Ahoj,
Výhledy jsou ovšem suché a spíše chladné, popřípadě inverzní. Jinými slovy i únor může nakonec skončit jako teplotně podprůměrný, co se týče srážek to vypadá podobně. Uvidíme, kolik nasněží v dalších dnech, nepočítám, žádné závratné množství, ovšem budu rád za každý centimetr
Něco mně říká, že závěr února by mohl překvapit. příjemně překvapit. Uvidíme tedy, jak to dopadne s očekáváným podprůměrem srážek ... V každém případě aspoň náš region je na tom o celý řád lépe, než vloni.
Nicméně:
Zíma je fajn, celkový dojem však kazí dlouhotrvající inverze a období beze srážek. Teda takhle - u nás pršelo/sněžilo relativně dost, akorát v několika málo dnech. Bezsrážková období byla tak či tak hodně dlouhá. Z hlediska srážek byl sušší leden, který dal dvě třetiny úhrnů, nicméně prosinec byl o celou třetinu vlhčí. Jsme v tedy přibližně na průměru.
Stran dneška - Již v noci u nás mrzlo, pak se přechodně oteplilo dopoledne, ale už při mlze a mrholení. Teplota klesla pod nulu kolem 14 hodiny a nyní už jsme pod -2. Mrholení tedy mrzlo, načež přešlo do drobného sněžení. Takže na namrzlém podkladu je nový sníh, asi půl cenimetru, přičemž starého sněhu je 5-10 cm, místy vytáté fleky.
Ovšem vodní hodnota tohoto sněhu bude značná, přičemž vody z tajícího sněhu neodteklo až tak moc. Vše je buď ve sněhu, nebo kousek pod povrchem, kde se změnil na led.
Stran onoho chladného vzduchu nad Baltem, ten pomůže generování vysokého tlaku západně od Skandinávie. Bublina studeného vzduchu ubere energii nížím nad Atlantikem, vysoký tlak, to bude mít snažší. Naopak do jisté míry může za to, že za pár dní se nám otevře inverzní JV proudění ...
přeji dobrou noc