od Rade » 15. 04. 2017 15:28
Vasek4:
ochránit se dá leccos před lecčím, ono záleží, co je do toho člověk ochoten dát. Máme zkušenosti s přezimováním subtropických rostlin a palem v našem klimatu a to i takových, které snáší jen pár stupňů pod nulou. To je zase jiná liga.
Pokud chceme ochránit ovocné stromy a nemáme zdroj tepla, kouzlo je ve vrstvách. Netkané textilie jsou k ničemu, respektive pomohou při teplotách do -2°C a to ještě možná. Letos hodlám ochránit skoro vše ovocné, co kvete, naštěstí většina stromků je vysazena teprve 2-3 roky, jen asi 5 stromů je větších, ale těch malých je asi 150, které jsou náchylné na mrazy pod -2°C vč ovocných lián jako jsou všechny druhy aktinidií - kiwi, pak schisandra a akebie, s těmi je to horší, protože je není možné obalit kolem dokola, jelikož jsou na opoře, přes ně lze jen přehodit několik vrstev látky nebo molitan.
Na menší ovocné stromky je připraveno 200 metrů bublinkové folie a 100 metrů mirelonu. Nejprve se dá bublinková folie v alespoň dvou vrstvách a na to mirelon, který zajistí zastínění a zabrání proti zapaření. Teprve na to se ze stejného důvodu může dát ještě netkanka, ale myslím, že je to zbytečné. Bohužel bude zábal neprodyšný a bude na rostlině muset vydržet asi 4 dny, nicméně naštěstí má být dost oblačnosti a chladné dny, stromky se tak nezapaří. Jsem si jist, že 2 vrstvy bublinky s 2 vrstvami mirelonu nemají šanci promrznout. Malé ztráty budou samotným ulámáním plodů během zabalování a také během pobytu v zábalu.
S většími stromy je to samozřejmě mnohem složitější, kolem meruňky zatlučeme 4 tyče po obvodu kotlovité koruny, kterou před tím mírně svážeme, aby se zúžila (což jde asi jen u stromků do 10 let věku) a jako celek i s tyčemi obalíme zvrchu až k zemi zase několika vrstvami a dole zapálíme staré vojenské topítko na petrolej, které nečadí. Horší to bude s broskvoní, která je široká 4 metry, to budu řešit dnes.
Nepředpokládám, že by "normální" člověk něco takového dělal, nicméně já rozhodně udělám vše pro to, abychom úrodu měli.
Jinak ovoce jako rybíz, josta, plodová meruzalka, angrešt, rakytník, hlošina, ovocné kaliny, ovocné hlohy, muchovníky, kamčatské zimolezy, kanadské borůvky, brusinky, klikva a bezy není třeba chránit vůbec při teplotách do -4 až -5°C.
K počasí už není třeba nic dodávat, GFS katastrofa, YR je mnohem lepší, kéžby vyšel on.