od JABO » 09. 12. 2016 21:53
Přidám citaci článku ze Snow.cz (vše už bylo na tomto fóru řečeno, ale je to pěkně lidově popsané):
Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…
Lyžařské oblasti | 05.12.2016 | Radek Holub
Počasí 2016/17: zima je blízko, ale…
Zima připravila lyžařům velmi příjemný vstup do měsíce prosince, když nadělila dostatek mrazu, něco sněhu a k tomu slunečné počasí. Idylku trochu kazí jen předpovědní modely.
Po brzkém začátku lyžařské sezóny budou příznivci sněhu a zimy vystaveni první zkoušce trpělivosti hned po Mikuláši – roztočí se totiž starý známý „atlantský“ kolovrátek. Z Arktidy vyteče mrazivý vzduch přes východní Kanadu do Atlantiku, kde podnítí vznik hlubokých tlakových níží, přičemž „odtlačí“ tlakovou výši do Středomoří a jihovýchodní Evropy – výsledkem bude teplé jihozápadní proudění, které přinese v lepším případě teplotní inverzi, v horším „průplach“ i na hory. Teplo přitom není jedinou nepříjemností této povětrnostní konstelace, tou další je její potenciální trvanlivost. Dokud se nepřeruší přívod chladného vzduchu do západního Atlantiku, neudrží se nad oceánem žádná tlaková výše, protože vždy dostane „herdu do zad“ od nově vznikající cyklóny, živené ledovou Arktidou. A bez blokační tlakové výše nad Atlantikem je cesta studeného vzduchu do Evropy mnohem těžší. Ten přitom není daleko – slušně prochlazené jsou zatím jak Skandinávie, tak Rusko.
Polární vortex nabírá sílu
Tento vývoj je velmi pravděpodobný zhruba do půli prosince – potvrzuje jej jak předpověď indexu arktické oscilace (AO), tak výškové teploty. Čím je index AO vyšší, tím stabilnější je polární vortex, který zjednodušeně „zamyká“ chlad kolem v Arktidě a v mírném pásu uvádí do pohybu kolotoč svižného západního proudění. Zatímco v říjnu a listopadu byl vortex mimořádně slabý a Arktida mimořádně teplá, v první půli prosince se má vše rychle vrátit do „normálu“, což ovšem není nic dobrého pro zimu v Evropě.
Předpověď indexu AO z 5. 12. 2016 - po výrazně kladných hodnotách v příštích dnech jsou varianty tak rozdílné, že je možné všechno...
Bouřlivý Atlantik
Naději skýtají teprve vzdálenější varianty vývoje, jejichž rozptyl je však takový, že připouštějí nejrozmanitější počasí od vrcholného podzimu až po opatrný nástup zimy. Neustane-li tvorba cyklón v Atlantiku, může se v nejlepším případě ustavit severozápadní proudění, které by alespoň horám přineslo dávku sněhu. Podle současných výhledů se však jeví pravděpodobnější západní proudění s rychlým střídáním teplejších a chladnějších dní. Nejpesimističtější variantou je, že se celý systém „zasekne“ v teplém módu – to pokud se tlakovým nížím nepodaří z Atlantiku postoupit dále do Evropy, neboť je bude blokovat tlaková výše nad Ruskem.
Porovnání variant vývoje teploty v hladině 850 hPa (cca 1 500 m n. m.) z 5. 12. - žádný zimní vpád zatím není vidět, i když průměr předpovídaných teplot postupně lehce klesá
Skandinávská naděje
Fandit je potřeba tlakové výši nad Skandinávií, kterou některé předpovědní varianty zkoušejí postavit „z ničeho“ okolo poloviny prosince – pokud by zesílila, může zablokovat vliv oceánu a do střední Evropy poslat mrazivý náklad. Zůstane-li slabá, cyklóny z Atlantiku ji odsunou na východ či na jih a oceán bude řádit v dobytém území dál. Aby se prosadilo opravdu zimní počasí, zbývalo by ještě vystrnadit vysoký tlak ze Středomoří – tamní tlaková níže by totiž mohla jednak nasávat studený vzduch napříč Evropou, jednak by zajistila sníh i aktuálně vysušeným Alpám.
tak asi tak...