace v zimě může nastat i teplotně silně podnormální měsíc, protože i relativně teplá Arktida nebo Sibiř dokáže teploty ve střední Evropě srazit hluboko pod průměr, ale bohužel za zcela normální a běžné situace (převládající Z - SZ, občas S proudění) jen málokdy se přiblížíme k normální zimě a většinou je výsledkem zima teplejší. V létě je tento vliv možná ještě výraznější, neboť není takový kontrast mezi teplotou v Arktidě a v tropech, jako v zimě, takže silně podnormální léto si už ani představit v dnešní době neumím, a jen lehce podnormální by byla podle mě značná rarita. Přesto si ale nemyslím, že by situace v současné době měla dojít tak daleko, aby v lednu při typickém S proudění (průniku vlhkého vzduchu z vysokých zeměpisných šířek, nikoli přetočený JZ) sněžilo jen na horách - i když se to vlastně stávalo a stát může - myšleno v teplém sektoru, ale za studenou frontou v chladném vzduchu od S je sněžení ve všech polohách uprostřed zimy téměř jisté - alespoň zde na S. Jen už nejsou za této situace úplně pravidlem ledové dny, jako tomu bylo dříve.
Někteří zde píší o teplotně podnormálním říjnu. Zde na SZ tedy bude zřejmě teplotně úplně v normálu, a pokud bude nějaká slabá odchylka, netroufám si rozhodně tvrdit, že by musela být nutně záporná. Ale když si uvědomím, jaké situace po většinu měsíce převládaly a že teplý vzduch se sem (v nižších vrstvách atmosféry) vlastně vůbec nedostal a přesto budeme mít teplotně průměrný měsíc, v mé oblasti bez přízemního mrazíku, natož pak mrazu ve 2 m, tak to svědčí o lecčems.
Rozhodně tím nechci obhajovat názor aahaze nebo jiných, kteří čekají další velmi teplou zimu, já osobně jí nečekám, ale podobně nečekám, že by kterýkoli z následujících několika měsíců byl nějak významněji pod normálem z hlediska teplot. Listopad má stále šanci začít relativně chladnějším počasím, ale měsíc jako celek podle mě studený nebude, i když nějaká zimní epizoda, možná i více, je podle mě docela pravděpodobná. Ale i kdyby byl listopad a následující měsíce "jen" normální, myslím, že by to většina z nás vnímala velmi pozitivně.
Obnovení JZ, J proudění na dlouhou dobu zatím nevypadá jako pravděpodobné, ale šance na více meridionální charakter proudění tam podle mě je, mimo jiné i díky zatím velmi opatrně se formujícímu polárnímu vortexu ale i skutečnostem, které jsem už naznačoval dříve a jež zde uvádějí i jiní .